ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 72-70: Γιαμπουσέλε και Ερτέλ «λύγισαν» την καταπληκτική Μακάμπι στις λεπτομέρειες

Μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (72-70), με τον Τομά Ερτέλ να κρατάει «ζωντανή» τη «βασίλισσα» όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού και τον Γκερσόν Γιαμπουσέλε να δίνει τη… χαριστική βολή στην «ομάδα του λαού» στα τρία δευτερόλεπτα.

Η Μακάμπι αποδείχτηκε πολύ σκληρό… καρύδι στο WiZink Center, αλλά η Ρεάλ έστω και στο τελευταίο δευτερόλεπτο κατέκτησε τη νίκη και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 11-2 στην EuroLeague.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου αυτή ήταν η 3η σερί ήττα, 4η στα τελευταία πέντε ματς και 6η σε σύνολο 13 αγώνων στη διοργάνωση, ωστόσο σίγουρα μπορεί να κρατήσει την τρομερή εμφάνιση που πραγματοποίησε στην έδρα της πρωτοπόρου της βαθμολογικής κατάταξης και να πιστέψει ακόμα περισσότερο στις δυνατότητές της ενόψει της συνέχειας.

Ο Τομά Ερτέλ των 15 πόντων, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο άνθρωπος που κράτησε «ζωντανή» τη Ρεάλ όταν το ματς είχε «στραβώσει» για τα καλά για την ομάδα του, ενώ ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε των επίσης 15 πόντων και 5 ριμπάουντ αυτός που έκρινε τον τελικό νικητή με lay-up στα τρία δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του ματς.

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν… ωραίος αλλά και μοιραίος για τους φιλοξενούμενους, καθώς ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 14 πόντους (με μόλις 4/14 σουτ εντός πεδιάς) και ταυτόχρονα αυτός που… έχυσε την καρδάρα με το γάλα στην τελική ευθεία, πρώτα με άστοχο αμαρκάριστο σουτ που θα κλείδωνε τη νίκη για τη Μακάμπι και στη συνέχεια με μοιραίο λάθος στο τελευταίο λεπτό. Από 10 πόντους σκόραραν οι Άντε Ζίζιτς και Κίναν Έβανς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η «Βασίλισσα» μπήκε με το μαχαίρι στα… δόντια, με τον Γιαμπουσέλε να γίνεται σημείο αναφοράς στην πρώτη περίοδο. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 16-6, αλλά το πρώτο τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου έφερε ευεργετικά αποτελέσματα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατόρθωσαν να εξανεμίσουν τη διαφορά πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος (20-18).

Το μομέντουμ άλλαξε χέρια και η αντεπίθεση των Ισραηλινών συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γούλμπεκιν να βάζει την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (24-25). Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο στο υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου, με το 37-38 του πρώτου ημιχρόνου να πιστοποιεί την ισορροπία που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων στο παρκέ του WiZink Center.

Η Μακάμπι είχε βρει το… κουμπί της «Βασίλισσας» στην άμυνα και το ματς συνέχισε να έχει πολύ χαμηλό ρυθμό, κάτι που φυσικά ευνοούσε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξέφυγαν με +4 (43-47) στο 26′. Ο Ερτέλ έφερε προσωρινά το ματς στην ισοπαλία (49-49), αλλά οι Ισραηλινοί εκάναν υποδειγματικό finish στην τρίτη περίοδο και εξασφάλισαν προβάδισμα εννέα πόντων (50-59) ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο κατέβασε σε απόσταση τριών πόντων τη διαφορά (56-59) αφήνοντας άποντη για περισσότερα από δύο λεπτά τη Μακάμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η «ομάδα του λαού», όμως, ξεκόλλησε στο σκορ πριν γίνει το… κακό και ανέβηκε ξανά σε απόσταση επτά πόντων από την αντίπαλό της (56-63). Η «Βασίλισσα» γύρισε και πάλι τον διακόπτη μειώνοντας στους δύο πόντους με… βόμβα τριών πόντων από τον Ερτέλ (63-65). Με δίποντο του κομβικού Έβανς, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (63-67), αλλά έχασαν διαδοχικές ευκαιρίες για να… τελειώσουν το ματς, με συνέπεια οι γηπεδούχοι να μείνουν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση χάρις στον Ταβάρες (65-67). Ο Γουίλμπεκιν σπατάλησε καθαρή ευκαιρία για το +5 των φιλοξενούμενων και στην επόμενη κατοχή ο Ερτέλ «τιμώρησε» τη Μακάμπι βάζοντας μπροστά τους γηπεδούχους με εύστοχη προσπάθεια τριών πόντων (68-67) στο 1’17” για την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Γουίλμπεκιν τα έκανε… μαντάρα στα 40.2″, υποπίπτοντας σε πέντε δευτερόλεπτα στην επαναφορά της μπάλας, και ο Ερτέλ με νέο τεράστιο καλάθι στα 28″ έβαλε τους Μαδριλένους στο +3 (70-67). Ωστόσο, με… κρύο αίμα, ο Γουίλιαμς ισοφάρισε από την περίμετρο σε 70-70 στα 19″ και εφέρε το ματς στη «ρουλέτα» της τελευταίας κατοχής. Εκεί, ο Γιαμπουσέλε «διεμβόλισε» την άμυνα των φιλοξενούμενων, άφησε… γλυκά την μπάλα στο καλάθι με lay-up στα 3″ και υπέγραψε την 6η διαδοχική νίκη της Ρεάλ στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-38, 50-59, 72-70