ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 84-82: Επιστροφή στις νίκες με ραψωδία Τζόουνς

Έχοντας καθαρό μυαλό στο φινάλε, η Βιλερμπάν πέτυχε μία πολύ σημαντική νίκη, ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Φενέρμπαχτσε του Τζόρτζεβιτς! Με 27 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Τζόουνς για τους Γάλλους.

Τέλος σε ένα σερί πέντε διαδοχικών ηττών έβαλε η Βιλερμπάν, που επικράτησε με 84-82 της Φενέρμπαχτσε στο «Αστρομπάλ». Ο Κρις Τζόουνς σκόραρε 27 πόντους με 6/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα για τους Γάλλους, που είχαν και τους Οκόμπο, Χάουαρντ να συμπληρώνουν 27 και 12! Ο Πολονάρα πάλεψε με 23 πόντους για μία σπουδαία ανατροπή, που έμεινε στη μέση στο φινάλε…

Ο αγώνας

Οι Γάλλοι μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι, προηγούμενοι με 17-11, χάρη στον Χάουαρντ. Όμως το παιχνίδι φαινόταν πως θα είναι ντέρμπι και ο Γκούντουριτς μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-20. Ένα επιμέρους 8-2 των Τούρκων με τους Πολονάρα και Χένρι διαμόρφωσε το 33-39, με τον Τζόουνς να πιανει δουλειά από νωρίς, ρίχνοντας τη διαφορά στους 3 (43-46), 33” πριν το ημίχρονο.

Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Τζέιμς Γκιστ, απέναντι σε μία ομάδα της οποίας τη φανέλα φόρεσε πριν έρθει στον Παναθηναϊκό. Οι Γάλλοι έτρεξαν ένα 11-0, με τον Μαχμούτογλου να έρχεται από τον πάγκο να βοηθά τον Βέσελι, μειώνοντας σε 54-51 και το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-60.

Τι και αν η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 68-60, η Φενέρ επέστρεψε, ισοφαρίζοντας στους 70, παίρνοντας και το προβάδισμα με τον Πιέρ για το 74-75! Ο Οκόμπο πήρε κρίσιμες επιθέσεις, χτίζοντας εκ νέου μία μίνι διαφορά για την ομάδα του (81-75 στο 39′), αλλά ο Πολονάρα πήρε επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε με γκολ φάουλ, πετυχαίνοντας 6 σερί πόντους. Ο Τζόουνς όμως, που ήταν και ο MVP με τους 27 πόντους, πήρε την κρίσιμη επίθεση, για το 83-81 και οι βολές που ακολούθησαν έβγαλαν τους γηπεδούχους νικητές με 84-82!