NBA: Έγραψε ιστορία ο... διαστημικός Ρούμπιο στη Νέα Υόρκη, στον «αυτόματο» οι πρωτοπόροι Γουόριορς

«Αστρονομική» εμφάνιση από τον Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος οδήγησε τους Καβαλίερς σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί των Νικς. * Εύκολη υπόθεση ο αγώνας με τους Ρόκετς για τους πρωτοπόρους της Δύσης, Γουόριορς. * Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Με τη διεξαγωγή οκτώ αγώνων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (08/11) η κανονική περίοδος του NBA.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 103-116

Οι Νετς αρχίζουν να ρολάρουν. Η ομάδα της Νέας Υόρκης σημείωσε 5η διαδοχική νίκη και 7η συνολικά μετά από 10 ματς, περνώντας με σχετική άνεση από την «Scotiabank Arena» του Τορόντο (116-103). Όλα έγιναν ευκολότερα για τους επίδοξους πρωταθλητές στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου το επί μέρους σκορ ήταν 17-35. Το δίδυμο Κέβιν Ντουράντ και Τζέιμς Χάρντεν έκανε και πάλι θραύση για τους νικητές, με τον KD να καταγράφει 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ και τον «μούσια» 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Θετική ήταν και η παρουσία του Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους (με 4/6 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ. Για τους Ράπτορς, που είδαν το ρεκόρ τους να πηγαίνει 6-5, ο Φρεντ ΒανΦλίτ μέτρησε 21 πόντους και 8 ασίστ, ο Όου Τζι Ανουνόμπι 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Πασκάλ Σιακάμ 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-29, 60-53, 77-88, 103-116

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 91-94

Οι Πέισερς «δραπέτευσαν» με οριακή νίκη από το «Golden 1 Center», επικρατώντας με 94-91 επί των Κινγκς. Μολονότι η ομάδα της Ιντιανάπολις συντηρούσε διψήφιες διαφορές μέχρι την τρίτη περίοδο, το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο φινάλε, με τους νικητές να καθαρίζουν μέσω της άμυνάς τους. Οι Πέισερς του 4-7 ρεκόρ είχαν πολυφωνική επίθεση, με τον Κάρις ΛέΒερτ να μετράει 22 πόντους, τον Τι Τζέι ΜακΚόνελ 18 πόντους, τον Ντομάντας Σαμπόνις 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Μάιλς Τέρνερ 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Πρώτος σκόρερ για τους Κινγκς ήταν ο Χάρισον Μπαρνς με 22 πόντους, με τους Ντε’Άαρον Φοξ, Ταιρίς Χαλιμπάρτον και Μπάντι Χιλντ να συνεισφέρουν από 17 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-27, 43-48, 67-74, 91-94

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ 107-100

Οι Μάτζικ βρέθηκαν να υπολείπονται 13 πόντων των Τζαζ λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου (72-85), όμως με τρομερή αντεπίθεση στο καθοριστικό τέταρτο κατάφεραν να υποτάξουν τους εντυπωσιακούς Τζαζ με 107-100, στο «Amway Center». Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, οι γηπεδούχοι είδαν το ρεκόρ τους να βελτιώνεται στο 3-8, την ίδια ώρα που οι «Μορμόνοι» υποχώρησαν στο 7-3. «Όργια» για τους νικητές έκανε ο Κόουλ Άντονι με 33 πόντους, ενώ φανταστική απόδοση έπιασε και ο Γουέντελ Κάρτερ Τζούνιορ με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους ηττημένους, ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ισοπεδωτικός στις δύο ρακέτες ήταν ο Ρούντι Γκομπέρ με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-15, 50-52, 75-85, 107-100

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 109-126

Οι Καβαλίερς έκαναν εμφατικό πέρασμα από το «Madison Square Garden» επί των Νικς (126-109), σ’ ένα ματς που ο Ρίκι Ρούμπιο θα θυμάται για το υπόλοιπο της ζωής του! Ο διεθνής Ισπανός πόιντ γκαρντ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση, σκοράροντας 38 πόντους με 8/9 τρίποντα, ενώ συμπλήρωσε 3 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε μόλις 31:19 συμμετοχής! Μ’ αυτή του την επίδοση, ο Ρούμπιο έγινε ο πρώτος παίκτης στα χρονικά του NBA που κατέγραψε 30+ πόντους, 10+ ασίστ και 8+ τρίποντα σ’ ένα ματς, ερχόμενος από τον πάγκο! Εκτός του… διαστημικού Ρούμπιο, οι Καβαλίερς του 7-4 ρεκόρ είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Έβαν Μόμπλεϊ με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Τζάρετ Άλεν με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ. Από την πλευρά των Νικς, που υποχώρησαν στο 6-4 ρεκόρ, ξεχώρισε ο Τζούλιους Ραντλ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τους Ντέρικ Ρόουζ και Εβάν Φουρνιέ να προσθέτουν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-29, 57-56, 75-89, 109-126

