NBA: Ακάθεκτοι οι Μπουλς - Θρίαμβοι για Σπερς, Καβαλίερς, Γκρίζλις και Σίξερς (vids)

Οι Μπουλς υπέταξαν και τους Πέισερς και έφτασαν τις 20 νίκες. * Θριαμβευτικές νίκες για Σπερς, Καβαλίερς, Γκρίζλις και Σίξερς απέναντι σε Πίστονς, Ράπτορς, Κινγκς και Γουίζαρντς. * Δείτε αναλυτικά τι έγινε τα ξημερώματα στα ματς της κανονικής περιόδου του NBA.

Οκτώ αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου του NBA τα χαράματα της Δευτέρας (27/12).

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 93-83

Οι Χιτ επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στους Μάτζικ, πανηγυρίζοντας μία άνετη επικράτηση στην FTX Arena. Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα έφτασε αισίως τα τρία διαδοχικά θετικά αποτελέσματα και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 21-13, την ώρα που το συγκρότημα του Τζαμάλ Μόσλι είδε το ρεκόρ του να κατρακυλάει στο 7-27. Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ύστερα από αποχή οκτώ αγώνων λόγω τραυματισμού, ο Τζίμι Μπάτλερ κατέγραψε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και τρία κλεψίματα, όντας ο κορυφαίος των νικητών. Πολύτιμη ήταν επίσης η συνεισφορά του Ομέρ Γιουρτσεβέν με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ. Από το νέο «ναυάγιο» των Μάτζικ διασώθηκε ο Γκάρι Χάρις με 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 42-39, 72-60, 93-83

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ – ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΙΞΕΡΣ 96-117

Οι Σίξερς μετέτρεψαν σε… παρέλαση την έξοδό τους στην Capital One Arena της Ουάσινγκτον, συντρίβοντας με το ευρύτατο 117-96 τους Γουίζαρντς. Τα θεμέλια της τελικής νίκης των Σίξερς μπήκαν στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, όπου με επί μέρους 41-67 σκορ οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» τους πρωτευουσιάνους. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ με 17-16. Ο Τζοέλ Εμπίιντ ήταν ασυναγώνιστος, ολοκληρώνοντας το ματς με 36 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Τομπάιας Χάρις συμπλήρωσε άλλους 23 πόντους στη συγκομιδή των νικητών. Στην αντίπερα όχθη διακρίθηκε ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 17 πόντους και 6 ασίστ, με τους Μοντρέζλ Χάρις και Ντέιβις Μπέρτανς να προσθέτουν από 15 και 14 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-25, 55-63, 72-92, 96-117

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ 144-99

Οι Καβαλίερς ήταν… υπερηχητικοί απέναντι στους Ράπτορς, κονιορτοποιώντας τους Καναδούς με το εκκωφαντικό 144-99 στο Rocket Mortgage Fieldhouse. Το ματς ήταν μονόλογος των γηπεδούχων από τη δεύτερη περίοδο έως και την τέταρτη, χρονικό διάστημα στο οποίο το επί μέρους σκορ εκτοξεύτηκε στο 109-65. Οι «ιππότες» έφτασαν τις 20 νίκες σε σύνολο 33 αγώνων, ενώ οι «πτερόσαυροι» υποχώρησαν στο 14-16. Οι Ντάριους Γκάρλαντ και Κέβιν Λαβ σημείωσαν από 22 πόντους, ο Λάουρι Μάρκανεν σταμάτησε στους 20, ενώ οι Ντιν Γουέιντ και Ντένζελ Βάλενταϊν πρόσθεσαν από 17 για τους νικητές. Οι Ράπτορς των οκτώ «μάχιμων» παικτών είχαν στους 26 πόντους και στα 13 ριμπάουντ τον Γιούτα Γουατανάμπε και στους 21 πόντους τον Κρις Μπουσέρ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-34, 72-55, 118-78, 144-99

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 102-127

Οι Γκρίζλις επέστρεψαν σε μονοπάτια επιτυχιών, υπερνικώντας το εμπόδιο των Κινγκς με το εμφατικό 127-102 στο Golden 1 Center. Οι φιλοξενούμενοι «ξέσπασαν» στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, στο οποίο το επί μέρους σκορ έφτασε στο 52-78. Αυτή ήταν η 20ή νίκη των «αρκούδων» σε 34 ματς, με το ρεκόρ των Κινγκς να πέφτει στο 13-21. Ο Ντέσμοντ Μπέιν ήταν το «πρώτο βιολί» στην επίθεση των νικητών με 28 πόντους, με τον Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ να προσθέτει 21 πόντους και τον Τζα Μοράντ να «φλερτάρει» με το triple-double έχοντας 18 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο Τάιρις Χάλιμπερτον μέτρησε 18 πόντους και 7 ασίστ για τους ηττημένους, που πήραν επίσης από 15 πόντους από τους Ντέμιαν Τζόουνς και Τέρενς Ντέιβις.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-20, 50-49, 77-89, 102-127

