ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 110-127: «Αφεντικό» ο Γιάννης στο Ορλάντο (highlights)

Οι Μπακς πέρασαν άνετα από το Ορλάντο, κερδίζοντας με 127-110 τους αποδεκατισμένους από τον κορωνοϊό Μάτζικ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει σε ακόμα ένα ματς των πρωταθλητών του NBA.

Οι Μιλγουόκι Μπακς μετέτρεψαν σε… δυνατή προπόνηση την έξοδό τους στο Ορλάντο, επικρατώντας με 127-110 επί των αξιόμαχων Μάτζικ, οι οποίοι αγωνίστηκαν με συνολικά δέκα απουσίες και είχαν ξεκάθαρο ποσοτικό έλλειμμα.

Ο αγώνας έμοιαζε από πολύ νωρίς με… παράσταση για έναν ρόλο των πρωταθλητών του NBA, που κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Οι -χτυπημένοι βάναυσα από τον κορωνοϊό- Μάτζικ πάλεψαν με όσες δυνάμεις είχαν, αλλά «παραδόθηκαν» με σχετική άνεση στις ορέξεις της παρέας του Γιάννη Αντετοκούνμπο, η οποία έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 23-13 στην κανονική περίοδο του NBA.

Ο «Greek Freak» ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών με 28 πόντους (7/10 βολές, 9/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 29:34 συμμετοχής. Ο Κρις Μίντλετον συμπλήρωσε 21 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις ήταν «καυτός» από την περίμετρο με 19 πόντους και 5/5 τρίποντα, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ κατέγραψε ένα ακόμα double-double με 18 πόντους και 10 ασίστ.

Για τους Μάτζικ του 7-28 ρεκόρ, ο Φραντς Βάγκνερ έπιασε «αστρονομική» απόδοση με 38 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γουέντελ Κάρτερ Τζούνιορ συμπλήρωσε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν οσονούπω, σε δύο βράδια (31/12, 02:00), στο ίδιο γήπεδο, με τους Μπακς να έχουν την ευκαιρία να ντουμπλάρουν τις νίκες και να πατήσουν ακόμα πιο γερά στα… πόδια τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ξεκίνημα των Μπακς ήταν υποτονικό, κάτι που δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Μάτζικ. Οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος την άμυνά τους προηγήθηκαν με 15-13 στο 6’, έχοντας τον Λόπεζ ως πολιορκητικό κριό. Τα «ελάφια» αντέδρασαν αμέσως και με διαδοχικά… μπουμπουνητά από την περίμετρο οικοδόμησαν ένα πειστικό 9-19 ως το τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο τους έβαλε σε θέση οδηγού (24-32).

Η… καταιγίδα τριπόντων των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Πόρτις και Χιλ να πετούν «φλόγες» από κάθε θέση. Μ’ ένα καταπληκτικό 2-15 επί μέρους σκορ σε τρία και κάτι αγωνιστικά λεπτά οι Μπακς εκτίναξαν το προβάδισμά τους στο +22 (27-49), επιβάλλοντας από πάρα πολύ νωρίς τους δικούς τους νόμους. Κάποια μικρά «ξεσπάσματα» του Βάγκνερ διόλου προβλημάτισαν τους πρωταθλητές, οι οποίοι κυκλοφορούσαν με υποδειγματικό τρόπο την μπάλα βρίσκοντας τον ελεύθερο «εκτελεστή» με το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας να είναι σχεδόν πάντοτε το επιδιωκόμενο. Ο «σεληνιασμένος» Πόρτις ήταν αυτός που έγραψε τον επίλογο του πρώτου ημίχρονου που βρήκε τα «ελάφια» στο εκκωφαντικό +27 (45-72).

Μετά την επανέναρξη του αγώνα, ένα γρήγορο 9-0 των γηπεδούχων με το οποίο η ψαλίδα της διαφοράς έκλεισε (56-76) έφερε ένα τάιμ-άουτ… αφύπνισης από τον Μπουντενχόλζερ, που είδε τους παίκτες του να χαλαρώνουν σε υπερβολικό βαθμό. Οι Μπακς όχι μόνο δεν αφυπνίστηκαν μετά το τάιμ-άουτ, αλλά είδαν το σερί των γηπεδούχων να φτάνει στο 19-0 και την τιμή της διαφοράς να πέφτει από το +29 (47-76) στο +10 (66-76)! Εντούτοις, οι Μπακς πρόλαβαν έγκαιρα το… κακό και διεύρυναν το προβάδισμά τους στους 19 πόντους (72-91). Ένα νέο «ξέσπασμα» των γηπεδούχων δεν φάνηκε απειλητικό για τους πρωταθλητές, που έκλεισαν την τρίτη περίοδο με +15 (82-97).

Ο Γιάννης ανέλαβε δράση στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, παρότι φορτωμένος με τέσσερα φάουλ, διατηρώντας τους Μπακς σε απόσταση (87-104), όμως ένα νέο προσωπικό σερί του ασταμάτητου Βάγκνερ έβαλε ξανά πίεση στους φιλοξενούμενους (94-106). Οι… πεισματάρηδες Μάτζικ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και στους 8 πόντους (98-106), αλλά οι πρωταθλητές βρήκαν το στιγμιαίο σκορ που ήταν αναγκαίο στη συγκεκριμένη φάση του αγώνα και ξέφυγαν με +15 (98-113). Ένα νέο 6-0 του Ορλάντο έφερε και πάλι προσωρινά τη διαφορά σε μη ασφαλή επίπεδα (104-113), αλλά… ως εκεί. Οι Μπακς «γκάζωσαν» στην τελική ευθεία του ματς και τελικά έδωσαν θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη τους, η οποία ήρθε με σκορ 110-127.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-32, 45-72, 82-97, 110-127