ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ - ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 109-118: «Ραψωδία» Γιάννη στην επιστροφή των Μπακς στις νίκες

Ο… σεληνιασμένος Γιάννης Αντετοκούνμπο, συνεπικουρούμενος από τον εκπληκτικό Γκρέισον Άλεν, οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε εκτός έδρας νίκη… ψυχολογίας απέναντι στους Φιλαδέλφεια Σίξερς (118-109), στην 600ή συμμετοχή του στο NBA.

Ήταν μία από τις πολλές βραδιές του. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απλά… ασταμάτητος απέναντι στους Σίξερς, σε ματς-ορόσημο για τον ίδιο, καθώς συμπλήρωσε 600 συμμετοχές στην regular season του NBA και έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία των Μπακς που «έσπασε» αυτό το «φράγμα», μετά τους Μπομπ Ντάντριτζ, Σίντνι Μονκρίφ και Τζούνιορ Μπριτζμαν.

Ο «Greek freak» συνόδευσε με τον καλύτερο τρόπο την 600ή συμμετοχή του στην κορυφαία βιομηχανία αθλητικού θεάματος, οδηγώντας την ομάδα του -η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ- σε σπουδαία νίκη με 118-109 στο «Well Fargo Center».

Ο Έλληνας τα έκανε… όλα με άλλη μία εμφάνιση-ραψωδία, από εκείνες που τον έχουν τοποθετήσει στην κουβέντα για τον κορυφαίο εν ενεργεία μπασκετμπολίστα του πλανήτη. Συγκεκριμένα, σε 36:13 συμμετοχής, μέτρησε 31 πόντους (12/24 δίποντα, 7/13 βολές), 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 μπλοκ, χωρίς μάλιστα να υποπέσει σε λάθος. Παράλληλα, ήταν αυτός που βγήκε… μπροστά στην τελική ευθεία του αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στο νήμα. Άξιοι συμπαραστάτες του Έλληνα σταρ ήταν ο Γκρέισον Άλεν των 25 πόντων (με 5/9 τρίποντα) και ο Μπόμπι Πόρτις των 19 πόντων και 10 ριμπάουντ.

Για τους -αποψιλωμένους από τον κορωνοϊό- Σίξερς, οι οποίοι αγωνίστηκαν με έξι (!) σημαντικές απουσίες (Μπεν Σίμονς, Σεθ Κάρι, Τομπάιας Χάρις, Τζοέλ Εμπίντ, Ματίς Τάιμπουλ και Αϊζάια Τζο), ο Ταϊρίς Μάξι σημείωσε 31 πόντους, ο Τζορτζ Νιάνγκ 21, ο Σέικ Μίλτον 20, ενώ ο Αντρέ Ντράμοντ συμπλήρωσε φοβερό double-double με 17 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Οι Μπακς ανέβηκαν πλέον στο 5-6 ρεκόρ και αύριο (11/11, 02:30) θα αγωνιστούν στο «Madison Square Garden» της Νέας Υόρκης, όπου και θα αναζητήσουν τη… ρεβάνς από τους Νικς. Από την πλευρά τους, οι -πρωτοπόροι της Ανατολικής Περιφέρειας αλλά λειψοί- Σίξερς υπέστησαν δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα και υποχώρησαν στο 8-4 ρεκόρ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η μάχη των… αποδεκατισμένων είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα στο ξεκίνημα. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στόχευσε στο να «χτυπήσει» τον βαρύ Ντράμοντ στα πόδια διαρρηγνύοντας την άμυνα των γηπεδούχων για το ισχνό 14-15 στο 6’. Οι Σίξερς πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με 28-22, με τον…σεληνιασμένο Μάξι να πρωτοστατεί στο χτίσιμο του μομέντουμ των γηπεδούχων, σκοράροντας τους μισούς πόντους της ομάδας του (14). Λίγο αργότερα, ο απόφοιτος τους Κεντάκι, πέτυχε ρεκόρ καριέρας σε πόντους μίας περιόδου, φτάνοντας τους 17, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +7 υπέρ των γηπεδούχων (37-30). Ο Μίλτον έγραψε τον επίλογο μίας καταστροφικής αμυντικά περιόδου για τους πρωταθλητές (39-30).