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ – ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 144-109

Οι Σπερς έστησαν… πάρτι στο AT&T Center με… καλεσμένους τους Πίστονς. Το τελικό 144-109 τα… λέει όλα, με τους γηπεδούχους να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι για 48 αγωνιστικά λεπτά. Οι Σπερς έφτασαν τις τρεις διαδοχικές νίκες και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 14-18, την ώρα που οι Πίστονς υπέστησαν την 27η ήττα τους σε 32 αγώνες. Για τους νικητές σκόραραν και οι 14 παίκτες που αγωνίστηκαν στο ματς, με τον Κέλντον Τζόνσον να οδηγεί την «κούρσα» των σκόρερ με 27 πόντους και τον Τζοκ Λάντεϊλ να ακολουθεί με 18 πόντους. Κορυφαίος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Αμιντού Ντιαλό με 28 πόντους, ενώ οι Σάντικ Μπέι και Λούκα Γκάρζα πρόσθεσαν από 23 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-30, 78-54, 119-80, 144-109

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ – ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 117-112

Οι Θάντερ έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων των Πέλικανς, κερδίζοντας την ομάδα της Νέας Ορλεάνης με 117-112 στο Paycom Center. Οι «κεραυνοί» πήραν ώθηση και από τον κόσμο τους και έκλεισαν καλύτερα το ματς, το οποίο στη μεγαλύτερη διάρκειά του είχε ενδιαφέρον. Στο 12-20 βελτιώθηκε το ρεκόρ των νικητών, με το αντίστοιχο των ηττημένων να πηγαίνει στο 12-22. Πρωταγωνιστής για τους Θάντερ ήταν ο Σάι Γκιλγκέους-Αλεξάντερ με 31 πόντους, ενώ 24 πόντους πρόσθεσε ο Άαρον Γουίγκινς. Αξιοσημείωτη ήταν και η απόδοση του Τζος Γκίντεϊ, ο οποίος… κατάφερε να έχει 0 πόντους με 0/8 σουτ, ενώ είχε 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ! Ο Τζος Χαρτ ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Γκάρετ Τεμπλ να συνεισφέρει 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-18, 57-49, 89-81, 117-112

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 113-105

Οι Μπουλς έκαμψαν την αντίσταση των Πέισερς με 113-105 στο United Center. Οι «ταύροι» έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με +18 (54-36). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για το… θαύμα στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και υποκλίθηκαν στους γηπεδούχους. Αυτή ήταν η τρίτη συναπτή νίκη των Μπουλς και 20ή σε 30 ματς, με τους Πέισερς να υποχωρούν στο 14-20. Ο Ζακ Λαβίν ήταν για άλλη μία φορά ο παίκτης-βαρόμετρο για τους Μπουλς, έχοντας 32 πόντους με 5/9 τρίποντα. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πρόσθεσε 24 πόντους, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς κατέγραψε double-double με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ο Κάρις Λεβέρτ είχε 27 πόντους και 9 ασίστ για τους ηττημένους, οι οποίοι πήραν άλλους 19 πόντους από τον Μάιλς Τέρνερ, 16 πόντους από τον Κρις Ντουάρτε και 14 πόντους και 16 ριμπάουντ από τον Ντομάντας Σαμπόνις.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-27, 63-48, 87-79, 113-105

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ 100-103

Στο πλέον αμφίρροπο ματς του προγράμματος, οι Νάγκετς «δραπέτευσαν» με το «διπλό» από την Crypto.com Arena, «λυγίζοντας» με 103-100 τους Κλίπερς. Το ματς είχε σασπένς καθ’ όλη τη διάρκειά του και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες του τελευταίου λεπτού, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν περισσότερο ψύχραιμοι από τους αντιπάλους τους, αφού πρώτα χρειάστηκε να ανατρέψουν διαφορά εννέα πόντων (91-82) με την οποία έχαναν στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στην εκπνοή του αγώνα ο Μπράντον Μπόστον Τζούνιορ θα μπορούσε να έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε κατέληξε εκτός στόχου. Οι Νάγκετς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 16-16, ενώ οι Κλίπερς υποχώρησαν στο 17-16. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν… οδοστρωτήρας με 26 πόντους, 22 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 17 πόντους στη συγκομιδή των νικητών και τον Ντέιβον Ριντ 15 πόντους. Στον αντίποδα, οι Έρικ Μπλέντσο και Μπράντον Μπόστον Τζούνιορ μέτρησαν από 18 πόντους, ενώ ο Ίβιτσα Ζούμπατς σημείωσε double-double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-32, 55-54, 83-69, 100-103