ΜΠΑΪΡΟΙΤ - ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 57-84: Πρόκριση δια περιπάτου στο Final Four του Κυπέλλου Γερμανίας

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε… σκόνη και θρύψαλα την Μπαϊρόιτ, περνώντας επιβλητικά στο Final Four του Κυπέλλου Γερμανίας.

Καμία όρεξη για… αστεία δεν είχε η Άλμπα Βερολίνου, στο εκτός έδρας ματς με την Μπαϊρόιτ, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.

Τα «Άλμπατρος» μπήκαν με το… πόδι κολλημένο στο γκάζι από το πρώτο λεπτό, χτίζοντας μία διαφορά της τάξεως των 22 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (8-30) την οποία υπερσπίστηκαν στο υπόλοιπο του αγώνα για να φτάσουν στη νίκη και συνάμα στην πρόκριση στο Final Four του θεσμού.

Ο Όσκαρ Ντα Σίλβα ήταν ο άνθρωπος-ορχήστρα του συνόλου του Ίσραελ Γκονζάλες, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής. Θετικότατος και ο Ολίντε, που κατέγραψε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους πρόσθεσαν επίσης οι Μπλατ και Λάμερς.

Κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Μπαϊρόιτ ήταν ο Θόρντον, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 8-30, 25-47, 43-67, 57-84