Δεν… αρκούσε μόνο η εύθραυστη άμυνα, οι Μπακς «κόλλησαν» και στην επίθεσή τους, στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο σκορ. Ο Νιάνγκ παρέλαβε τη σκυτάλη από τον Μάξι και με το 4ο τρίποντό του σε ισάριθμες προσπάθειες, έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς στην ομάδα του (45-35), το οποίο στη συνέχεια διευρύνθηκε στο +13, διά χειρός Μίλτον (48-35). Εντούτοις, οι Μπακς, κατάφεραν, μετά από ώρα, να φανούν λειτουργικοί στην άμυνά τους και, με αιχμή του δόρατος τον Γιάννη, δημιούργησαν σερί 0-10, σε τρία λεπτά, μαζεύοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (48-45). Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει το «κλειδί» σε άμυνα και επίθεση και με νέο σερί 0-10 προσπέρασαν και με +4, μετατρέποντας το 54-48 σε 54-58, λίγο πριν πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες, τελικά, πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με τους Μπακς στην πρωτοπορία με τρεις πόντους διαφορά (58-61).

Ο καλός ρυθμός των Μπακς συνεχίστηκε και στην τρίτο περίοδο και τα «ελάφια» ξέφυγαν με +8 (58-66), προκαλώντας… έκρηξη στον Ντοκ Ρίβερς. Μάξι και Νιάνγκ έκλεισαν προσωρινά την ψαλίδα (70-71), αλλά ο Γιάννης επιφορτίστηκε και πάλι το βάρος στην επίθεση των φιλοξενούμενων, επικρατώντας κατά κράτος επί των αντιπάλων του κοντά στο καλάθι, για να ανεβάσει εκ νέου το εύρος της διαφοράς (74-80). Ο Γιάννης έκατσε στον πάγκο για να πάρει ανάσες στα τελευταία λεπτά και οι Σίξερς βρήκαν την ευκαιρία, προεξάρχοντος του Γκριν, να προσπεράσουν με 91-89 και 93-91 στο φινάλε της περιόδου.

Ενόσω το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ο Γιάννης επέστρεψε στο παρκέ και, κατά την προσφιλή του συνήθεια, διεμβόλιζε συνεχώς την άμυνα των Σίξερς. Με το σκορ στο 96-97, στο 40’, ο Ρίβερς κάλεσε τάιμ-άουτ βλέποντας την ομάδα του να δυσκολεύεται να βρει inside game. Ακολούθως, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Κόνατον να… σπάει το απόστημα και να δίνει αέρα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους (102-107 στο 45’), προτού ο Γκριν απαντήσει ακαριαία με δικό του τρίποντο για το 105-107. Κάπου εκεί, ήταν η ώρα του Γιάννη να βγει μπροστά και να… καθαρίσει για τους πρωταθλητές. Με σεμιναριακές άμυνες και υποδειγματική οργάνωση στην επίθεση, σάλπισε την τελική αντεπίθεση των πρωταθλητών, δίνοντάς τους «αέρα» στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Άλεν, με corner three, από ασίστ «πάρε-βάλε» του Γιάννη, έκανε το σκορ 107-114, 1:30 πριν από τη λήξη του αγώνα. Ουσιαστικά, όλα κρίθηκαν στο dagger three του Άλεν, με τον Γιάννη απλά να προσθέτει το… κερασάκι στην τούρτα, με εντυπωσιακό κάρφωμα, στο τελευταίο λεπτό (109-116), έχοντας βάλει φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στην 5η νίκη της ομάδας του.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-30, 58-61, 93-91, 109-118