ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 118-136: «Θωρηκτό» Γιάννης, ισοπέδωσε και πάλι τους Μάτζικ (highlights)

Οι Μιλγουόκι Μπακς επιβλήθηκαν εκ νέου στην έδρα των αποδεκατισμένων Ορλάντο Μάτζικ (136-118), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να δεσπόζει σε άμυνα και επίθεση.

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν το 4/4 στις αναμετρήσεις τους με τους Ορλάντο Μάτζικ για την εφετινή αγωνιστική περίοδο, περνώντας με σχετική άνεση από το Amway Center, όπως ακριβώς συνέβη και πριν από δύο βράδια, για να κλείσουν με ιδανικό τρόπο το ιστορικό για εκείνους 2021. Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησε για 11η διαδοχική φορά επί των Μάτζικ, των οποίων έχει πάρει τον… αέρα για τα καλά.

Οι πρωταθλητές του NBA συνάντησαν ελάχιστη αντίσταση από τους γηπεδούχους, γεγονός που δεν προκαλεί εντύπωση. Οι Μάτζικ έχουν πληγεί όσο ελάχιστες ομάδες από την έξαρση της πανδημίας και οτιδήποτε άλλο εκτός εύκολη ήττα τους θα συνιστούσε… βόμβα μεγατόνων.

Αρκεί απλά να αναφερθεί ότι οι Μάτζικ παρατάχθηκαν με μία ντουζίνα απουσίες, έχοντας στα… πιτς τους Κόουλ Άντονι, Μο Μπάμπα, Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς, Μαρκέλ Φουλτζ, Χασάνι Γκράβετ, Τζόναθαν Άιζακ, Ρόμπιν Λόπεζ, Έτουαν Μουρ, Μάικαλ Μάλντερ, Τσούμα Οκίκι, Τέρενς Ρος και Τζέιλεν Σαγκς!

Υπό αυτές τις συνθήκες, ελάχιστα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα για την ομάδα από τη Φλόριντα, η οποία υποκλίθηκε φυσιολογικά στην ανωτερότητα των Μπακς.

Για τους πρωταθλητές, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 24-13, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν μακράν του δεύτερου ο πιο επιδραστικός παίκτης, καταγράφοντας 33 πόντους (6/6 βολές, 12/18 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 4 λάθη σε 30:55 συμμετοχής. Ο Τζρου Χόλιντεϊ σημείωσε 25 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ οι Κρις Μίντλετον και ΝτεΜάρκους Κάζινς συμπλήρωσαν από 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Για τους προτελευταίους της κατάταξης του NBA, Μάτζικ, ο Φραντς Βάγκνερ σκόραρε 20 πόντους, o Μόριτς Βάγκνερ πρόσθεσε 19 πόντους, ο Γκαρι Χάρις συμπλήρωσε 17 πόντους, ο Αρ Τζέι Χάμπτον σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ ο Γουέντελ Κάρτερ Τζούνιορ κατέγραψε double-double με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Μπακς είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση και κύριο άξονα του παιχνιδιού τους το γρήγορο τρανζίσιον, το οποίο τους έδωσε από νωρίς τα ηνία στο σκορ (9-13). Τα «ελάφια» διαμόρφωσαν άμεσα και την πρώτη διψήφια διαφορά της βραδιάς (13-23), καθώς εκτός των άλλων είχαν συνέπεια και έξω από την άρκτο των 7.25 μέτρων, τιμωρώντας την αδυναμία των γηπεδούχων στην περιφερειακή άμυνα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Μπακς να έχουν ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (24-32) και τον έλεγχο του ρυθμού.

Τα «ελάφια» είχαν σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, συντηρώντας διαφορές στις παρυφές των 10 πόντων. Ο Γιάννης έγινε ο παίκτης αναφορά στην επίθεση των πρωταθλητών, είτε με τα υποδειγματικά τελειώματά του κοντά στο καλάθι, είτε με τις πάσες του στους ελεύθερους συμπαίκτες του (36-45). Επιπρόσθετα, ο Μίντλετον έχει συνεχή επαφή από την περίμετρο και διεύρυνε τη διαφορά στο +13 (38-51), όμως οι μαχητικοί Μάτζικ κατάφεραν να τη ροκανίσουν στους εννέα (44-53) στις επόμενες κατοχές. Οι πρωταθλητές δεν άφησαν πάντως τους γηπεδούχους να γίνουν πιο απειλητικοί και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με +12 (51-63).

Η ομάδα του Μόσλι μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της 54-68 σε 66-68, «τρέχοντας» γρήγορο σερί 12-0, που προκάλεσε τη δικαιολογημένη… έκρηξη του Μπουντενχόλζερ στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Ο «διακόπτης» γύρισε και η διαφορά εξανεμίστηκε, με τους Μάτζικ να ισοφαρίζουν σε 71-71 και να δίνουν «χρώμα» στην αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για μερικά λεπτά, με τους γηπεδούχους, μάλιστα, να προσπερνούν με 80-79. Το προβάδισμα -ελάχιστων δευτερολέπτων- των γηπεδούχων «αφύπνισε» τους πρωταθλητές, που έχτισαν εν ριπή οφθαλμού δικό τους σερί 0-10, με το οποίο επανήλθαν σε θέση οδηγού (80-89). Εν συνεχεία, ο Κάζινς έγινε ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των Μπακς και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 85-96.

Ο Γιάννης επέστρεψε δριμύτερος για το τέταρτο δωδεκάλεπτο σκοράροντας οκτώ διαδοχικούς πόντους για το 91-104. Οι Μάτζικ είχαν ρυθμό στην επίθεσή τους, αλλά καμία λύση στην αντιμετώπιση του «Greek Freak», ο οποίος συνέχισε να δημιουργεί ρήγματα. Οι Μπακς πήγαν στο +17 (95-112) και ουσιαστικά έκαναν τυπική διαδικασία το τελευταίο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν άλλαξε κάτι.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-32, 51-63, 85-96, 118-136