ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 78-91: Ήττα-σοκ των Καταλανών στο Παλάου Μπλαουγκράνα

Η Μπασκόνια πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα με 78-91, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια έπιασε στον… ύπνο την Μπαρτσελόνα, αφού από την πρώτη περίοδο κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +10 (12-22) για τους Βάσκους, ενώ η συνέχεια ήταν παρόμοια.

Παρά την προσπάθειά της για να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να φτάσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, με το ημίχρονο να κλείνει στο +11 (35-46).

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται με την Μπασκόνια να επιβάλλει στην Μπαρτσελόνα το παιχνίδι της και τους Καταλανούς να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Μπασκόνια στο +14 (54-68), ενώ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τέταρτη περίοδο.

Τελικά οι Βάσκοι πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» με 78-91, παρά την φοβερή εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ίνοκ με 23 πόντους, ενώ ο Κοστέλο είχε 19.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-46, 54-68, 78-91