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ – ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 99-94

Αμφίρροπο ματς έγινε στο «Paycom Center» της Οκλαχόμα, με τους Θάντερ να φτάνουν σε μία πολύτιμη νίκη με 99-94 επί των Σπερς. Τα «σπιρούνια» έκαναν εξαιρετική εκκίνηση και προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου (14-28) και με +16 στη δεύτερη περίοδο (25-41). Εντούτοις, η Οκλαχόμα εξαπέλυσε αντεπιθεση στην τρίτη περίοδο, παίρνοντας τα ηνία (79-69 στο φινάλε της τρίτης περιόδου). Εν τέλει, οι γηπεδούχοι επικράτησαν στο… νήμα, καθώς οι Τεξανοί κατέβαλαν τεράστια προσπάθεια στην τελευταία περίοδο για να φτάσουν στη νίκη. Για τους νικητές του 3-6 ρεκόρ, ο Μάικ Μουσκάλα μέτρησε 20 πόντους και ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από την πλευρά των ηττημένων, που πλέον βρίσκονται στο 3-7, ο Κέλντον Τζόνσον είχε 22 πόντους, ο Λόνι Γουόκερ 15 και ο Ντρου Γιούμπκανς 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-28, 45-55, 79-69, 99-94

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ 120-107

Οι πρωτοπόροι της Δυτικής Περιφέρειας, Γουόριορς, έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη απέναντι στους προτελευταίους της κατάταξης, Χιούστον Ρόκετς, χάρις σ’ ένα καλό πεντάλεπτο στο τριτό δωδεκάλεπτο, με το οποίο μετέτρεψαν το ρευστό 83-80 σε 103-83. Στην ακροτελεύτια περίοδο, απλά έγινε σωστή διάχείριση από την πλευρά της ομάδας του Στιβ Κερ, η οποία διεύρυνε το ρεκόρ της στο 8-1, υποχρεώνοντας τους Ρόκετς στην 9η ήττα τους σε 10 αγώνες. Για τους νικητές, ο Τζόρνταν Πουλ είχε 25 πόντους, ο Στεφ Κάρι 20 και ο Άντριου Γουίγκινς 16. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζέισον Τέιτ μέτρησε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντάνιελ Τάις 14 πόντους και ο 19χρονος Αλπερέν Σενγκούν 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-32, 69-61, 103-83, 120-107

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ 120-106

Οι Κλίπερς βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στον αγώνα απέναντι στους Χόρνετς, στο «Staples Center», όμως χάρις σ’ ένα αδιανόητο 22-0 σερί στην τελευταία περίοδο, έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη (120-106), με την οποία ανέβηκαν στο 5-4 ρεκόρ. Για να γίνουμε συγκεκριμένοι, οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ με 93-102 στο 41′. Στο 47′ ήταν μπροστά με 115-102! Αναμφίβολα πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της σεζόν μέχρι σήμερα, με τους Χόρνετς να έχουν πολλά να… τσεκάρουν στο βίντεο του αγώνα από την ολέθρια γι’ αυτούς τέταρτη περίοδο. Οι «σφήκες» πλέον βρίσκονται σε αρνητικό ρεκόρ (5-6) έχοντας ηττηθεί στα τέσσερα τελευταία τους ματς ανεξαρτήτως έδρας. Για τους Κλίπερς, ο Πολ Τζορτζ άγγιξε το triple-double με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο  Ρέτζι Τζάκσον μέτρησε 19 πόντους και 6 ασίστ, ο Λουκ Κένναρντ είχε 18 πόντους, ενώ οι Τέρενς Μαν και Ιβίτσα Ζούμπατς συμπλήρωσαν double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και 14 πόντους και 11 ριμπάουντ αντίστοιχα. Στον αντίποδα, οι Μάιλς Μπρίτζες και ΛαΜέλο Μπολ μέτρησαν από 21 πόντους, ο Τέρι Ροζιέ 17 πόντους και ο Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-39, 61-58, 89-87, 120-106