ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 97-77: Τον έκανε… μια χαψιά!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να προβάλλει σοβαρή αντίσταση στην ΤΣΣΚΑ του κεφάτου Σβεντ και υπέστη με κάτω τα χέρια τη δέκατη ήττα του στην EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη στη Μόσχα και υποτάχθηκε πολύ εύκολα στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ (97-77), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με κομβικές απουσίες (Ιωάννης Παπαπέτρου και Τορνίκε Σενγκέλια), με το μεγαλύτερο πρόβλημα στο rotation, φυσικά, να το έχει η ελληνική ομάδα των λιγότερων λύσεων και του χαμηλότερου βάθους πάγκου.

Η πλάστιγγα έγειρε από πολύ νωρίς υπέρ της ρωσικής ομάδας, όταν το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη ξέφυγε με +17 (47-30), στη δεύτερη περίοδο. Οι… soft «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και μοιραία κατέληξαν… έρμαιο στις ορέξεις της «ρωσικής αρκούδας».

Ο Αλεξέι Σβεντ έγινε «δήμιος» της ελληνικής ομάδας με 17 πόντους και 13 ασίστ, ενώ μεγάλες ζημιές προκάλεσαν και οι Σεμέν Αντόνοφ (ρεκόρ καριέρας σε πόντους) και Γουίλ Κλάιμπερν που σημείωσαν από 16 πόντους.

Για την ελληνική ομάδα, που πραγματοποίησε εμφάνιση-πισωγύρισμα μετά από τρεις θετικές εμφανίσεις σε ματς υψηλής επικινδυνότητας, ο Οκάρο Γουάιτ μέτρησε 19 πόντους, ο Τζέρεμι Έβανς 15 και οι Γιώργος Παπαγιάννης και Νεμάνια Νέντοβιτς από 14 έκαστος.

ΑΜΥΝΑ ΜΕ ΤΑ… ΜΑΤΙΑ Ο ΠΑΟ, ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΗ Η ΤΣΣΚΑ

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει ένταση στο ξεκίνημα, με τον Παπαγιάννη να ξεκινάει με δύο επιβλητικά κοψίματα πάνω στον -εμφανώς ανέτοιμο ακόμη- Μιλουτίνοφ. Ωστόσο, ήταν εντελώς ακίνδυνος στο σετ παιχνίδι και άστοχος στα αμαρκάριστα περιφερειακά σουτ που βρήκε, γεγονός που συνδυαστικά με την ικανότητα των Ρώσων στο επιθετικό τρανζίσιον, τον έβαλε από νωρίς στο… κυνήγι της «αρκούδας» (11-6). Τουναντίον, οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν στο μέγιστο βαθμό τα ουκ ολίγα περιφερειακά σουτ με καλές προϋποθέσεις που βρήκαν στην επίθεσή τους, προεξάρχοντος του Σβεντ, με τη διαφορά να πηγαίνει νωρίς στο +9 (20-11). Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να βρουν το αντίδοτο στην αμυντική τους ανισορροπία, ούτε με την άμυνα ζώνης 2-3 με προσαρμογές, ούτε με το man to man, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να σκοράρουν διαρκώς με εντελώς αμαρκάριστα σουτ, αλλά και με δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ, τα οποία τους κράτησαν σε απόσταση ασφαλείας (31-22).

«ΜΑΕΣΤΡΟΣ» Ο ΣΒΕΝΤ, «ΤΙΜΩΡΟΣ» Ο ΜΠΟΛΟΜΠΟΪ

Ο Σβεντ έγινε… κακός μπελάς των φιλοξενούμενων στη δεύτερη περίοδο οργανώνοντας και εκτελώντας υποδειγματικά για την «αρκούδα». Κασελάκης-Έβανς μπορεί να βοήθησαν αμυντικά στο ξεκίνημα της περιόδου, αλλά το πρόβλημα στην επίθεση έμοιαζε άλυτο, με τον Μποχωρίδη να μην καταφέρνει να κάνει αισθητή την παρουσία του στην οργάνωση στο διάστημα που αγωνίστηκε. Απεναντίας, οι Ρώσοι διάβασαν την αδυναμία των «πράσινων» στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ και με αιχμή του δόρατος τους Σβεντ και Μπολομπόι ξέφυγαν με +13 (41-28). Ο Παναθηναϊκός δημιουργικά ήταν… υπό του μηδενός και, μοιραία, προϊόντος του χρόνου, έχασε εντελώς την επαφή του με το καλάθι των γηπεδούχων, με συνέπεια η διαφορά να πάρει την ανιούσα χάρις στην… ορμή του Κλάιμπερν που σημείωσε έξι σερί προσωπικούς πόντους (47-30). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Ρώσους να ορίζουν τον ρυθμό και τον Παναθηναϊκό να… εγκλωβίζεται σ’ αυτόν (53-38).

ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΕΝ ΚΡΑΝΙΩ

Οι «πράσινοι» έχασαν πλήρως τον προσανατολισμό τους στην τρίτη περίοδο, με βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και κάκιστες επιστροφές στην άμυνα. Ως εκ τούτου, οι Μοσχοβίτες διεύρυναν με περίσσια άνεση την υπέρ τους διαφορά στο +24 (62-38) βάζοντας την… ταφόπλακα στα όνειρα των «πράσινων» για επιστροφή. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με «ηρωισμούς» και προσωπικά καλάθια των Νέντοβιτς και Μέικον στην ανορθόδοξη επίθεσή του και, φυσικά, η διαφορά έμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα για τους Ρώσους έως το φινάλε της τρίτης περιόδου (75-54). Όταν οι «πράσινοι» αποφάσισαν να γίνουν λίγο πιο σκληροί – λόγω και της χαλαρότητας των Ρώσων – στην τέταρτη περίοδο (79-65), ήταν πλέον πολύ αργά, με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να φτάνει άκοπα στο τελικό 97-77.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77