NBA NIGHT: «Ξέρανε» τους Σέλτικς ο απίστευτος Ντόντσιτς, διασυρμός των Λέικερς στο Πόρτλαντ!

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε και πάλι το… θαύμα του για τους Μάβερικς, «σκοτώνοντας» τους Σέλτικς σε νεκρό χρόνο. * Συντριβή των Λέικερς στο Πόρτλαντ. * Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Με τη διεξαγωγή έξι αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (07/11) η κανονική περίοδος του NBA.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ – ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ 95-94

Ένα αμφίρροπο ματς έλαβε χώρα στο «Ball Arena», με τους Νάγκετς να κάμπτουν την αντίσταση των Ρόκετς, στις λεπτομέρειες (95-94), φτάνοντας σε θετικό πρόσημο νικών-ηττών (ρεκόρ 5-4). Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Άαρον Γκόρντον και Νίκολα Γιόκιτς. Ο πρώτος, σημείωσε 6 σερί πόντους στο crunch time, μετατρέποντας το 89-94 σε 95-94, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Ο δεύτερος, εκτός από τους 28 πόντους και τα 14 ριμπάουντ που κατέγραψε στη στατιστική του, είχε την πιο θεαματική και συνάμα καθοριστική τάπα του αγώνα. Συγκεκριμένα, στα 2” για τη λήξη του ματς, αποσόβησε σίγουρο νικητήριο καλάθι του Τζέισον Τέιτ. Από εκεί και πέρα, ο Γουίλ Μπάρτον είχε θετική παρουσία, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Ρόκετς, που έφτασαν πάλι στην πηγή, αλλά δεν… ήπιαν νερό (ρεκόρ 1-8 πλέον), ο Ντάνιελ Τάις είχε 18 πόντους, ο Κρίστιαν Γουντ 12 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Έρικ Γκόρντον 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-27, 46-47, 72-71, 95-94

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 118-115

«Ματσάρα» στην «FTX Arena» ανάμεσα σε δύο ομάδες με κοινή πορεία και στόχους, που πλέον έχουν το ίδιο ρεκόρ στην κανονική περίοδο (7-2). Τελικοί νικητές οι Χιτ, έστω και αν έκαναν τα… εύκολα δύσκολα. Παρότι ήταν με 12 πόντους μπροστά στο σκορ (112-100), με λιγότερο από τέσσερα λεπτά για τη λήξη του αγώνα, είδαν τους Τζαζ να κάνουν την τελική αντεπίθεσή τους την ύστατη ώρα, μειώνοντας τη διαφορά στον 1 πόντο (116-115)! Ωστόσο, ο Τζίμι Μπάτλερ ευστόχησε στις δύο κρίσιμες βολές, υπογράφοντας το τελικό 118-115, με τον -εκπληκτικό κατά τα άλλα- Ντόνοβαν Μίτσελ να αστοχεί στο τρίποντο στην εκπνοή με το οποίο το ματς θα πήγαινε στην παράταση. Ο Τάιλερ Χίρο έπιασε τη συνηθισμένη εξαιρετική του απόδοση, μετρώντας 29 πόντους, ο Τζίμι Μπάτλερ πλησίασε επίσης τους 30, τελειώνοντας με 27 πόντους, ενώ ο Κάιλ Λάουρι έκανε triple-double με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο ασταμάτητος Μίτσελ μέτρησε 37 πόντους και 7 ασίστ, ο Μάικ Κόνλεϊ Τζούνιορ 18 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 16 πόντους και ο Ρόις Ο’Νιλ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 55-52, 87-78, 118-115

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ – ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ 105-114

Οι Σίξερς φροντίζουν διαρκώς να αποδεικνύουν πως δεν έχουν καμία ανάγκη τον Μπεν Σίμονς και αυτό ακριβώς έπραξαν και μέσα στο «United Center» του Σικάγο, κάνοντας δεύτερη διαδοχική ζημιά στους Μπουλς, με 114-105. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και κατάφεραν να… μπλοκάρουν κάθε απόπειρα ανατροπής των γηπεδούχων, φτάνοντας τελικά στην πολύτιμη νίκη που τους ανέβασε στο 8-2 ρεκόρ. Οι «ταύροι», με τις δύο συναπτές ήττες τους από τους Σίξερς, υποχώρησαν στο 6-3 και συνειδητοποίησαν πως θα έχουν ένα πολύ σοβαρό εμπόδιο (μαζί με άλλα, βεβαίως) στο δρόμο τους για τον πολυπόθητο τίτλο της Ανατολής. Ο Τζόελ Εμπίντ με 30 πόντους και 15 ριμπάουντ κυριάρχησε για τους νικητές, ο Φουρκάν Κορκμάζ ήταν… in the zone, σκοράροντας 25 πόντους, ενώ συνεισφορά 13 πόντων, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Σέικ Μίλτον. Για τους Μπουλς, 32 πόντους και 9 ριμπάουντ μέτρησε ο Ζακ ΛαΒίν, 25 πόντους ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς συμπλήρωσε double-double 11 πόντων και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-22, 47-57, 77-84, 105-114

