ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 117-108: «Κοντσέρτο» των Μπακς με... μαέστρο τον Γιάννη! (highlights)

Ο -σχεδόν- αψεγάδιαστος Γιάννης Αντετοκούνμπο, συνεπικουρούμενος από τον… σεληνιασμένο Μπόμπι Πόρτις, οδήγησε τους Μπακς σε μία σχετικά άνετη επικράτηση επί των Μάτζικ, στο πρώτο από τα δύο διαδοχικά «ραντεβού» των δύο ομάδων.

Οι πρωταθλητές, με την επιστροφή και του Κρις Μίντλετον, έχουν δείξει σημάδια ανάκαμψης, αν και ακόμη στερούνται δύο πολύ σημαντικών επιλογών στο rotation όπως οι Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο και Μπρουκ Λόπεζ.

Δεδομένης και της σημαντικότατης απουσίας του Κόουλ Άντονι από την πλευρά των Μάτζικ, το έργο των πρωταθλητών έμοιαζε στα «χαρτιά» εύκολο και η επιβεβαίωση ήρθε και εντός των τεσσάρων γραμμών από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του, παρότι και σ’ αυτό το ματς έδειξαν πρόβλημα διαχείρισης της υπέρ τους διαφοράς και τάση… αυτοχειρίας στο φινάλε.

Ο «Greek freak» επιτέλεσε στην εντέλεια το έργο του ως ηγέτης της ομάδας από το Γουισκόνσιν, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με αξιοζήλευτη στατιστική. Συγκεκριμένα, αρίθμησε 32 πόντους (15/23 βολές, 7/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 20 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 30:22 συμμετοχής, όντας ο MVP των πρωταθλητών.

«Μαγική» εμφάνιση πραγματοποιήσε επίσης ο Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους με 6/7 τρίποντα (!) και 15 ριμπάουντ. Άλλους 15 πόντους συμπλήρωσε ο πάντα θετικός Γκρέισον Άλεν.

Οι ηττημένοι είχαν τον Αρ Τζέι Χάμπτον στους 19 πόντους και στις 9 ασίστ, ο οποίος ήταν και ο βασικός υπαίτιος της τεράστιας μείωσης της διαφοράς από το -29 στην τέταρτη περίοδο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα από στατιστική σκοπιά, τα 38 εύστοχα τρίποντα των δύο ομάδων (από 19 έκαστη) και τα 60 ριμπάουντ των γηπεδούχων έναντι μόλις 39 των φιλοξενούμενων.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, οι Μπακς έχουν και πάλι θετικό συντελεστή νικών-ηττών με 9-8, ενώ οι Μάτζικ εξακολουθούν να φιγουράρουν στην τελευταία θέση της Ανατολικής Περιφέρειας μετρώντας μόλις 4 νίκες σε 17 αγώνες.

Οι δύο ομάδες θα τα… ξαναπούν στο ίδιο γήπεδο τα ξημερώματα της Τρίτης (23/11, 03:00 ώρα Ελλάδος), με τους πρωταθλητές να έχουν την ευκαιρία να ντουμπλάρουν τις νίκες απέναντι στους σαφώς υποδεέστερους Μάτζικ και να καλύψουν ακόμα περισσότερο το χαμένο έδαφος των πρώτων αγώνων της σεζόν.

Η ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ισορροπημένη κατάσταση στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, με τον Χόλιντεϊ να ξεκινάει ζεστός για τους Μπακς, για το 14-12 στο 5’. Γιάννης και -κατά δεύτερο λόγο- Άλεν πήραν τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη τους και το Μιλγουόκι πήγε για πρώτη φορά στο +10 (24-14 στο 7’), με τον «Greek freak» να φορτώνει τους αντίπαλους ψηλούς (Κάρτερ και Μπάμπα) με φάουλ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι «λύθηκαν» και από την περιφέρεια και η διαφορά εκτινάχτηκε στο +15 (32-17) προτού η «αυλαία» του πρώτου δωδεκάλεπτου πέσει με σκορ 36-24.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο… έβρεξε τρίποντα, με τον Μίντλετον να μπαίνει στην εξίσωση και να διατηρεί τους Μπακς σε απόσταση ασφαλείας (50-35 στο 16’). Μία πρόσκαιρη «απάντηση» των φιλοξενούμενων για το 51-40 δεν προβλημάτισε τα «ελάφια», που επανήλθαν άμεσα στο +15 (57-42) χάρις στον ασταμάτητο Γιάννη. Η διαφορά δεν είχε μεγάλες αυξομειώσεις ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν την άγουσα για τα αποδυτήρια με μία διαφορά 12 πόντων να τις χωρίζει (62-50).

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάννης πήρε το… όπλο του και εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (70-50) κυριαρχώντας ολοκληρωτικά απέναντι στους αντιπάλους του. Το σερί των Μπακς διευρύνθηκε στο 13-0 (75-50) και πλέον το… τρένο είχε μπει στις ράγες, με τους πρωταθλητές να βρίσκουν την ευκαιρία για λίγο… showtime, προεξάρχοντος -βεβαίως- του Γιάννη. Η τιμή της διαφοράς παγιώθηκε κοντά στους 30 πόντους (90-61), με την 3η περίοδο τελικά να κλείνει στο 96-71 χάρις στο 6ο εύστοχο τρίποντο του Πόρτις σε ισάριθμες προσπάθειες!

Με το ματς να μοιάζει… τελειωμένη υπόθεση, οι Μπακς επαναπαύτηκαν, με συνέπεια οι Μάτζικ να βρουν την ευκαιρία να εξωραΐσουν -τρόπον τινά- την «τελευταία εικόνα» μειώνοντας έως και στους 13 πόντους την τιμή της διαφοράς (107-94 στο 45′). Τα «ελάφια» μάλλον δεν έμαθαν από το… πάθημα με τους Θάντερ και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν ακόμα και στους 6 πόντους (107-101) και να προκαλέσουν μία φυσιολογική μίνι… αναταραχή στο Fiserv Forum. Εντούτοις, όπως και απέναντι στους Θάντερ, ο Γιάννης ανέλαβε δράση στο τελευταίο λεπτό και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους… ξέπλυνε την μπουγάδα (111-101) για τους πρωταθλητές, με τους Μπακς να φέρνουν εν τέλει εις πέρας την αποστολή, μολονότι οι Μάτζικ κατάφεραν να μειώσουν και στους 5 πόντους στο φινάλε (113-108).

Τα δωδεκάλεπτα: 36-24, 62-50, 96-71, 117-108