ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ - ΠΑΟΚ 105-78: Βατερλό στην Γαλλία για τον «Δικέφαλο» (highlights)

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις συνθήκες του παιχνιδιού απέναντι στην Στρασμπούρ και γνώρισε βαριά ήττα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς στη Γαλλία με 105-78!

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Γαλλία αλλά κρίθηκε… μεταξεταστεός, αφού ηττήθηκε με το βαρύ 105-78 στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς με την Στρασμπούρ, που χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να αποκλείσει τον «Δικέφαλο» στον γύρο των play-in του Basketball Champions League. Οι Γάλλοι παρά τις απουσίες λόγω κορωνοϊού πήρα απο νωρίς μεγάλο προβάδισμα, είχαν σε τρομερή μέρα τους Έντι και Μπόχατσικ, που σκόραραν 26 και 20 αντίστοιχα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Τζόουνς και Τολιόπουλος (που έκανε αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο ημίχρονο) σκόραραν από 18 για τους «ασπρόμαυρους». Πλέον ψάχνουν τη νίκη που θα τους δώσει την πρόκριση στη Θεσαλλονίκη.

Ο αγώνας

Η Στρασμπούρ που παρατάχθηκε χωρίς τον βασικό της πόιντ γκαρντ Ρόμπερσον και τον σέντερ της Μορίν, αλλά και τον προπονητή της Λάσι Τουόβι λόγω κορωνοϊού, δεν έδειξε καθόλου επηρεασμένη. Οι Μπόχατσικ και Έντι συνδέθηκαν από νωρίς με το καλάθι, διαμορφώνοντας ένα γρήγορο 8-0. Οι Γάλλοι με 5/7 τρίποντα στα πρώτα 7 λεπτά προηγήθηκαν με 21-12. Ο Λοβ προσπαθούσε να τραβήξει το κάρο επιθετικά, αλλά η άμυνα του «Δικεφάλου» δεν μπορούσε να ανταποκριθεί, με τον Έντι να φτάνει τους 12 προσωπικούς και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο 30-18!

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ούντανο ξεκίνησε να κάνει ζημιά μέσα από τη ρακέτα, με το σκορ να φτάνει στο 39-22 μετά από 14 λεπτά. Ο Λυκογιάννης προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του, ρωτώντας αν έχουν ενέργεια στα τάιμ άουτ, αλλα ο ΠΑΟΚ έδειχνε μία ταχύτητα κάτω από την άκρως αθλητική Στρασμπούρ. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 41-27 προσωρινά, όμως οι Γάλλοι βρήκαν και παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Ούντανο να επαναφέρει τη διαφορά στους 19 (48-29 στο 17′) και λίγο αργότερα στους 24 (53-29), Την τελευταία πινελιά του ημιχρόνου έβαλε ο Έντι, που έφτασε τους 16 πόντους για να διαμορφώσει το 57-34…

Για να επιστρέψει ο ΠΑΟΚ, ειδικότερα με την εικόνα του στην άμυνα, θα έπρεπε να κάνει υπερβάσεις πέραν από κάθε λογική. Ο Μάρβιν Τζόουνς πήρε κάποιες μάχες κοντά στο καλάθι, τελειώνοντας μπάλες και η ομάδα του Λυκογιάννη επέστρεψε, αφού βρήκε τρόπο να οδηγήσει σε κάποια λάθη την επίθεση της Στρασμπούρ. Τρία μεγάλα τρίποντα του Τολιόπουλου έκοψαν τη διαφορά στους 10 (66-56 στο 26′).

Η ακραία ευστοχία των γηπεδούχων από την περίμετρο έπεφτε σταδιακά αλλά ο Λάνσνταουν συνδέθηκε ξανά για το 73-56 με τη διαφορά να παγιώνεται στους 18 (77-59) με το πέρας του 3ου δεκαλέπτου.

Φυσικά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι στην τελευταία περίοδο, με την Στρασμπούρ να μεταφέρει τημ κυριαρχία της στη ρακέτα και να… αποτελειώνει τον ΠΑΟΚ, χάρη στα «βροντερά» καρφώματα του Ούντανο και τους Μπόχατσικ, Έντι να το πιάνουν από εκεί που το ξεκίνησαν, για το 89-59 (στο 34′) μετά από δύο τρίποντα. Ο Λυκογιάννης αποβλήθηκε μετά από δύο τεχνικές ποινές και το μόνο που απέμενε να μάθουμε στα τελευταία πέντε λεπτά ήταν το τελικό σκορ. Ο ΠΑΟΚ μετά το 105-78 καλείται να αναγεννηθεί από τις στάχτες του και να ψάξει την ισοφάριση της σειράς στη Θεσσαλονίκη!