ΝΤΙΖΟΝ - ΛΑΥΡΙΟ 73-49: Ήττα στη Γαλλία και παίζει... τελικό με Ουνικάχα στην έδρα του

Τη διαφορά ποιότητας τους έδειξαν οι Γάλλοι, με την Ντιζόν να κερδίζει χωρίς να… ιδρώσει το Λαύριο με 73-49, με καλύτερους παίκτες τους Κάρικτον, Κέλι και Χόλστον.

Δύσκολη όπως αποδείχθηκε ήταν η αποστολή του Λαυρίου απέναντι στην Ντιζόν στη Γαλλία. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν κακή πρώτη και τρίτη περίοδο και δέχθηκαν την ήττα με 24 (73-49) πόντους και πλέον τα παίζει όλα για όλα με την Ουνικάχα την τελευταία αγωνιστική στην έδρα του.

Το Λαύριο δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους από το 4 λεπτό, μετά από τρίποντο του Ντέιβιντ Χόλστον, ο οποίος έκανε το 10-2. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι Γάλλοι ήταν σε καλύτερη μέρα, καταφέρνοντας να ανεβάσουν τη διαφορά, με πρωταγωνιστή των Χόλστον, ο οποίος τα έκανε όλα, πάνω από τους 10 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 24-14.

Η ελληνική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε σαφώς καλύτερη άμυνα, κρατώντας τους γηπεδούχους στους 14 πόντους, 10 κάτω απ’ όσους είχαν βάλει στο πρώτο μέρος, η επιθετική της συγκομιδή όμως, παρέμεινε χαμηλά και από τους 14 πόντους του πρώτου μέρους, το πήγε μόλις στους 15, καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά στο -9, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 38-29.

Η Ντιζόν έδειξε πως ήθελε να τελειώσει όσο το δυνατόν πιο σύντομα την αναμέτρηση και αφού ανέβασε ξανά την απόδοσή της με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, κατάφερε να ανεβάσει γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το Λαύριο όμως προσπάθησε να αντεπιτεθεί και έδειχνε να κρατάει τη διαφορά σε κοντινά πλαίσια, μέχρι και 2 λεπτά μέχρι το τέλος της περιόδου, όπου ένα μικρό μπλακ-άουτ έφερε του Γάλλους να κλείνουν την περίοδο με +18.

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα, επιθετικά, δεν πήγαν καλά και για τις δύο ομάδες, κάτι το οποίο είναι πιθανό να οφείλεται στο ότι το παιχνίδι δύσκολο μπορούσε να αλλάξει. Οι Ντιζόν και Λαύριο έμειναν χαμηλά βάζοντας 13 και 7 πόντους αντίστοιχα, με τον παιχνίδι να τελειώνει 73-49 υπέρ των Γάλλων.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ!