ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ - ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 60-88: «Βασίλισσα» άνετη και ωραία

Η Ρεάλ Μαδρίτης «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκη στη Βασκονία, επικρατώντας της Μπασκόνια με 88-60!

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε διάθεση για δύσκολα βράδια και απλοποίησε από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη, περνώντας από την έδρα της Μπασκόνια με το εμφατικό 60-88!

Ο αγώνας:

Το αρχικό 9-5 μετατράπηκε γρήγορα-γρήγορα σε 14-25, αφού η «βασίλισσα» μετέφερε το παιχνίδι της χαμηλά, εκμεταλλευόμενη τους Πουαριέ και Γιαμπουσέλι που… τρομοκράτησαν τη ρακέτα των γηπεδούχων. Ο Ρούντι βρήκε 2 σουτ από την περίμετρο για το 20-37 (στο 14′) για να μπουν στο… κόλπο και οι Γιουλ, Γκος, με το ημίχρονο να κλείνει στο +19 των Μαδριλένων (34-53).

Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, αφού η Μπασκόνια δεν κατάφερε να ελέγξει τα ριμπάουντ και σούταρε με άσχημα ποσοστά από την περίμετρο, με τον Ίνοχ να είναι ο μοναδικός που πάλευε σχεδόν μόνος του απέναντι στους ψηλούς της Ρεάλ. Η διαφορά αντί να μειώνεται έφτασε στο 47-71 (στο 30′).

Έτσι η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με το τελικό 60-88 να είναι απότοκο των όσων έγιναν από το 1ο λεπτό. Για τη Ρεάλ που είχε μια θαυμαστή πολυφωνία στην επίθεση, πρώτος σκόρερ ήταν και πάλι ο Φαμπιάν Κοζέρ που σκόραρε 13, ενώ από 12 είχαν οι Ερτέλ και Ταβάρες. Από 14 σκόραραν οι Ίνοχ, Φοντέκιο για τους ηττημένους.