ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 114-99: Υγιεινός... περίπατος των Μπακς με μισή ομάδα (highlights)

Οι Μιλγουόκι Μπακς παρατάχθηκαν με επτά κομβικότατες απουσίες απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς, αλλά για άλλη μία φορά υπερίσχυσαν των αντιπάλων τους (114-99) με εντυπωσιακό 21-0 σερί στην τελευταία περίοδο του αγώνα.

Η σχέση τους τείνει να γίνει… πελατειακή. Αν δεν έχει γίνει ήδη. Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν για έβδομη διαδοχική φορά επί των Ιντιάνα Πέισερς, αποδεικνύοντας με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο πως είναι κλάσεις ανώτερη ομάδα.

Η πλέον απτή απόδειξη της ανωτερότητας των Μπακς είναι φυσικά το γεγονός πως η θριαμβευτική επικράτησή τους ήρθε χωρίς την παρουσία επτά σημαντικότατων παικτών.

Συγκεκριμένα, οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κρις Μίντλετον, Ντόντε ΝτιΒιτσέντζο, Μπρουκ Λόπεζ, Γουέσλεϊ Μάθιους, Σέμι Οτζελέγε και ΝτεΜάρκους Κάζινς είχαν τεθεί νοκ-άουτ για τον αποψινό αγώνα του Fiserv Forum, αλλά αυτό διόλου επηρέασε τους πρωταθλητές, οι οποίοι πάτησαν το… γκάζι στην τελική ευθεία του ματς και υπέταξαν με άνεση τους Πέισερς.

Το σύνολο του Μάικ Μπουντενχόλζερ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 19-11 και εξακολουθεί να βρίσκεται στο… κατόπι των Μπρούκλιν Νετς, οι οποίοι τη δεδομένη χρονική στιγμή απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής της Ανατολικής Περιφέρειας. Απεναντίας, οι Πέισερς υποχώρησαν στο 12-18 ρεκόρ και εξακολουθούν να βρίσκονται στην 13η θέση της Ανατολής, πάνω μόνο από τους απογοητευτικούς Ορλάντο Μάτζικ και Ντιτρόιτ Πίστονς, που δεν έχουν κανέναν απολύτως αγωνιστικό στόχο για φέτος.

Ο Τζρού Χόλιντεϊ ήταν μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης της βραδιάς με 26 πόντους και 14 ασίστ, με τους Μπόμπι Πόρτις και Πατ Κόνατον να προσθέτουν από 20 πόντους έκαστος στη συγκομιδή των πρωταθλητών.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις κατέγραψε double-double με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους συμπλήρωσε ο Κάρις ΛέΒερτ και άλλους 13 ο Μάιλς Τέρνερ για τους ηττημένους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Μπακς μπήκαν πολύ εντυπωσιακά στο ματς και στο 5’ βρέθηκαν να προηγούνται με +9 (15-6). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς ο ΛεΒέρτ άρχισε να φορτώνει το καλάθι των πρωταθλητών σκοράροντας με απόλυτη ευστοχία τους 12 από τους 14 επόμενους πόντους της ομάδας του, με τους οποίους το ματς ήρθε στην ισορροπία (20-20). Το σερί των Πέισερς έφτασε στο 0-10 (20-25), καθώς οι Μπακς αδυνατούσαν να βρουν συνέπεια στις δύο άκρες του παρκέ. Ο Πόρτις επανάφερε τα «ελάφια» στο προβάδισμα (31-30), με τον επίλογο της πρώτης περιόδου να γράφεται από τον Μπρίσετ, ο οποίος σημείωσε τους έξι τελευταίους πόντους των φιλοξενούμενων (33-33).

Το παιχνίδι έγινε… ροντέο στη δεύτερη περίοδο, με τη σκυτάλη του προβαδίσματος να αλλάζει συνεχώς κάτοχο στα πρώτα λεπτά. Οι Πέισερς ήταν μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή στο 17’ (42-44) και ακολούθησε ένα «νεκρό» δίλεπτο, στο οποίο δεν καταγράφηκε σκορ. Οι Μπακς ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικοί από την περίμετρο και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να προσπεράσουν εκ νέου στο σκορ, με σερί 7-0, το οποίο «έχτισαν» οι Χόλιντεϊ και Κόνατον (49-44). Η διαφορά υπέρ των Μπακς διευρύνθηκε και στο +8 (57-49), με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν λίγο την ψαλίδα στο φινάλε της περιόδου (58-53 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Ντουάρτε και Τέρνερ επέστρεψαν… αγριεμένοι για το τρίτο δωδεκάλεπτο και έφεραν το ματς και πάλι σε ισορροπία (63-63), με τον Σαμπόνις να υπογράφει το πρώτο προσπέρασμα των Πέισερς στο δεύτερο ημίχρονο (63-65). Ο Χόλιντεϊ ήταν ασταμάτητος, αλλά το ίδιο ίσχυε και για τον Ντουάρτε. Τα «ελάφια» κρατιόντουσαν με… νύχια και με δόντια μπροστά στο σκορ (78-75) χάρις στην εξαιρετική εμφάνιση του Χόλιντεϊ, ο οποίος, εντούτοις, χρειαζόταν βοήθειες. Ο Μπουντενχόλζερ κάλεσε αμέσως τάιμ-άουτ όταν είδε τον Σαμπόνις να φορτώνεται μπάλες στο «ζωγραφιστό» (78-79) και οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και στα εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με ισοπαλία (87-87).

Το ίδιο μοτίβο όρισε και την αρχή της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, στη διάρκεια της οποίας το προβάδισμα άλλαξε ουκ ολίγες φορές «χέρια». Από εκεί και πέρα, όμως, οι Μπακς άρχισαν το… σόου, παρά το κοντό τους rotation, καθώς είδαν τους παίκτες που τράβηξαν το… κουπί από το ξεκίνημα να έχουν δυνάμεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Κι όταν… γκάζωσαν η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε ξεκάθαρα. Στην πιο κρίσιμη καμπή του ματς, λοιπόν, οι πρωταθλητές του NBA οικοδόμησαν 21-0 σερί (!) και ξέφυγαν με +20 (112-92), φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 58-53, 87-87, 114-99