ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 114-123: Τέλος στο νικηφόρο σερί των Ρόκετς με... ασύλληπτη εμφάνιση του Γιάννη (highlights)

O… οδοστρωτήρας Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε τέλος στο σερί επτά νικών των Ρόκετς, υπογράφοντας φαρδιά-πλατιά την επικράτηση των Μπακς στο Χιούστον (123-114). Κορυφαίος μπλοκέρ στην ιστορία των «ελαφιών» ο «Greek Freak».

Είναι από εκείνες τις -πολλές- βραδιές όπου τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψουν τα πεπραγμένα του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Με εμφάνιση πραγματικού MVP, ο «Greek Freak»… διέλυσε τους νεανικούς Χιούστον Ρόκετς στο Toyota Center, υποχρεώνοντάς τους στην πρώτη τους ήττα μετά απο επτά διαδοχικές νίκες στην κανονική περίοδο του NBA.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν από… άλλο πλανήτη, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 41 πόντους (10/14 βολές, 14/16 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 5 λάθη σε 36:44 συμμετοχής. Κι όλα αυτά, σε βραδιά-ορόσημο για τον ίδιο, καθώς έγινε ο πρώτος μπλοκέρ στην ιστορία των Μπακς προσπερνώντας τον Άλτον Λίστερ στην κορυφή της σχετικής λίστας.

Εκτός του Γιάννη, εξαιρετικοί για τους νικητές του 17-10 ρεκόρ ήταν οι Μπόμπι Πόρτις (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 3 μπλοκ), Κρις Μίντλετον (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Πατ Κόνατον (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ).

Για τους Ρόκετς, που υποχώρησαν στο 8-17 ρεκόρ, ο Γκάρισον Μάθιους μέτρησε 23 πόντους, ο Κρίστιαν Γουντ 21 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Άρμονι Μπρουκς 21 πόντους και ο Άλπερεν Σενγκούν 15 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Γιάννης μπήκε φουριόζος με 8 γρήγορους προσωπικούς πόντους και οι Μπακς χτύπαγαν στο «ζωγραφιστό», ωστόσο επέτρεψαν αρκετά ελεύθερα περιφερειακά σουτ στους Ρόκετς και το πλήρωσαν ως επί το πλείστον (16-13 στο 6’). Το πρώτο τάιμ-άουτ του Μπουντενχόλζερ έκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων και τα «ελάφια», απόντος του Γιάννη που έκατσε στον πάγκο για τις πρώτες ανάσες, προσπέρασαν στο σκορ (16-19), με σερί 0-6. Οι Ρόκετς βρήκαν κάποιους πόντους από πικ εν ρολ, με τους Μπακς όμως να μη χάνουν την πρωτοπορία και να είναι μπροστά με τρεις στο φινάλε της πρώτης περιόδου (23-26).

Ο Κάζινς βρήκε τον… δάσκαλό του απέναντι στον νεαρό Σενγκούν και φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά! Οι Μπακς ξέφυγαν προσωρινά με +5 διά χειρός Άλεν (29-34), αλλά η αντίδραση των Ρόκετς ήταν ακαριαία, καθώς με σερί 8-0, που ενορχήστρωσε ο «καυτός» Μάθιους, πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ (37-34), αναγκάζοντας τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Οι Σενγκούν και Μάθιους ήταν ασυναγώνιστοι εντός και εκτός ρακέτας και η διαφορά ανέβηκε στο +8 υπέρ των γηπεδούχων (46-38), για να ακολουθήσει ένα «ξέσπασμα» του Μίντλετον με επτά διαδοχικούς προσωπικούς πόντους, με το οποίο η διαφορά μειώθηκε (49-45). Παρά ταύτα, οι Ρόκετς δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να τρέχουν σαν… δαιμονισμένοι το γήπεδο διευρύνοντας το προβάδισμά τους στο +9 (54-45). Εν συνεχεία, ο Γουντ έγινε ο νέος «πονοκέφαλος» για τους Μπακς κοντά στο καλάθι και έφερε τους Ρόκετς για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (59-49). Τελικά, τα «ελάφια» κατάφεραν να συμμαζέψουν κάπως τη διαφορά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (65-58).

Οι Μπακς έδειξαν αισθητά βελτιωμένη εικόνα στην άμυνά τους στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, κάτι που επέφερε την εξάλειψη της εις βάρος τους διαφοράς (68-68). Ο Γιάννης φόρτσαρε στην επίθεση λειτουργώντας σαν… οδοστρωτήρας και οι Μπακς μπήκαν εκ νέου στην πρωτοπορία (75-77). Οι δύο ομάδες «σφιχταγκαλιάστηκαν» στο σκορ για μερικά λεπτά, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι διαδοχικές. Στο 34’ το σκορ ήταν 84-84, με τον Μπρουκς να χαλάει το… μοτίβο σκοράροντας τέσσερις αναπάντητους πόντους για το 88-84 των γηπεδούχων. Ακολούθως, ο Σενγκούν κέρδισε δύο διαδοχικές μάχες με αντίπαλο τον Πόρτις και ο επίλογος της τρίτης περιόδου γράφτηκε διά χειρός Κρίστοφερ για το ισχνό +5 των γηπεδούχων (95-90).

Οι Ρόκετς διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +8 (98-90) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά οι Μπακς έδειξαν… μέταλλο και, με 0-10 σερί και τον Γιάννη να… σέρνει τον χορό στην επίθεση, προσπέρασαν εν ριπή οφθαλμού με 98-100. Οι πρωταθλητές πήραν… φωτιά από τα 7.25 και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στο +4 (101-105), αναγκάζοντας τον Σάιλας να καλέσει άρον άρον τάιμ-άουτ για να… συνεφέρει τους παίκτες του. Άμα τη επιστροφή του στο παρκέ, ο Γουντ έγινε εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων και μείωσε στον πόντο (106-107), αλλά ο Γιάννης είχε πλέον μπει σε κατάσταση… θηρίου και δεν έβλεπε κανέναν στο δρόμο του προς το καλάθι (106-110). Εν τέλει, οι Μπακς απέδειξαν γιατί είναι καλύτερη και πιο πεπειραμένη ομάδα στην τελική ευθεία, με τον Κρις Μίντλετον να δηλώνει «παρών» με πέντε προσωπικούς πόντους και να ανεβάζει τη διαφορά στο +8 υπέρ των πρωταθλητών (109-117). Οι αξιόμαχοι Ρόκετς δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, μείωσαν στους πέντε (112-117), αλλά απέτυχαν σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις να κάνουν το φινάλε του ματς «θρίλερ» και ο Γιάννης έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της 17ης νίκης των πρωταθλητών με εντυπωσιακό κάρφωμα στα 47.6” έπειτα από ασίστ του Χόλιντεϊ (112-119).

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 65-58, 95-90, 114-123