ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ 93-79: Αποχαιρέτησαν με νίκη οι Νικαιώτες

Η ομάδα της Νίκαιας είπε αντίο στην διοργάνωση με μία εκκωφαντική νίκη με 93-79 απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου, Σπόρτινγκ.

Ο Ιωνικός Νίκαιας διέλυσε με 93-79 την Σπόρτινγκ μέσα στην έδρα του και αποχαιρέτησε με… ψηλά το κεφάλι το FIBA Europe Cup. Οι Νικαιώτες είδαν τους Νίκος Χουγκάζ και Γιουτζίν Τζέρμαν να βρίσκονται σε τρομερό βράδυ και να παρασέρνουν στο πέρασμά τους την πορτογαλική ομάδα.

Η Σπόρτινγκ μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ μόλις μέχρι και το πρώτο δεκάλεπτο (23-19), αφού μετά ο Ιωνικός πάτησε… γκάζι και δεν σήκωσε ποτέ το πόδι από κει. Ως αποτέλεσμα αυτού, η ομάδα της Νίκαιας πήγε στο ημίχρονο όντας στο +16 (52-36) και φρόντισε να διατηρήσει την μεγάλη αυτή διαφορά και για το υπόλοιπο μισό του αγώνα με την Σπόρτινγκ να αδυνατεί να αντισταθεί στις ορέξεις των παικτών του Θανάση Γιαπλέ.

Αναμφισβήτη κορυφαίοι για τον Ιωνικό απόψε ήταν οι Νίκος Χουγκάζ και Γιουτζίν Τζέρμαν. Ο Έλληνα φόργουορντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 28 πόντους (6/14 τρ.) και 11 ριμπάουντ σημειώνοντας νταμπλ νταμπλ ενώ ο Αμερικανός έφτασε τους 23 πόντους, μαζεύοντας 8 ριμπάουντ, κάνοντας 2 κλεψίματα, αλλά υποπίπτοντας και σε 7 λάθη.

Από τους Πορτογάλους ξεχώρισε ο Ντιόγκο Ντα Κόστα Βεντούρα με 16 πόντους.

Αυτή η νίκη μπορεί να έφερε το Ιωνικό προσωρινά δεύτερο με ρεκόρ 3-3, όμως η Αντβέρπ που είναι στο 3-2 και παίζει αυτή την ώρα κόντρα στην Ντέξια Μονς, ακόμη κι αν χάσει, έχει την διαφορά υπέρ της από τους δύο αγώνες που έχει δώσει με τον Ιωνικό και επομένως η ομάδα της Νίκαιας δεν έχει πλεονέκτημα ούτε σε περίπτωση ισοβαθμίας.