ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 74-73: Νικητής ο Ιτούδης στο... θρίλερ της Μόσχας με τον Σφαιρόπουλο

Μετά από ένα ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης, το οποίο κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε εντός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ (74-73), βάζοντας τέλος τόσο στο αρνητικό σερί της όσο και στο θετικό σερί της ομάδας του «λαού».

Ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν ο νικητής στο… άτυπο μπρα ντε φερ με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, στη Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη με 74-73 επί της Μακάμπι, στο πλάισιο της 9ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η Μακάμπι όρισε το τέμπο από νωρίς. Χάρις στην εξαιρετική άμυνά της και με αιχμή του δόρατος τον Ζίζιτς στην επίθεσή της, προηγήθηκε με 14-19 λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, με τον Γκριγκόνις να σκοράρει στην εκπνοή για το 17-19.

Η «ρωσική αρκούδα» ανέβασε την παραγωγικότητά της και με πρωτοβουλίες από Σβεντ και Χάκετ προηγήθηκε με +3 (29-26). Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπυολου δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ξεφύγουν και κατάφερε να προσπεράσει εκ νέου (33-35). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Ρώσους να βρίσκονται στο +1 (39-38).

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν διαδοχικές στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ένθεν κακείθεν με περίσσια άνεση. Οι φιλοξενούμενοι «έσπασαν» το μοτίβο του «μία σου και μία μου» και με πόντους στο ανοιχτό γήπεδο (μετά από καλές άμυνες) προηγήθηκαν με +5 (47-52), αλλά μέχρι εκεί. Η ΤΣΣΚΑ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ και με τρίποντο του Μπολομπόι έκλεισε την τρίτη περίοδο με μειονέκτημα μόλις ενός πόντου (58-59).

Με συναπτά τρίποντα από Γκριγκόνις και Κλάιμπερν, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν εκ νέου με 3 (64-61) αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να καλέσει τους παίκτες τους στον πάγκο για να τους ηρεμήσει. Ο Έβανς μείωσε στον πόντο (64-63) και ήταν η σιερά του Ιτούδη να καλέσει σε τάιμ-άουτ, με το ηλεκτρονικό ταμπλό να δείχνει 5:23 για το φινάλε της σπουδαίας αναμέτρησης. Αμά τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, ο Λούντμπεργκ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα του με δύο διαδοχικές τρίποντες… βόμβες (70-65). Ο Γουίλιαμς με βροντερό κάρφωμα στο τρανζίσιον μείωσε στο καλάθι (72-70) και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο τελευταίο 1,5 λεπτό. Ο «καυτός» Λούντμπεργκ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +4 (74-70 στο 1:15 πριν από τη λήξη), όμως ο Γουίλμπεκιν… εμφανίστηκε την κατάλληλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, απαντώντας ακαριαία (74-72, 1:05 πριν από το τέλος). Ο Γουίλιαμς, με 1/2 βολές, στα 17.6″, κατέβασε τη διαφορά στον πόντο (74-73) και στην τελευταία επίθεση είχε την ευκαιρία να «σκοτώσει» την «αρκούδα». Κι όμως, αστόχησε κάτω από τα καλάθι (!) και έγινε μοιραίος για τους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-38, 58-59, 74-73