ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 116-112: Δεν αρκούσε ο... συγκινητικός Χόλιντεϊ (highlights)

Ο Τζρου Χόλιντεϊ έκανε… ασύλληπτα πράγματα στη Νέα Ορλεάνη απέναντι στην πρώην ομάδα του, τους Πέλικανς, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα στην παράταση για τους λειψούς ένεκα COVID-19 Μπακς (116-112).

Η αποστολή ήταν γνωστό ευθύς εξαρχής πως θα ήταν ζόρικη για τους Μιλγουόκι Μπακς.

Ομολογουμένως το εμπόδιο των Νιου Ορλίνς Πέλικανς είναι κάθε άλλο παρά ανυπέρβλητο για τους πρωταθλητές του NBA υπό κανονικές συνθήκες διεξαγωγής ενός μεταξύ τους αγώνα, όμως για τους Μπακς των -7 παικτών (Αντετοκούνμπο, Μίντλετον, Πόρτις, Λόπεζ, ΝτιΒιτσέντζο, Μάθιους και Οτζελέγε) οι -έχοντες επίσης κάποιες απουσίες- Πέλικανς έμοιαζαν με… θηρίο.

Τα «ελάφια» πάλεψαν το ματς, δεν το παράτησαν σε καμία από τις φορές που έδειχνε να στραβώνει, αλλά εν τέλει «λύγισαν» στην πεντάλεπτη παράταση και έφυγαν με… άδεια χέρια από την Νέα Ορλεάνη, υποχωρώντας στο 19-12 ρεκόρ στην κανονική περίοδο του NBA. Οι Πέλικανς έφτασαν τις 10 νίκες σε 31 ματς.

Με σχεδόν όλη την περσινή πρωταθληματική ομάδα στα… πιτς, ο Τζρου Χόλιντεϊ ήταν υποχρεωμένος να βγει μπροστά και να ηγηθεί της ομάδας του. Όχι μόνο τα κατάφερε, το έκανε και με ηχηρό τρόπο. Ο 31χρονος Αμερικανός γκαρντ «πλήγωσε» όσο κανένας άλλος την πρώην ομάδα του (ήταν μέλος των Πέλικανς από το 2013 έως το 2020) και πλησίασε αρκετά κοντά στο να την… εξοντώσει. Συγκεκριμένα, μέτρησε 40 πόντους (με 18/36 σουτ εντός πεδιάς), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ήταν μακράν του δεύτερου ο πιο απειλητικός παίκτης του γηπέδου για τους Μπακς.

Από εκεί και πέρα, ο Γκρέισον Άλεν πήρε το… όπλο του και… πυροβολούσε κατά ριπάς μετρώντας 25 πόντους με 7/12 τρίποντα, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Τζόρνταν Νουόρα των 14 πόντων και 13 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, ο Ντεβόντε Γκρέιαμ το… πήρε από εκεί που το είχε αφήσει απέναντι στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους και 8/12 τρίποντα, ενώ σε μεγάλους… μπελάδες έβαλαν επίσης τους Μπακς οι Γιόνας Βαλαντσιούνας (24 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Μπράντον Ίνγκραμ (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα) και Χέρμπερτ Τζόουνς (17 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο εξάλεπτο (13-11), οι Πέλικανς πήραν τα ηνία στο σκορ με +6 (17-11). Οι πρωταθλητές, όμως, απαγόρευσαν διά… ροπάλου τη διεύρυνση της διαφοράς υπέρ των γηπεδούχων. Για την ακρίβεια, ο Νουόρα ήταν ο βασικός υπαίτιος για το ότι το αρχικό 17-11 των Πέλικανς όχι απλά δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά αντιθέτως εξαλείφθηκε. Ο Νιγηριανός ευστόχησε σε τρία διαδοχικά τρίποντα που επιχείρησε και υπέγραψε το προσπέρασμα της ομάδας του (21-23). Οι Μπακς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, την οποία έκλεισαν με προβάδισμα επτά πόντων (21-28).

