ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 65-88: Ισοπεδωτικός στη Νίκαια, στο ντεμπούτο Ζούρου στην Basket League

Για δεύτερο σερί παιχνίδι ο Προμηθέας Πάτρας έπαιξε πολύ καλά -στο ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στην Basket League- και έφτασε σε μία πολύ άνετη νίκη επί του Ιωνικού με 88-65, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος.

Μετά από τη νίκη επί της Μπούρσασπορ, στο πρώτο παιχνίδι του Ηλία Ζούρου ως προπονητής του Προμηθέα, οι Πατρινοί εμφανίστηκαν εκ νέου εξαιρετικοί, ισοπεδώνοντας τον Ιωνικό στο κλειστό του «Πλάτωνα».

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας είχε στον έλεγχό του τον αγώνα, αφού προηγήθηκε με 15-27 στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πήρε το επιθετικό σκέλος στις… πλάτες του, σημειώνοντας 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και 12 συνολικά στο πρώτο μέρος, αύξησε την διαφορά υπέρ του Προμηθέα, με το πρώτο μισό του αγώνα να κλείνει στο 31-49.

Η συνέχεια ήταν η ίδια, με την ομάδα του Ηλία Ζούρου να μένει με ευκολία μπροστά στο σκορ και τον Ιωνικό να μην δείχνει ικανός να αντιδράσει. Αυτό που ξεκίνησε ο Ρογκαβόπουλος, συνέχισε ο Κέντρικ Ρέι μαζί με τον Τζεράι Γκραντ, με τους δύο Αμερικανούς να συνδέονται και εκείνοι με το καλάθι των γηπεδούχων.

Ο Προμηθέας Πάτρας συνέχισε με το γκάζι… πατημένο, με τον Δημήτρη Αγραβάνη να μπαίνει στην εξίσωση στην τρίτη περίοδο. Τότε η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν πραγματικά ό,τι θέλουν στο παρκέ του κλειστού του «Πλάτωνα». Η διαφορά, λοιπόν, εκτοξεύθηκε στο +24 (53-77) στο τέλος της τρίτης περιόδου και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Τζερμάν (30 π.), ο Ιωνικός δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών.

Σε εκείνο το σημείο όλα είχαν ήδη τελειώσει για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, αφού δεν μπορούσε κανείς να αλλάξει την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Προμηθέας διατήρησε με σχετική άνεση το προβάδισμά του και τελικά έφτασε στην νίκη με 65-88.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 31-49, 53-77, 65-88