ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ 60-89: Παράδοση... άνευ όρων

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να κοιτάξει στα… μάτια την Μπουντούτσνοστ και ηττήθηκε με κάτω τα χέρια (60-89) για την 6η αγωνιστική του EuroCup.

Παρότι η Μπουντούτσνοστ ταξίδεψε στην Πάτρα με 10 παίκτες και ενεργοί στο rotation ήταν οι 8, έδειξε την ανωτερότητά της και επικράτησε με άνεση (60-89) του Προμηθέα, που άντεξε μόνο στο διάστημα το οποίο… οργίασε ο Ρέι. Οι Μαυροβούνιοι έφτασαν τις 5 νίκες σε 6 αγώνες, αφήνοντας την ομάδα του Ηλία Ζούρου σε ρεκόρ 2-4. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σίλι με 29 πόντους (5/8 3π).

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας μπήκε στο ματς μπερδεμένος και έβρισκε… τοίχο επιθετικά. Με τον Τζάστιν Κομπς να κινεί τα νήματα, η Μπουντούτσνοστ ξεκίνησε δειλά-δειλά να χτίζει διαφορές (8-14 στο 6′) και τρέχοντας ένα σερί 0-10 έφτασε να προηγείται με 10-24 στο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί άρπαξε… φωτιά ο Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός δεν έχανε τίποτα και οδήγησε την επιθετική παραγωγή της ομάδας του. Σκόραρε 18 από τους 31 πόντους (4/5 2π, 3/5 3π) των Πατρινών, για το προβάδισμα με 31-29 (στο 16′). Ένα τρίποντο του Άτιτς ήταν η απάντηση των Μαυροβούνιων, που πήραν ξανά προβάδισμα, για να κλείσουν μπροστά στο ημίχρονο με 35-41.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρόνου θύμισε την πρώτη περίοδο. Η Μπουντούτσνοστ συνέχισε να… πυροβολεί, με τους Νίκολιτς και Σίλι να αναλαμβάνουν την μπαγκέτα εκτελεστικά. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά τους γκαρντ του Προμηθέα, οδηγώντας τους σε λάθη και προσπάθειες με τη λήξη των 24”, κράτησαν χαμηλά τον Ρέι και δεχόμενη μόλις 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 43-66, μετά από 11 συνεχόμενους πόντους του Σίλι.

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, αφού ο Προμηθέας δεν είχε τρόπο ούτε να βρει σταθερό σκορ, ούτε να σταματήσει τους Μαυροβούνιους. Ο ρυθμός άνοιξε για τα καλά, με τον Νίκολιτς (20 πόντους, 10 ριμπάουντ) να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια και τον Μίτσοφ να στέλνει τη διαφορά στους 31 (53-84 στο 36′). Tο τελικό 60-89 διαμόρφωσε με λέι-απ ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, με τους Μαυροβούνιους, που είχαν και τον κόσμο στο πλευρό τους να πανηγυρίζουν μία άνετη νίκη!