ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ - ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 106-115: «Άθλος» των ουραγών στο Μιλγουόκι, ήττα-πισωγύρισμα των πρωταθλητών! (highlights)

Οι ψυχωμένοι Ντιτρόιτ Πίστονς της τελευταίας θέσης στο NBA και των 13 απουσιών κατάφεραν την υπέρβαση της χρονιάς στο Μιλγουόκι, «σοκάροντας» με 115-106 τους Μπακς. Πρώτη νίκη των Πίστονς απέναντι στα «ελάφια» έπειτα από 15 διαδοχικές ήττες!

Είναι από εκείνες τις φορές που απλά… βγάζεις το καπέλο στη νικήτρια ομάδα. Οι λαβωμένοι αλλά συνάμα ψυχωμένοι Ντιτρόιτ Πίστονς έκαναν μία από τις πιο εκκωφαντικές εκπλήξεις της σεζόν στο NBA, περνώντας νικηφόρα από το Fiserv Forum, με 115-106, επί των αποκαρδιωτικών -στο συγκεκριμένο ματς- Μιλγουόκι Μπακς.

Η ομάδα του Ντουέιν Κέισι παρατάχθηκε με συνολικά 13 απουσίες στο σπίτι των εστεμμένων πρωταθλητών, αλλά με… καρδιά χιλίων λεόντων κατάφερε να ανατρέψει όλα τα εις βάρος της προγνωστικά και να «σπάσει» το νικηφόρο σερί έξι αγώνων των «ελαφιών» στην κανονική περίοδο, αλλά και το σερί δεκαπέντε νικηφόρων αποτελεσμάτων των Μπακς απέναντί της!

Οι Μπακς ήταν έξω από τα συνηθισμένα «νερά» τους, σουτάροντας με τραγικό ποσοστό κοντά και μακριά από το καλάθι, έχοντας 39/92 (42.4%) στα σουτ εντός πεδιάς και 11/46 (23.9%) στα τρίποντα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για άλλη μία φορά η αιχμή του δόρατος στο παιχνίδι των «ελαφιών», γεμίζοντας τη στατιστική του με 31 πόντους (9/13 βολές, 11/17 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 35:36 συμμετοχής. Ο Τζρου Χόλιντεϊ τον ακολούθησε καταπόδας στον πίνακα των σκόρερ με 29 πόντους, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις ήταν ο τρίτος και… τελευταίος παίκτης που έδωσε το στίγμα του για τους γηπεδούχους, καταγράφοντας double-double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι θριαμβευτές είχαν σε βραδιά-όνειρο τον Σάντικ Μπέι με 34 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 8/13 τρίποντα και άξιους συμπαραστάτες του τον Τζος Τζάκσον με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα και τον Κέιντ Κάνινγκχαμ με 19 πόντους και 7 ασίστ.

Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, οι Μπακς υποχώρησαν στο 25-14 ρεκόρ, ενώ οι Πίστονς «ανάσαναν», βελτιώνοντας το δικό τους στο 7-28, παρότι εξακολουθούν να έχουν το χειρότερο ρεκόρ σε ολόκληρο το NBA.

Ο αγώνας

Το πρώτο δωδεκάλεπτο έδειχνε την κατεύθυνση που θα έπαιρνε ο αγώνας, με τους Μπακς να μην καταφέρνουν να θέσουν τους δικούς τους όρους στο ματς. Με τους Μπέι και Λάιλς να δημιουργούν ρήγματα στην άμυνα των πρωταθλητών, τα «κακά αγόρια» του Ντιτρόιτ πήραν προβάδισμα με 19-23. Οι Μπακς «οικοδόμησαν» ένα μικρό σερί 6-0 (25-23), αλλά απέτυχαν να αλλάξουν την κακή εικόνα τους στην άμυνα και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες σχεδόν στην απόλυτη ισορροπία (30-28).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, με την τριάδα Τζάκσον, Λάιλς και Χέις να είναι στη… ζώνη. Ο Γιάννης ήταν… όλα τα λεφτά για τους γηπεδούχους, αλλά και απελπιστικά μόνος του στο σκοράρισμα, γεγονός που επέτρεψε στους Πίστονς να πάρουν «αέρα» επτά πόντων στο σκορ (46-53). Οι… φωνές του Μπουντενχόλζερ απέφεραν καρπούς για τα «ελάφια», τα οποία άλλαξαν άρδην την αμυντική τους εικόνα και δημιούργησαν ένα 13-0 σερί, το οποίο τους έδωσε τα ηνία στο σκορ με 59-53. Εντούτοις, οι Πίστονς έκλεισαν καλύτερα τη δεύτερη περίοδο, χάρη σε πέντε διαδοχικούς πόντους του Ντιαλό, με τους οποίους διαμορφώθηκε το 64-61 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μίντλετον ανέβασε τους Μπακς στο +6 με την επανέναρξη του αγώνα (67-61), όμως στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι «σίγησαν» στην επίθεση και δέχτηκαν σερί 0-13, με συνέπεια να επιστρέψουν σε θέση… κυνηγού στο ματς (67-74). Ένα γρήγορο 6-0 των πρωταθλητών μετά από τάιμ-άουτ (73-74) δεν αποθάρρυνε τους Πίστονς, οι οποίοι πάτησαν εκ νέου γερά στα πόδια τους (80-87). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με πέντε προσωπικούς πόντους του Χόλιντεϊ στο ακροτελεύτιο λεπτό (85-87).

Οι Πίστονς είχαν αποκτήσει πίστη για τη νίκη και σε συνδυασμό με την αφλογιστία των γηπεδούχων, διατήρησαν τον έλεγχο έως και την τελευταία κόρνα του αγώνα. Αρχικά, ξέφυγαν με +7 (90-97), με νέο σερί 0-7, περνώντας τη θηλιά στο λαιμό των Μπακς, που αυτή τη φορά δεν είχαν τρόπο να επιστρέψουν. Η παρατεταμένη επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων δεν είχε τελειωμό, ενώ απεναντίας οι φιλοξενούμενοι είχαν ιδανική ψυχολογία στην τελική ευθεία, η οποία τους βρήκε ακόμα και στο +13 (98-111), με κάτι λιγότερο από τρία λεπτά για το φινάλε. Οι Μπακς αρνήθηκαν να παραδώσουν τα όπλα στους αντιπάλους τους, πάλεψαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει, αλλά ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν σύμμαχός τους και η δίκαιη ήττα τους τελικά δεν αποφεύχθηκε (106-115).

Τα δωδεκάλεπτα: 30-28, 64-61, 85-87, 106-115