ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ - ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 123-92: «Ελάφια» δίχως... φρένα έσπασαν ρεκόρ 43 χρόνων (vid)

Το Μιλγουόκι του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν καταιγιστικό απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικς, επικρατώντας με 123-92 και πετυχαίνοντας ρεκόρ ομάδας όσον αφορά το προβάδισμα στο ημίχρονο με το +41. Αγωνίστηκαν και οι Θανάσης Αντετοκούνμπο, Γιώργος Καλαϊτζάκης!

Ένα σαρωτικό Μιλγουόκι με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να μετράει 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, συνέτριψε τους Ορλάντο Μάτζικ με 123-92, αφού πρώτα είχε πετύχει ρεκόρ συλλόγου με το +41 του ημιχρόνου να αποτελεί το μεγαλύτερο προβάδισμα που είχαν ποτέ, ξεπερνώντας το +38 του 1978, από ένα παιχνίδι κόντρα στους Πίστονς! Τα «ελάφια» ανέβηκαν στο 10-8, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στην τελευταία θέση της Ανατολής με 4-14.

Χωρίς τους ΝτιΒιτσέντζο, Λόπεζ και Οτζελέγε οι Μπακς μπήκαν ορεξάτοι τρέχοντας ένα 15-0 και στην ουσία τελειώνοντας το ματς πριν καν ξεκινήσει. Το 28-9 (στο 10′) ήταν χαρακτηριστικό του τι βλέπαμε στο παρκέ, με τον Χόλιντεϊ να σκοράρει το 11ο τρίποντο των γηπεδούχων στο ημίχρονο, διαμορφώντας το 73-29!!

Η ομάδα του Γιάννη δεν πάτησε πουθενά το φρένο. Το rotation έφερε στην πεντάδα τόσο τον Θανάση Αντετοκούνμπο (1 πόντος, 4 ριμπάουντ), όσο και τον Γιώργο Καλαϊτζάκη (5 πόντους με 1/1 3π, σε 13:24) και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 51 πόντους (99-48 στο 32′), με τους Μάτζικ απλώς να μειώνουν με ένα 12-0 σερί σε 112-79.

Το τελικό 123-92 είναι άκρως κολακευτικό για τους «μάγους», που αγωνίστηκαν χωρίς τους Μαρκέλ Φουλτζ, Κόουλ Άντονι, Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς, Τζόναθαν Άιζακ.

Ο Χόλιντεϊ είχε 18 πόντους για τους νικητές, με τον Πόρτις να πετυχαίνει double-double (13 πόντοι, 11 ριμπάουντ), με τον Βάγκνερ να είναι ο μοναδικός που διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-16, 77-36, 105-56, 123-92