ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΕΚ 86-74: Ο Ηρακλής «έσπασε το ρόδι» στο Ιβανώφειο (highlights)

Σε ιδιαίτερα βαρύ κλίμα, λόγω του χαμού του Στέφαν Γέλοβατς, ο Ηρακλής σημείωσε την πρώτη του νίκη στο Ιβανώφειο, επικρατώντας με 86-74 επί της ΑΕΚ.

Στη «σκιά» της θλιβερής είδησης του θανάτου του Στέφαν Γέλοβατς, που έχει σκορπίσει θλίψη στο ευρωπαϊκό μπάσκετ, Ηρακλής και ΑΕΚ αναμετρήθηκαν στο Ιβανώφειο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ο «Γηραιός» αποδείχτηκε περισσότερο έτοιμος από την αντίπαλό του στο συγκεκριμένο ματς και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα σε σύνολο 8 αγώνων και την πρώτη του εντός έδρας. Παράλληλα, έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί τριών ηττών από το οποίο προερχόταν.

Για την «Ένωση» αυτή ήταν η 5η ήττα στο πρωτάθλημα (έχει ισάριθμες νίκες) και συνάμα η πρώτη ήττα μετά από τις 13 Νοεμβρίου και το εκτός έδρας ματς με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ – είχαν ακολουθήσει δύο διαδοχικές νίκες απέναντι σε Λαύριο Megabolt εκτός έδρας και Προμηθέα Πάτρας εντός έδρας.

Ο Γάιος Σκορδίλης ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους (10/13 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 μπλοκ. Για τους νικητές, 17 πόντους και 6 ριμπάουντ συμπλήρωσε επίσης ο Ράιαν Γούλριτζ, ενώ ο Γιάννης Κουζέλογλου πρόσθεσε 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων είχε τον Ίαν Χάμερ στους 18 πόντους, τον Έρικ Γκρίφιν στους 17 πόντους και τον Νίκο Παππά στους 16 πόντους.

«ΟΔΟΣΤΡΩΤΗΡΑΣ» ΓΚΡΙΦΙΝ

Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στο ματς και με τον Γκρίφιν να γίνεται σημείο αναφοράς στην επίθεση, σκοράροντας 11 γρήγορους πόντους, προηγήθηκε με 3-14 στο 3′, βρίσκοντας ουκ ολίγους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Το τάιμ-άουτ του Μέξα είχε κάποια βραχύβια θετικά αποτελέσματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεξαν ένα μίνι 6-0 για το 9-14, αλλά δεν άλλαξε τη ροή του ματς για τον «Γηραιό». Η ΑΕΚ βρήκε άμεσα στιγμιαίο σκορ με Παππά και Χάμερ, διαβάζοντας τις αδυναμίες των «κυανόλευκων» στην άμυνα, ανεβάζοντας και πάλι την τιμή της διαφοράς στο +9 (12-21). Εν συνεχεία, ο Ανγκόλα έφερε τη διαφορά σε double-score με corner three (12-24), με τον Ηρακλή να βρίσκει ένα… τετράποντο στην επόμενη κατοχή του και να μειώνει στους 8 (16-24). Οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν ελαφρώς τη διαφορά, βρίσκοντας πόντους από επιθετικά ριμπάουντ, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 22-27.

ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕ ΜΕ ΣΚΟΡΔΙΛΗ Ο «ΓΗΡΑΙΟΣ», ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΓΙΑ ΑΝΓΚΟΛΑ

Ο Ηρακλής έσφιξε την άμυνά του και με γρήγορο 5-0 στη δεύτερη περίοδο έφερε το ματς στην ισοπαλία (27-27). Στο 13ο λεπτό το ματς διακόπηκε και οι παίκτες των δύο ομάδων απέτισαν φόρο τιμής στον αδικοχαμένο Στέφαν Γέλοβατς. Με την επανέναρξη, ο Παππάς πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για την «Ένωση» και με δύο σερί τρίποντα εδωσε και πάλι τα ηνία στην ομάδα του για το 29-33. Ο Σκορδίλης έγινε ο go-to-guy του Γηραιού δίνοντάς του το πρώτο προβάδισμα στο ματς (34-33), με τον «καυτό» Παππά να βάζει ξανά την ΑΕΚ στην πρωτοπορία με το τέταρτο τρίποντό του (34-36). Η ομάδα του Δέδα πήρε το έναυσμα και προηγήθηκε με +4 (36-40), αλλά ο Ηρακλής απάντησε αμέσως για το 40-40. Ο Ανγκόλα δέχθηκε αγκωνιά στο 1’41” και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, ενώ στην ανάπαυλα διακομίστηκε στο ΑΧΕΠΑ. H AEK έκλεισε το ημίχρονο έχοντας ένα προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (42-45).

ΕΠΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥΣ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Μετά και το νέο… σοκ με τον Ανγκόλα, η ΑΕΚ έχασε τον προσανατολισμό της στην τρίτη περίοδο και το πλήρωσε. Ο Σκορδίλης έγινε «στόχος» στο ξεκίνημα και ο Ηρακλής προσπέρασε για δεύτερη φορά στο σκορ (48-47). Η ΑΕΚ απάντησε με άμεσο 0-5 για το 48-52 και ο «Γηραιός» ανταπάντησε για το 53-52, με τις δύο ομάδες να «σφιχταγκαλιάζονται» στο σκορ για μερικά λεπτά. Το μοτίβο του «θρίλερ», όμως, έσπασε ο Ηρακλής, ο οποίος με 10-0 σερί και απόλυτο έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, ξέφυγε με 69-59 στην τελική ευθεία της τρίτης περιόδου, η οποία του ανήκε ολοκληρωτικά.

ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΗΡΑΚΛΗ ΣΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Ο Κολόμ οργάνωσε υποδειγματικά για τους «κιτρινόμαυρους» για το γρήγορο 0-5 της ΑΕΚ, με το οποίο η διαφορά μειώθηκε στο μισό (69-64). Ως εκεί όμως. Ο Ηρακλής αντέδρασε άμεσα, «γκάζωσε» και ξέφυγε με +11 (77-66) βάζοντας τα θεμέλια για την τελική του επικράτηση. Ο ασταμάτητος Σκορδίλης ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στο +14 (84-70), με τα τελευταία λεπτά να αποκτούν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74