LIGA ENDESA: Νίκες για Μπασκόνια, Μούρθια και Μπαρτσελόνα

Η Μπασκόνια έδωσε τον πρώτο της αγώνα με τον Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της στην Liga Endesa και νίκησε την Ανδόρα με 83-77, ενώ Μούρθια και Μπαρτσελόνα πήραν δύσκολες νίκες επί των Μανρέσα (71-67) και Σαν Πάμπλος Μπούργος (69-83), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Μπασκόνια έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Τζέισον Γκρέιντζερ (25 π.) και με τον Γουέιντ Μπόλντγουϊν να συμπληρώνει άλλους 19 πόντους, πήρε την πρώτη της νίκη στην Liga Endesa με τον Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της. Η Ανδόρα την δυσκόλεψε αρκετά, αλλά τελικά οι Βάσκοι διατήρησαν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά και πήραν την νίκη με 83-77.

Από εκεί και πέρα, η Μπαρτσελόνα τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Σαν Πάμπλος Μπούργος, καθώς οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία για τρεις περιόδους έβγαλε κούραση στο παρκέ.

Με τον Σανλί να σημειώνει 17 πόντους και τον Γιοκουμπάιτις να συμπληρώνει άλλους 16, η Μπάρτσα ανέβασε την απόδοσή της στην τέταρτη περίοδο και τελικά πήρε τη νίκη με 83-69.