ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 136-113: Ο Γιάννης έκανε «ποδαρικό» στο 2022 με triple-double! (highlights)

Οι Μιλγουόκι Μπακς έκαναν ονειρική εκκίνηση στο 2022, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά απέναντι στους Νιου Ορλίνς Πέλικανς (136-113). Έκτη σερί νίκη των πρωταθλητών του NBA, που είχαν ως κορυφαίο παίκτη τους τον απολαυστικό Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος κατέγραψε triple-double.

Στο πρώτο τους ματς για το 2022, οι ακατάβλητοι Μιλγουόκι Μπακς συνέχισαν την προέλασή τους στην κανονική περίοδο, επικρατώντας εμφατικά των Νιου Ορλίνς Πέλικανς, με 136-113, στο Fiserv Forum.

Οι πρωταθλητές του NBA, παρά τα προβλήματα που ανέκυψαν πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης (ξαφνική απουσία του Κρις Μίντλετον λόγω προσωπικού προβλήματος, τραυματισμός του Ντόντε Ντιβιτσέντζο στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης, ένταξη του Θανάση Αντετοκούνμπο στο υγειονομικό πρωτόκολλο), ήταν εμφανώς ανώτεροι των αντιπάλων τους και έφτασαν απολύτως δίκαια στην 6η διαδοχική τους νίκη και 25η σε σύνολο 38 αγώνων. Από την πλευρά τους, οι «πελεκάνοι» έδειξαν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον… ξέφρενο ρυθμό που έδωσαν οι γηπεδούχοι στο ματς και υποχώρησαν εύλογα στο 13-23 ρεκόρ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο συνέχισε από εκεί που… σταμάτησε στο 2021, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με triple-double, το οποίο είναι το δεύτερο του «Greek Freak» στην εφετινή αγωνιστική περίοδο και συνολικά 27ο της καριέρας του. Συγκεκριμένα, αρίθμησε 35 πόντους (9/12 βολές, 10/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 32:12 συμμετοχής, όντας μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου. Άξιος συνοδοιπόρος του ήταν σε ακόμα ένα ματς ο Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα έδωσαν επίσης οι Τζόρνταν Νουόρα και Γκρέισον Άλεν που σημείωσαν από 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Στα αξιοσημείωτα από στατιστικής πλευράς τα 23/48 τρίποντα των γηπεδούχων, που πρόσφεραν υψηλό θέαμα στους φιλάθλους τους.

Στυλοβάτες του παιχνιδιού των Πέλικανς, που αγωνίστηκαν χωρίς έξι παίκτες (μεταξύ των οποίων οι Μπράντον Ίνγκραμ και Γιόνας Βαλαντσιούνας), ήταν ο Τζάξον Χέις με 23 πόντους (ρεκόρ σεζόν) και ο Τζος Χαρτ που έφτασε μία… ανάσα από το triple-double με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από 14 πόντους για τους ηττημένους μέτρησαν επίσης οι Ντεβόντε Γκρέιαμ, Χερμπ Τζόουνς και Γκάρετ Τεμπλ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα 6 λεπτά (10-10), με τον Τεμπλ να προκαλεί ζημιές στην άμυνα των γηπεδούχων με τα τρίποντά του. Ένα κακό επιθετικά διάστημα των Μπακς με απανωτά λάθη έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν πόντους στο τρανζίσιον και να προηγηθούν με 10-14. Άμεσα, όμως, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» δικό τους 9-0 σερί και προσπέρασαν με 19-14, με τον Χόλιντεϊ να μπαίνει στην εξίσωση. Με επτά προσωπικούς πόντους του Γουόκερ, οι Πέλικανς δεν έχασαν την επαφή τους με το σκορ και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 27-24.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι Πέλικανς «σφυροκοπούσαν» πίσω από τη γραμμή των 7.25, προεξάρχοντος του Γκρέιαμ, μετατρέποντας το 30-27 σε 30-37 με γρήγορο σερί 0-10. Ωστόσο, μετά το τάιμ άουτ του Μπουντενχολζερ, οι Μπακς βρήκαν επίσης καταιγιστικό ρυθμό από την περίμετρο και με επί μέρους 14-3 προσπέρασαν με 44-40. Οι Μπακς προσπάθησαν να οικοδομήσουν μεγαλύτερη διαφορά (55-49), αλλά δεν είχαν λύση στο μαρκάρισμα του Χέις, ο οποίος σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε κρατώντας σε κοντινή απόσταση τους Πέλικανς (57-56). Τελικά, τα «ελάφια» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 7-0 σερί και προβάδισμα 8 πόντων (64-56).

Οι Μπακς όρισαν το δικό τους τέμπο στο τρίτο δωδεκάλεπτο και αποσπάστηκαν 13 πόντων των αντιπάλων τους (74-61), συνεχίζοντας τη «ραψωδία» τους έξω από την άρκτο των τριών πόντων. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να «πνίγουν» τους αντιπάλους τους αμυντικά και να… πυροβολούν κατά ριπάς από την περίμετρο, ξεφεύγοντας και με +18 (88-70), απλοποιώντας τα πράγματα ενόψει της τελικής ευθείας. Οι «πελεκάνοι» βρήκαν κάποιες άμεσες λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των Μπακς (92-80), αλλά δεν κατάφεραν να ροκανίσουν την τιμή της διαφοράς, μένοντας αρκετά πίσω στο φινάλε της τρίτης περιόδου (96-82).

Ο Γιάννης σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε απέναντι στην ευάλωτη άμυνα των Πέλικανς και η διαφορά διευρύνθηκε στο +20 για τους πρωταθλητές (105-85), που κυριαρχούσαν έναντι των αντιπάλων τους. Ένα γρήγορο 0-6 των φιλοξενούμενων μετά από τάιμ-αουτ (105-91) δεν ανησύχησε τα «ελάφια», που συνέχισαν στον ίδιο… θυελλώδη ρυθμό στην επίθεση, εκτοξεύοντας την τιμή της διαφοράς στο +23 (120-97). Ο «Greek Freak» έκατσε στον πάγκο, οι Μπακς… χαλάρωσαν και οι Πέλικανς μείωσαν στους 15 (120-105), υποχρεώνοντας τον Μπουντενχόλζερ να ξαναρίξει τον Έλληνα σούπερ σταρ στο παρκέ για το τελευταίο τετράλεπτο. Εν τέλει, οι Μπακς σταθεροποίησαν την απόδοσή τους και έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους (136-113), κάνοντας ιδανική αρχή στο νέο έτος.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-24, 64-56, 96-82, 136-113