Με κεκτημένη ταχύτητα οι Μπακς μεγάλωσαν το προβάδισμά τους στο +9 (23-32), όμως ένα γρήγορο 9-3 των γηπεδούχων τους έκοψε τον… μανιώδη ρυθμό (32-35). Το τάιμ-άουτ του Μπουντενχόλζερ δεν άλλαξε κάτι στη ροή του αγώνα, με τους Πέλικανς να συνεχίζουν στο ίδιο ρυθμό και να προσπερνούν με +3 (40-37). Ο Χόλιντεϊ «κουβάλησε» τους Μπακς στο σκοράρισμα έχοντας τους 10 από τους επόμενους 12 πόντους της ομάδας του, με τους οποίους διατήρησε την τιμή της διαφοράς σε απόσταση ενός τρίποντου (52-49 σκορ ημιχρόνου).

Οι «πελεκάνοι» έγιναν πιο παραγωγικοί και με τον Ίνγκραμ να ηγείται στο σκοράρισμα διεύρυναν το προβάδισμά τους για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (62-52). Οι γηπεδούχοι πήγαν και στο +12 (64-52), αλλά τα αντανακλαστικά των πρωταθλητών λειτούργησαν για την άμεση μείωση της διαφοράς (64-61), απόρροια του 0-9 σερί της ομάδας του Γουισκόνσιν. Το τάιμ-άουτ του Γκριν είχε ευεργετικά αποτελέσματα για τη Νέα Ορλεάνη, η οποία προηγήθηκε με +9 (72-63), αλλά όχι για πολύ. Ακολούθησε ένα απίστευτο κρεσέντο του Άλεν, με τέσσερα διαδοχικά τρίποντα, το οποίο έφερε για άλλη μία φορά το ματς στην ισορροπία (75-75). Οι δύο ομάδες έκλεισαν τους… λογαριασμούς της τρίτης περιόδου με σκορ 77-77.

Τα «ελάφια» προσπέρασαν με +5 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (77-82), αλλά οι «πελεκάνοι» απάντησαν με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γκρέιαμ για το 83-82. Το ματς απέκτησε… άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για μερικά λεπτά. Οι Πέλικανς οικοδόμησαν ένα πολύτιμο +6 (95-89) στο 42’, άλλοι οι Μπακς κρατήθηκαν κοντά με τον φοβερό Χόλιντεϊ που σκόραρε άλλους έξι πόντους στη σειρά για το 97-95. Ένα τρίποντο του Γκρέιαμ έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στους γηπεδούχους (100-95), προτού οι φιλοξενούμενοι προσπεράσουν εκ νέου με 100-101 στο 1’38” για την ολοκλήρωση του ματς. Ο «καυτός» Γκρέιαμ έβαλε και πάλι τους Πέλικανς σε θέση οδηγού (103-101), για να έρθει ο «διαστημικός» Χόλιντεϊ να ισοφαρίσει σε 103-103 και να στείλει το ματς στην ψυχοφθόρο διαδικασία της πεντάλεπτης παράτασης.

Ο Χόλιντεϊ συνέχισε και στην παράταση το… θεάρεστο έργο του στην επίθεση κρατώντας τους Μπακς σε απόσταση… βολής (108-107). Οι Πέλικανς, με το 8ο τρίποντο του Γκρέιαμ, πάτησαν πολύ γερά στα πόδια τους (112-107), αλλά το «μέταλλο» των Μπακς τους έβγαλε και από αυτή τη δύσκολη κατάσταση για τη νέα ισοφάριση (112-112) στα 51” για τη λήξη της παράτασης. Ωστόσο, αυτό το ματς ήταν… γραφτό να το κερδίσουν οι Πέλικανς, με τον επίλογό του να γράφεται πρώτα με καλάθι του Τζόουνς στα 43.5” για το 114-112 και στη συνέχεια με 2/2 βολές του «δήμιου» Γκρέιαμ στα 11″ για το τελικό 116-112.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-28, 52-49, 77-77, 103-103 (κ.δ.), 116-112 (α’ παρ.)