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ – ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ 107-104

Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε και πάλι το… θαύμα του, «σκοτώνοντας» τους Σέλτικς σε… νεκρό χρόνο. Σ’ ένα ματς που ήδη πέρασε στη λίστα με τα πιο… θριλερικά της χρονιάς, οι Μάβερικς λύγισαν τους «Κέλτες», στο «American Airlines Center», με τον… ψυχρό Σλοβένο εκτελεστή να υπογράφει τη νίκη της ομάδας του με buzzer beater τρίποντο στα έξι δέκατα του δευτερολέπτου (107-104). Ως εκ τούτου, οι νικητές ανέβηκαν στο 6-3 ρεκόρ, ενώ οι ηττημένοι υποχώρησαν στο 4-6. Το παιδί-θαύμα του Ντάλας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να σκοράρει 21 πόντους και τους Τζέιλεν Μπράνσον και Ρέτζι Μπούλοκ από 13. Πρωταγωνιστής για τους Σέλτικς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ. Καλή παρουσία από την πλευρά των ηττημένων είχαν και οι Ντένις Σρέντερ και Ρόμπερτ Γουίλιαμς, που σημείωσαν από 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-15, 57-40, 79-72, 107-104

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ – ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 121-117

Οι Σανς πήραν μία πολύτιμη νίκη απέναντι στους Χοκς, στο «Footprint Center», παρότι ήταν πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (86-98) και με 8 πόντους πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα (103-111). Με σπουδαία άμυνα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και μεγάλα σουτ του Μπούκερ, έφεραν… τούμπα στο ματς, φτάνοντας τελικά στη νίκη που ανέβασε το ρεκόρ τους στο 5-3. Οι Χοκς έχασαν ένα ματς στο οποίο είχαν τον έλεγχο και υποχώρησαν στο 4-6, με το πρόγραμμά τους να είναι… βουνό από εδώ και πέρα. Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ, με 38 πόντους (με 5/9 τρίποντα), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο… θαλερός Κρις Πολ, ο οποίος μέτρησε double-double με 16 πόντους και 13 ασίστ. Άλλους 16 πόντους πρόσθεσε ο Φρανκ Καμίνσκι, με τον Τζέι Κράουντερ να συμπληρώνει 15 πόντους. Από την πλευρά των Χοκς, ο Τρέι Γιανγκ πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση στη φετινή σεζόν, σημειώνοντας 31 πόντους και μοιράζοντας 13 ασίστ. Στους 26 πόντους ο Τζον Κόλινς, που είχε και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-26, 59-58, 86-98, 121-117

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ 105-90

Δεν έφτανε στους Λέικερς το δυσαναπλήρωτο κενό που άφησε πίσω της η απουσία του ΛεΜπρόν Τζέιμς, έχασαν και τον Άντονι Ντέιβις, ο οποίος ένιωσε αδιαθεσία, μετά από 07:09 συμμετοχής, στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Μπλέιζερς. Μ’ αυτά τα δεδομένα στο τραπέζι, η μοίρα των «λιμνανθρώπων» ήταν μάλλον… προδιαγεγραμμένη στο «Moda Center». Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα των Καλιφορνέζων, αλλά και τη γενικότερη κακή παρουσία τους, πετυχαίνοντας μία επιβλητική νίκη (105-90), η οποία σίγουρα τους τονώνει ψυχολογικά εν όψει της συνέχειας. Το… νερό είχε μπει στο αυλάκι από την πρώτη περιόδο (36-14), με τους Μπλέιζερς να δείχνουν τη δέουσα προσοχή στη συνέχεια, απαγορεύοντας κάθε… σκέψη ανατροπής στους φιλοξενούμενους. Έτσι, οι νικητές πήγαν στο 5-5 ρεκόρ, στο οποίο πλέον βρίσκονται και οι Λέικερς. Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σκόραρε 25 πόντους με 6/14 τρίποντα και ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, με τον Γιουσούφ Νούρκιτς να συμπληρώνει double-double με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, ο Μάλικ Μονκ μέτρησε 13 πόντους, ο Καρμέλο Άντονι 12 και ο Ντουάιτ Χάουαρντ 11.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-14, 51-36, 93-62, 105-90