ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 113-104: Στα... ρηχά Μπακς και Γιάννης (highlights)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «κολύμπησε» στα ρηχά, οι Χιτ ήταν καταιγιστικοί πίσω από τη γραμμή των 7.25 (22/47 τρίποντα) και οι Μπακς γνώρισαν δίκαιη ήττα (113-104) στην FTX Arena του Μαϊάμι.

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν για δεύτερη φορά την εφετινή σεζόν επί των Μιλγουόκι Μπακς στην FTX Arena, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 15-11 και υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές του NBA στη 10η ήττα τους σε 26 ματς και στη μόλις δεύτερή τους στα τελευταία 13 παιχνίδια που έχουν δώσει.

Η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα είχε σε ακόμα ένα ματς πολλές και κομβικές απουσίες (Μάρκους Γκάρετ, Βίκτορ Ολαντίπο, Μαρκίφ Μόρις, Μπαμ Αντεμπάγιο και Τζίμι Μπάτλερ), αλλά αυτό δεν την επηρέασε σχεδόν καθόλου στον επιθετικό τομέα. Οι 113 πόντοι, τα 22/47 τρίποντα και οι 32 ασίστ αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.

Στα αμυντικά της καθήκοντα πήρε άριστα στην «εξουδετέρωση» του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον «Greek Freak» να πραγματοποιεί τη χειρότερη φετινή του εμφάνιση έχοντας μόλις 15 πόντους (7/12 βόλες, 4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα μπλοκ και 4 λάθη σε 32:36 συμμετοχής.

Κορυφαίος των πρωταθλητών του NBA ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 27 πόντους, με τους Κρις Μίνλετον και Μπόμπι Πόρτις να προσφέρουν από 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και 18 πόντους και 8 ριμπάουντ κατ’ αντιστοιχία.

Από την πλευρά των νικητών, ο Κάλεμπ Μάρτιν έκανε career-high σε πόντους με 28 (6/8 τρίποντα), ο Κάιλ Λάουρι κατέγραψε double-double με 22 πόντους και 13 ασίστ, ο Μαξ Στρους αρίθμησε 16 πόντους -όλοι στην τελευταία περίοδο- και ο Πι Τζέι Τάκερ συμπλήρωσε 15 πόντους, 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ απέναντι στην πρώην ομάδα του, ενώ έκανε και φοβερή δουλειά στην άμυνα πάνω στο μαρκάρισμα του Γιάννη.

Η ανασκόπηση του αγώνα

Το ξεκίνημα των Χιτ ήταν εκρηκτικό και των Μπακς υποτονικό (7-0 στο 3’). Οι πρωταθλητές βρήκαν μία άμεση απάντηση στο αρχικό «σπριντ» των γηπεδούχων (9-7), αλλά ακολούθησε νέο γρήγορο σερί 7-0 των γηπεδούχων για το πρώτο +9 (16-7). Με επί μέρους 3-12, οι Μπακς ισοφάρισαν σε 19-19, αναγκάζοντας τους Χιτ σε σωρεία λαθών στην επίθεσή τους. Οι Μπακς ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή (24-26), με τον Γιάννη να σκοράρει τους πρώτους του δύο πόντους στο ματς στο τελευταίο δευτερόλεπτο, από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».

Έπειτα από ένα φτωχό παραγωγικά πρώτο τετράλεπτο στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Χιτ είχαν ένα ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (32-30), καθότι οι Μπακς ήταν απελπιστικά άστοχοι τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι. Ο ρυθμός ανέβηκε στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία με διαδοχικά σουτ από την περίμετρο. Το Μιλγουόκι «γκάζωσε» στην τελική ευθεία της δεύτερης περιόδου και με σερί 0-12 εκτίναξε τη διαφορά στο +11 (38-49), με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 44-51.

Η διαφορά συντηρήθηκε στις παρυφές των 10 πόντων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου υπέρ των Μπακς (49-57), οι οποίοι γύριζαν με υπομονή την μπάλα στην επίθεσή τους και έβρισκαν τον ελεύθερο παίκτη. Οι Χιτ, όμως, είχαν γρήγορα αντανακλαστικά σε καταστάσεις που η διαφορά πήγαινε να… ξεφύγει και μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά στο σκορ ήταν μόλις στους δύο πόντους (59-61). Ο Χόλιντεϊ κράταγε σχεδόν ολομόναχος τους Μπακς στο σκοράρισμα κάνοντας ηγετική εμφάνιση και προστατεύοντας το ισχνό προβάδισμα των φιλοξενούμενων για αρκετά λεπτά (74-76). Ωστόσο, δύο διαδοχικά τρίποντα του «καυτού» Λάουρι (16 πόντοι στην 3η περίοδο!) και ένα corner three του Τάκερ στην εκπνοή της περιόδου έβαλαν τους Χιτ μπροστά με έξι πόντους (83-77).

Το μομέντουμ ήταν στην πλευρά των Χιτ, αλλά οι Μπακς ήταν πολύ… σκληρά καρύδια για να επιτρέψουν να ξεφύγει το ματς από τον έλεγχό τους και η διαφορά -παρά την καλή απόδοση των γηπεδούχων στην επίθεση- δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις (90-87 στο 39’), καθότι ο Γιάννης έγινε ο βασικός επιθετικός πόλος των «ελαφιών». Εντούτοις, ο Στρους έγινε… πονοκέφαλος των Μπακς, σκοράροντας 14 διαδοχικούς πόντους με κατά ριπάς… πυροβολισμούς από την περίμετρο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +5 υπέρ της ομάδας του (99-94 στο 42’). Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ είχε νέο κενό διάστημα στην επίθεσή της και οι Χιτ βρήκαν την ευκαιρία να ανέβουν στο +7 (105-98), με τρία λεπτά να απομένουν για την τελευταία κόρνα. Ο Χόλιντεϊ έδωσε μία «ανάσα» από την περίμετρο στους Μπακς (105-101), αλλά οι Λάουρι και Μάρτιν έβαλαν την… ταφόπλακα στις ελπίδες των πρωταθλητών (109-101), με το τελικό 113-104 να διαμορφώνεται δίκαια στο φινάλε και να πιστοποιεί την ανωτερότητα των Χιτ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-26, 44-51, 83-77, 113-104