ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ – ΜΟΝΑΚΟ 98-107: Νίκησε στο ντεμπούτο του Ομπράντοβιτς και έβαλε... τέλος στην κατρακύλα

Η Μονακό επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην EuroLeague, επικρατώντας επί της Ζάλγκιρις Κάουνας, στο ντεμπούτο του Σάσα Ομπράντοβιτς στην τεχνική της ηγεσία.

Μετά από πέντε διαδοχικές ήττες στην EuroLeague, η Μονακό γεύτηκε και πάλι το… νέκταρ της επιτυχίας, «λυγίζοντας» τη Ζάλγκιρις Κάουνας σε ματς-θρίλερ στη Zalgirio Arena, το οποίο κρίθηκε στην πεντάλεπτη παράταση.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη στη μεγαλύτερή του διάρκεια, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές. Στην τελική ευθεία της παράτασης, η γαλλική ομάδα έδειξε να έχει μεγαλύτερη φρεσκάδα και ψυχραιμία, σημεία τα οποία ήταν αυτά που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της.

Ο αγώνας

Η ισορροπία χαρακτήρισε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και τη Μονακό να κλείνει με προβάδισμα ενός πόντου την περίοδο, χάρις σε καλάθι του Τζέιμς (21-22).

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν εξαιρετικός και στη δεύτερη περίοδο, η οποία βρήκε τους Μονεγάσκους ελαφρώς καλύτερους. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρέθηκε στο 17’ με -1 πίσω στο σκορ στο (39-38), αλλά με εξαιρετικό τελευταίο τρίλεπτο πήγε τελικά στα αποδυτήρια με +5 (43-48).

Οι Λιθουανοί αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο με… κρεσέντο του Στρέλνιεκς (οκτώ διαδοχικοί πόντοι) και προηγήθηκαν με +3 (56-53). Η συνέχεια περιλάμβανε εκατέρωθεν προσπεράσματα στο σκορ, αλλά καλύτερο τερματισμό των γηπεδούχων, οι οποίοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με αβαντάζ εννιά πόντων (70-61).

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τέταρτη περίοδο, μετατρέποντας εν ριπή οφθαλμού το 72-63 των γηπεδούχων σε 72-70, για να έρθει στη συνέχεια και το προσπέρασμα των Γάλλων διά χειρός Γκρέι (73-75). Ο Μπέικον με τρίποντο από την κορυφή έβαλε τους φιλοξενούμενους στο +4 (78-82), αλλά η απάντηση των Λιθουανών ήταν άμεση, με τον Μιλάκνις να κατεβάζει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (81-82).

Ο Ντιαλό με corner three έδωσε «αέρα» έξι πόντων στη γαλλική ομάδα (81-87), όμως ένα 4-0 των γηπεδούχων από τη γραμμή των βολών έκανε και πάλι το ματς… θρίλερ (85-87). Ο Μπέικον με τρίποντο με μεγάλη δόση τύχης έκανε το σκορ 85-90. Η νταμπλούχος Λιθουανίας δεν τα παράτησε. Μείωσε και στους δύο (88-90) και είχε την ευκαιρία να προσπεράσει με τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 1’07” για τη λήξη, το οποίο όμως βρήκε σίδερο. Ο Μάικ Τζέιμς με 2/2 βολές στα 50.6″ έγραψε το 88-92, όμως ο Κάβανο με τρίποντο στα 33″ κράτησε ακέραιες τις ελπίδες της ομάδας του Ζντοβτς. Ο τελευταίος, όμως, δέχτηκε τεχνική ποινή στα 12.3″ και με 2/2 βολές του Τόμας το σκορ έγινε 91-94. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα κατέληγε στη γαλλική πλευρά, η Ζάλγκιρις το έστειλε στην παράταση! Ο Λεκαβίτσιους μείωσε στον πόντο (93-94), ο Γκρέι είχε 1/2 βολές (93-95) και στα 2″ για το φινάλε ο Ουλανόβας ως από…. μηχανής θεός έβαλε την μπάλα στο καλάθι μετά από άστοχο floater του Λεκαβίτσιους (95-95).

Ως εκεί όμως, για τους Λιθουανούς. Στην παράταση, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με +6 (95-101) και παρά την προσωρινή μείωση διά χειρός Στρέλνιεκς (98-101) η Ζάλγκιρις δεν ξανασκόραρε στο υπόλοιπο του αγώνα και τελικά «λύγισε».

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-48, 70-61, 95-95 (κ.δ.), 98-107 (α’ παρ.)