NBA: Πέμπτη σερί νίκη για τους Κλίπερς, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα οι Τζαζ

Οι Γιούτα Τζαζ επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα. * Οι Λος Άντζελες Κλίπερς σημείωσαν την 5η τους διαδοχική νίκη. * Δείτε τι έγινε τα ξημερώματα στο NBA.

Τρεις αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα του NBA τα ξημερώματα της Τετάρτης (10/11).

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ – ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 110-98

Μετά από δύο διαδοχικές ήττες, οι Τζαζ επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας με 110-98 τους Χοκς στην «Vivint Smart Home Arena». Οι «Μορμόνοι» πήραν τον έλεγχο της κατάστασης από τη δεύτερη περίοδο, στην οποία προηγήθηκαν με +17 (62-45). Τα «γεράκια» έβγαλαν αντίδραση στο τρίτο δωδεκάλεπτο μειώνοντας σε 64-61, όμως οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και με επίθεση… φωτιά απέκτησαν και πάλι απόσταση ασφαλείας (95-77 στο 34′). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο απλά έκαναν σωστή διαχείριση της υπέρ τους διαφοράς. Για τους Τζαζ, οι οποίοι ανέβηκαν στο 8-3 ρεκόρ και βρίσκονται στη 2η θέση της Δύσης (πίσω μόνο από τους Γουόριορς), ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 27 πόντους με 5/11 τρίποντα, οι Τζόρνταν Κλάρκσον και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς από 16 πόντους έκαστος και ο Μάικ Κόνλεϊ Τζούνιορ 12 πόντους. Οι Χοκς του 4-8 ρεκόρ είχαν τον Κέβιν Χέρτερ στους 28 πόντους με 6/9 τρίποντα, τον Τρέι Γιανγκ στους 27 πόντους και τον Καμ Ρέντις στους 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 62-50, 95-80, 110-98

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ 117-109

Οι Κλίπερς πέτυχαν ένα πολύτιμο αποτέλεσμα απέναντι στους Μπλέιζερς, στο «Staples Center», δίνοντας συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους, το οποίο έχει φτάσει αισιώς στις 5 νίκες. Η εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν αμφίρροπη, όπως μαρτυρά άλλωστε και το τελικό σκορ. Οι Μπλέιζερς είδαν το 20-26 να γίνεται 33-26 στο φινάλε της πρώτης περιόδου χάρις σε σερί 13-0 των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να κλείνει με τη μίνιμουμ διαφορά του ενός πόντου υπέρ των γηπεδούχων (56-55). Το… σφιχταγκάλιασμα των δύο αντιπάλων δεν έπαψε να υφίσταται ούτε στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τους Καλιφορνέζους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (83-79). Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Κλίπερς ήταν… κυνικοί και μετά το +11 με το οποίο προηγήθηκαν (99-88), δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, φτάνοντας στη νίκη, η οποία ανέβασε το ρεκόρ τους στο 6-4. Ο Πολ Τζορτζ οδήγησε την… κούρσα των σκόρερ με 24 πόντους, ενώ άλλους 23 πρόσθεσε ο Ρέτζι Τζάκσον και 22 ο Νικολά Μπατούμ. Για τους Μπλέιζερς, που υποχώρησαν στο 5-6 ρεκόρ, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ μέτρησε 27 πόντους, ο Νόρμαν Πάουελ 23 πόντους και ο Γιουσούφ Νούρκιτς 15 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-26, 56-55, 83-79, 117-109