ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 60-61: Μετά κόπων και βασάνων στα ημιτελικά του Κυπέλλου οι «ερυθρόλευκες»

Ο ΠΑΟΚ έβαλε όπως και στο ματς του πρωταθλήματος αρκετά εμπόδια στον Ολυμπιακό, αλλά οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν και πάλι τον τρόπο να «δραπετεύσουν» με οριακή νίκη από το PAOK Sports Arena και προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σ’ ένα ματς για… γερά νεύρα, το οποίο επιβεβαίωσε στο έπακρο τον τίτλο του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ με 61-60 και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και όλα κρίθηκαν στην τελική ευθεία της τέταρτης περιόδου, όπου η εμπειρία και η κλάση των παικτριών του Ολυμπιακού έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την «ερυθρόλευκη» πλευρά.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες του για να φτάσει αυτός στο «ροζ φύλλο αγώνα», αλλά δεν κατόρθωσε να τις αξιοποιήσει, χάνοντας κρίσιμες βολές και λέι-απ στα τελευταία λεπτά του ματς. Μάλιστα, η γηπεδούχος ομάδα υπέπεσε σε «φτηνό» κρίσιμο λάθος (παράβαση «μπρος-πίσω») στα 36″, με το σκορ στο 56-58, το οποίο έπαιξε μεγάλο ρόλο στην οικονομία των κατοχών του ακροτελεύτιου λεπτού. Η Τόλφρι έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στις φιλοξενούμενες (56-60), η Παυλοπούλου μείωσε στους δύο (58-60) και η Σταμολάμπρου με 1/2 βολές στα 10″ για το φινάλε έγραψε το 58-61. Το μακρινό τρίποντο ισοφάρισης της Παυλοπούλου δεν κατέληξε στο στόχο, με την Κινόνες απλά να γράφει τον επίλογο στην εκπνοή με δίποντο (60-61).

Η Σταμολάμπρου με 18 πόντους και 7 ασίστ ήταν η κορυφαία παίκτρια για τις νικήτριες, ενώ άλλους 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ συμπλήρωσε η Νικολοπούλου, η οποία είχε και 3/3 τρίποντα στο καθοριστικό δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ είχε ως κορυφαίες την Παυλοπούλου με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και την Στάνλεϊ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-24, 41-44, 60-61