ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ 111-117: Έλειπε ο Γιάννης, «χόρευε» ο Σιακάμ, «λύγισαν» οι λειψοί Μπακς (highlights)

Οι Μπακς των εννιά απουσιών είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Ράπτορς του εξαιρετικού Πασκάλ Σιακάμ, ωστόσο «λύγισαν» στο δεύτερο μισό, γνωρίζοντας δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα (111-117).

Οι Μιλγουόκι Μπακς γνώριζαν ότι δεν μπορούσαν να υπολογίζουν στις υπηρεσίες των Γιάννη Αντετοκούνμπο, Θανάση Αντετοκούνμπο, Σάμι Οτζελέγε, Γκρέισον Άλεν, Ντόντε ΝτιΒιτσέντζο, Τζορτζ Χιλ, Μπρουκ Λόπεζ και Πατ Κόνατον για τον αγώνα του Fiserv Forum με τους Τορόντο Ράπτορς.

Φυσιολογικά, οι πρωταθλητές του NBA επηρεάστηκαν από τις πολλές και κομβικές απουσίες τους, με συνέπεια να «παραδοθούν» για δεύτερη φορά στην εφετινή αγωνιστική περίοδο στους «πτερόσαυρους» με 111-117.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα των Μπακς μετά το… σοκ από τους Ντιτρόιτ Πίστονς πριν από δύο βράδια, με το ρεκόρ των «ελαφιών» να πέφτει στο 25-15. Από την πλευρά τους, οι ανεβασμένοι και υγιείς -πια- Ράπτορς διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στα τέσσερα ματς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην κανονική περίοδο στο 18-17.

Ο Πασκάλ Σιακάμ ήταν ο παίκτης-βαρόμετρο στην επίθεση των νικητών με 33 πόντους, ενώ και οι Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ, Όου Τζι Ανουνόμπι και Φρεντ ΒανΒλιτ προκάλεσαν μεγάλες ζημιές στην άμυνα των «ελαφιών», σημειώνοντας από 22, 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Μπακς, την «κούρσα» των σκόρερ οδήγησε ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους, με τον Τζόρνταν Νουόρα να ακολουθεί με 17 πόντους. Double-double κατέγραψε ο ΝτεΜάρκους Κάζινς με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Τζου Χόλιντεϊ προσέγγισε το triple-double με 15 πόντους, 12 ασίστ και 8 ριμπάουντ, ωστόσο είχε και 8 λάθη, τα οποία σε μεγάλο βαθμό καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα και «μουτζούρωσαν» τη στατιστική του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Ράπτορς εισάχθηκαν με δυναμισμό στο ματς, έχοντας «αέρα» στην επίθεση, με συνέπεια να προπορευτούν με +10 (9-19) έως το πρώτο τάιμ-άουτ του ματς. Οι Μπακς «συνήλθαν» μετά την πρώτη διακοπή, προβαίνοντας σε συνετές επιλογές στην επίθεση, απότοκες της γρήγορης κυκλοφορίας της μπάλας και των καλών αποστάσεων. Το διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων εξαλείφθηκε εν ριπή οφθαλμού, καθώς μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά οι Μπακς «έτρεξαν» ένα καταπληκτικό 23-5 επί μέρους, με το οποίο το 12-22 μετατράπηκε σε 35-27! Οι πρωταθλητές συνέχισαν τους… κανονιοβολισμούς από τη μεγάλη άρκτο και έκλεισαν με +7 το πρώτο δωδεκάλεπτο (42-35).

Τα «ελάφια» εκτελούσαν ανηλεώς από τα 7.25 και γρήγορα «έχτισαν» και διψήφιο προβάδισμα στο σκορ, το οποίο υπέγραψε ο μεστός Κάζινς με καλάθι και φάουλ (50-40). Ο ρυθμός που απέκτησε το ματς ήταν καταιγιστικός, με τις δύο ομάδες να μη… χάνουν σουτ, εκτελώντας με τρομερή ψυχολογία. Ωστόσο, οι Μπακς ήταν αυτοί που κράταγαν… σφιχτά την κατάσταση στα χέρια τους, εξακολουθώντας να βρίσκονται σε διψήφιο προβάδισμα, χάρη στον εξαιρετικό πλουραλισμό τους στην επίθεση (66-53). Παρά ταύτα, ένα καλό τελευταίο δίλεπτο των Ράπτορς στο πρώτο ημίχρονο επέφερε τη μείωση της διαφοράς σε μονοψήφιο νούμερο (77-68).

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν δριμύτεροι για το δεύτερο ημίχρονο, βελτιώνοντας αισθητά την αμυντική τους παρουσία. Με επί μέρους 6-17 στα μισά της τρίτης περιόδου, η διαφορά εξανεμίστηκε και το ματς ήρθε στην απόλυτη ισορροπία (85-85), αποκτώντας «χρώμα», καθότι μέχρι εκείνο το σημείο έμοιαζε με «περίπατο» των γηπεδούχων. Οι Μπακς έχασαν ολοκληρωτικά τον καλό ρυθμό που είχαν στην επίθεση, αλλά δεν το πλήρωσαν άμεσα, αφού και η εμπροσθοφυλάκη των Ράπτορς «σίγησε» για μερικά λεπτά. Εν τέλει, οι Καναδοί προσπέρασαν με 86-88, αλλά στη συνέχεια σπατάλησαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να τελειώνει με το ισχνό +4 υπέρ των φιλοξενούμενων (88-92).

Το ματς «φούντωσε» για τα καλά ενόψει της τελικής ευθείας και απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Οι Μπακς ισοφάρισαν σε 94-94 στο πρώτο κιόλας λεπτό, αλλά δεν κατάφεραν να δώσουν συνέχεια στην αντεπίθεσή τους. Οι Ράπτορς διόλου πανικοβλήθηκαν και με γρήγορο 0-9 επανήλθαν σε θέση οδηγού (94-103), με τον Σιακάμ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και να τιμωρεί συνεχώς τους πρωταθλητές. Οι «πτερόσαυροι» είχαν και πάλι δικό τους το μομέντουμ του αγώνα και η διαφορά εκτινάχτηκε με περίσσια άνεση στο +15 (98-113). Τα «ελάφια» δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με σερί 8-0 ροκάνισαν στους επτά την τιμή της διαφοράς (106-113), ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να μειώσουν ακόμα και στους τέσσερις (110-114). Εντούτοις, δεν υπήρχε διαθέσιμος χρόνος για κάτι περισσότερο και οι πρωταθλητές υποτάχθηκαν στους Καναδούς (111-117).

Τα δωδεκάλεπτα: 42-35, 77-68, 88-92, 111-117