NBA: Διπλό στην έδρα των Κλίπερς και 3-1 οι Σανς

Μία νίκη χωρίζει τους Σανς από τους τελικούς του NBA, καθώς οι «Ήλιοι»… έσπασαν με 84-80 την έδρα των Κλίπερς στο Game 4 και πλέον προηγούνται με 3-1.

Δεν… τρίτωσαν οι νίκες των Λος Άντζελες Κλίπερς σε Game 4 των φετινών playoffs του NBA. Σε ένα ματς, στο οποίο οι γηπεδούχοι Κλίπερς δεν πήραν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, οι Φοίνιξ Σανς έκαναν το «break» στο «Staples Center» και πλησίασαν ακόμα περισσότερο τους τελικούς του NBA, για πρώτη φορά μετά το 1993, έχοντας πλέον 3 νίκες έναντι μόλις μίας των αντιπάλων τους.

Με αιχμή του δόρατος τον εκπληκτικό για άλλο ένα ματς, ΝτιΆντρε Έιτον, οι «Ήλιοι» οικοδόμησαν από νωρίς μία διαφορά, με το σκορ στο ηλεκτρονικό ταμπλό να γράφει 36-50 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους, αλλά στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Κλίπερς, που για άλλο ένα ματς παρατάχθηκαν χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ, έκαναν αντεπίθεση διαρκείας, με τους Πολ Τζόρτζ και Ρέτζι Τζάκσον να δίνουν τον ρυθμό, ρίχνοντας την τιμή της διαφοράς στο -3 (66-69).

Το ματς είχε πλέον γίνει ντέρμπι και όσο πλησίαζε το τέλος του, γινόταν… θρίλερ. Οι Σανς κατάφερναν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να κρατάνε το υπέρ τους προβάδισμα, αν και είδαν τον κορυφαίο τους σκόρερ, Ντέβιν Μπούκερ, να αποβάλλεται από το παιχνίδι με έξι φάουλ στο τελευταίο λεπτό.

Στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό, η ρουλέτα των βολών έδειξε… Σανς. Ο Τζορτζ έφερε το ματς στον πόντο (78-79) στα 13 δευτερόλεπτα, αλλά ακολούθως, ο πάντα ψύχραιμος σε τέτοιες καταστάσεις, Κρις Πολ, είχε 2/2 βολες, για να φέρει και πάλι το ματς στο +3 (78-81). Ο Τζορτζ πήγε εκ νέου στη γραμμή της… φιλανθρωπίας, αλλά αστόχησε στην πρώτη βολή, με συνέπεια να υποχρεωθεί να αστοχήσει και στη δεύτερη.

Παρ’ όλα αυτά, οι Κλίπερς κέρδισαν ξανά την κατοχή, με τον Κάζινς να πετυχαίνει τον στόχο στην πρώτη του προσπάθεια από τη γραμμή των βολών και να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη, χωρίς όμως η μπάλα να ακουμπήσει στεφάνι (η κατοχή άλλαξε χέρια). Ο Πολ σκόραρε άλλη μία βολή στα 3,9”, για το 82-79, ακολούθως, ο Τζορτζ είχε 1/2 (η δεύτερη βολή χάθηκε εκούσια), με τον Πολ εν τέλει να… γραπώνει το ριμπάουντ και με δύο εύστοχες βολές να υπογράφει το «break» των Σανς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Έιτον (19 πόντοι και 22 ριμπάουντ), Μπούκερ (25 πόντοι) και Πολ (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ), ενώ για τους ηττημένους τον πρώτο λόγο από στατιστικής πλευράς είχαν οι Τζορτζ (23 πόντοι, 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ), Τζάκσον (20 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Ζούμπατς (13 πόντοι και 14 ριμπάουντ).