ΜΠΑΚΣ - ΣΕΛΤΙΚΣ 117-113: Ο Γιάννης... σκίζει και τα πρωτόκολλα!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε στα παρκέ και οδήγησε σε απίστευτη ανατροπή και θρίαμβο τους Μπακς επί των Σέλτικς στο Μιλγουόκι με 117-113.

Οι Σέλτικς παραδοσιακά βάζουν δύσκολα στους Μπακς, σε ένα αντάμωμα που θεωρείται από τα σύγχρονα μεγάλα ντέρμπι της Ανατολής. Το αυτό συνέβη και στο χριστουγεννιάτικο ματς των δύο ομάδων στη Fiserv Forum. Αν και οι Κέλτες είχαν πολλές απουσίες, πάλεψαν αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος και με 36 πόντους 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 τάπες (η μία κρίσιμη στο τέλος) οδήγησε τους πρωταθλητές σε νίκη 117-113 με φοβερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Στο πρώτο 4λεπτο οι Σέλτικς προηγήθηκαν με 17-5 λόγω της ανεμικής άμυνας των Μπακς που είχαν τον Γιάννη άστοχο (1/4) στο ξεκίνημα. Ο MVP αποχώρησε νωρίς για να δώσει τη θέση του στον ΝτιΒιτσέντσο που αποθεώθηκε με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, καθώς επέστρεψε μετά από καιρό στις υποχρεώσεις της ομάδας του.

Ο ΝταΜάρκους Κάζινς σήκωσε επιθετικά τους Μπακς στα πρώτα λεπτά, αλλά το σκορ πήγε στο 27-13 στο 8’. Ο Γιάννης επέστρεψε με 3:39 στο ρολόι, αλλά νέο καλάθι του «καυτού» Τζέιλεν Ρόουζ (5/6 κα 14 πόντους) έκανε το 29-15.

Ο γκαρντ των Σέλτικς αποχώρησε με χτύπημα στο πρόσωπο (έσπασε δόντι), 1:33 πριν από τη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, αλλά οι Κέλτες συνέχισαν να σκοράρουν για να μειώσουν οι Μπακς σε 35-22 με δύο ντράιβ του Γιάννη, που το πήρε προσωπικά.

Με ένα δεύτερο τρίποντο από τον Πρίτσαρντ και τρεις βολές του Τέιτουμ οι Σέλτικς ξέφυγαν με 46-27 στο 15’.

Η δυνατή άμυνα, τα επιθετικά ριμπάουντ και το τρίποντο του Πόρτις μετά από 10 αποτυχημένες ομαδικές προσπάθειες από μακριά, έφεραν τους Μπακς να μειώνουν σε 46-34, για να χρεωθεί με τρίτο φάουλ ο απόντος στην δεύτερη περίοδο, Γιάννης αμέσως μετά.

O Μίντλετον με δύο απανωτά τρίποντα έριξε τη διαφορά στους δέκα πόντους, 52-42, 1:55 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, αναγκάζοντας τον Ίμε Ουντόκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ οι Σέλτικς ξαναβρήκαν ρυθμό έξω από το τρίποντο, με τον Τέιτουμ να πετυχαίνει το δέκατο της ομάδας του για το 58-44 και με δύο βολές να κάνει το 60-44. Οι Σέλτικς είχαν στο πρώτο ημίχρονο 10/23 τρίποντα και οι Μπακς 5/17. Αυτά τα πέντε σουτ, 15 πόντοι συνολικά, έκαναν την διαφορά στο ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Μπακς, παρά τα τρίποντα του Σμαρτ, χρειάστηκαν τρία λεπτά για να κατεβάσουν τη διαφορά και πάλι στους δέκα πόντους, 71-61 και αμέσως μετά ο Γιάννης με τάπα στον Γουίλιαμς και καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 71-63 και αμέσως μετά με δύο βολές το 71-65.

Με λέι-απ του Χόλιντεϊ στον αιφνιδιασμό έγινε το 80-77 με 4:30 λεπτά να απομένουν. Τρίποντο του Κόνατον έγραψε το 82-80 και τρίποντο του Μίντλετον το 84-83. Το ματς πήρε «φωτιά»!

Με 2/4 βολές του Γιάννη το σκορ έγινε 89-88, 1:11 πριν από τη λήξη της περιόδου, αλλά δύο βολές του Σμαρτ και τρίποντο του Πάρκερ, ανέβασαν τη διαφορά στους έξι 94-88, για να κλείσει η περίοδος με κάρφωμα του Γιάννη (94-90) που έφτασε τους 24 πόντους.

Στα 40’’ στην τελευταία περίοδο, ο Γιάννης αστόχησε, χρεώθηκε με 4ο φάουλ και ο Πάρκερ με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους στο +9 (99-90). Ο ίδιος, πρώην παίκτης των Μπακς, με καλάθι και φάουλ έγραψε το 102-90 και οι Μπακς είχαν έναν Γολγοθά να ανέβουν με 10:15 στο ρολόι.

Ο Γιάννης επανήλθε με το σκορ στο 109-96 και 5:30 να απομένουν και με δύο καρφώματα μείωσε σε 109-100.

Τρίποντο του Μάθιους έγραψε το 109-103 (4:14) και το Fiserv Forum που είχε… αποκοιμηθεί, ξύπνησε με τον Ουντόκα να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Με τζαμπ σουτ του Γιάννη έγινε το 109-105, αλλά ο Μπράουν απάντησε αμέσως (111-105).

Δύο ακόμα βολές του Γιάννη και κάρφωμα μετά από εκπληκτική ασίστ του Μίντλετον, έκαναν το 111-109 και με νέο καλάθι του MVP έγινε το 111-111, αλλά ο Greek Freak έχασε τη βολή στο φάουλ που κέρδισε.

Ο Μπράουν με δύο βολές γράφει το 113-111 με 1:20 να μένουν. Ο Μίντλετον αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Μάθιους αμέσως μετά ευστόχησε και έφερε τους Μπακς μπροστά με 114-113, 0:30 πριν από το φινάλε. Ο Μπράουν αστόχησε σε δίποντο και οι Σέλτικς έκαναν γρήγορα φάουλ στο Μίντετον στα 17’’8. Ο all-star ευστόχησε και στις δύο βολές (116-113) και ο Γιάννης σταμάτησε τον Γουίλιαμς με μια μεγαλοπρεπή τάπα στα 7’’.

Ο Μίντλετον ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές στα 5’’8 και το ματς κάπου εκεί κρίθηκε οριστικά.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113.