ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 103-99: «Φτωχή» εμφάνιση των Μπακς και 0/2 στο Σάρλοτ (highlights)

Οι Σάρλοτ Χόρνετς επικράτησαν για δεύτερη φορά μέσα σε 48 ώρες επί των Μιλγουόκι Μπακς (103-99), με τον ΛαΜέλο Μπολ να σημειώνει το καθοριστικό καλάθι στα 15,4″ και τον Μάιλς Μπρίτζες να τελειώνει τη… δουλειά από τη γραμμή των βολών. Εξαιρετικοί και πάλι για τους πρωταθλητές οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον, που «άγγιξαν» αμφότεροι το triple-double αλλά έμειναν χωρίς στηρίγματα.

Κακός μπελάς αποδείχτηκαν οι Σάρλοτ Χόρνετς για τους Μιλγουόκι Μπακς. Οι «σφήκες»… τσίμπησαν για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα 48 ωρών τα «ελάφια», επικρατώντας με 103-99, στο Spectrum Center.

Οι -ομολογουμένως ισχυρές- δικαιολογίες των Μπακς για την προηγούμενη ήττα δεν ευσταθούν αυτή τη φορά, αφού και ήταν σαφώς πιο ξεκούραστοι και είχαν δύο επιπλέον λύσεις συγκριτικά με το προηγούμενο ματς, με τους Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο και Πατ Κόνατον να επιστρέφουν στην αγωνιστική δράση, αλλά να τα… σπάνε με 0/14 σουτ εντός πεδιάς.

Επιπρόσθετα, οι Χόρνετς έχασαν έναν βασικό πυλώνα στο δικό τους rotation, τον Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ, ο οποίος εντάχθηκε στο πρωτόκολλο υγείας και ασφάλειας του NBA πριν από την έναρξη και απουσίασε από το ματς.

Μ’ αυτά τα δεδομένα, η δεύτερη διαδοχική νίκη των Χόρνετς επί των Μπακς δεν δύναται να αμφισβητηθεί, παρότι το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες του ακροτελεύτιου λεπτού, όπου οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία από τους αντιπάλους τους.

Οι Μπακς υπέστησαν τη 17η ήττα τους σε 43 αγώνες, με τους Χόρνετς να βελτιώνουν το δικό τους ρεκόρ στο 22-19.

Ο Γιάννης Αντετοκούμπο ήταν και πάλι πρωταγωνιστής για τα «ελάφια», μετρώντας 26 πόντους (5/8 βολές, 9/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 35:00 συμμετοχής. Ωστόσο, υπέπεσε και σε 6 λάθη, το τελευταίο εκ των οποίων ήταν και το «μοιραίο» για τους Μπακς. Ο Κρις Μίντλετον συμπλήρωσε ιδανικά τον «Greek Freak» με 27 πόντους, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα αλλά και 7 λάθη, ενώ θετική επιρροή είχε και ο Τζόρνταν Νουόρα με 18 πόντους.

Ο Τέρι Ροζίερ ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακός κόντρα στους Μπακς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο ΛαΜέλο Μπολ έγινε «δήμιος» των «ελαφιών», σημειώνοντας 23 πόντους και το πλέον καθοριστικό καλάθι της βραδιάς στα 15.4″ προτού ακουστεί η τελευταία κόρνα του ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα πρώτα αναγνωστικά λεπτά του αγώνα ανήκαν εξ ολοκλήρου στα «ελάφια», τα οποία διάβαζαν εξαιρετικά τις αμυντικές αδυναμίες των γηπεδούχων, βρίσκοντας καθαρές εκτελέσεις μέσω της κυκλοφορίας τους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-17 στο πεντάλεπτο, με τον Μπορέγκο να καλεί τους παίκτες του στον πάγκο για να τους δώσει οδηγίες για τα αμυντικά τους καθήκοντα. Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ μετά το τάιμ-άουτ, οι Μπακς «έσβησαν» στην επίθεση, μένοντας χωρίς πόντο για τέσσερα και πλέον λεπτά, καθώς τα ποσοστά τους στα περιφερειακά σουτ καταβαραθρώθηκαν. Οι Χόρνετς εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική δυστοκία των πρωταθλητών, αλλά και τη δική τους αφόρητα πιεστική άμυνα, οικοδομώντας σερί 16-0 με το οποίο προηγήθηκαν με +9 (26-17) και άλλαξαν ριζικά τις ισορροπίες του αγώνα.

Οι Μπακς αντέδρασαν άμεσα στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε στις επάλξεις και ανέλαβε το κουμάντο της οργάνωσης, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην απαλοιφή της διαφοράς στο σκορ (32-31). Ακολούθησε ένα διάστημα όπου έπεφταν… κορμιά στο παρκέ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Εκ του αποτελέσματος αυτό ευνόησε τους Μπακς, καθώς η ομάδα από το Γουισκόνσιν προσπέρασε με +3 (35-38), επιβάλλοντας το δικό της τέμπο στο ματς. Ο συνεπής στο σκοράρισμα Ροζίερ κράτησε όρθιους τους Χόρνετς στο διάστημα όπου το μομέντουμ έδειχνε να έχει γείρει προς την πλευρά των Μπακς, διαμορφώνοντας το 47-45, με τον επίλογο του πρώτου ημιχρόνου να γράφεται δια χειρός Αντετοκούνμπο από την άρκτο των 7.25 μέτρων (47-48).

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου ήταν διαμετρικά αντίθετη με αυτή του τρίτου δωδεκάλεπτου, με τις  δύο ομάδες να βρίσκουν καταιγιστικό ρυθμό στην επίθεση και να σκοράρουν κατά βούληση. Ο «άφαντος» στο πρώτο ημίχρονο Μπολ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας έντεκα σερί πόντους για το νέο προσπέρασμα των γηπεδούχων (58-57). Ο ρυθμός άνοιξε για τα καλά, με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ για μερικά λεπτά, ωσότου ο «καυτός» Ροζίερ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διευρύνε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +7 (70-63), βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο 10-2 σερί των Χόρνετς. Οι πρωταθλητές έχασαν πλήρως τη συγκέντρωσή τους και το πλήρωσαν με -15 (78-63), με το ματς να ξεφεύγει επικίνδυνα από τον έλεγχό τους. Ο μεστός Νουόρα βρήκε επιθετικό ρυθμό στο φινάλε της περιόδου, μειώνοντας με δύσκολα καλάθια στους 6 τη διαφορά (80-74), όμως το τρίτο δωδεκάλεπτο έκλεισε με το χειρότερο τρόπο για τους Μπακς, καθώς δέχτηκαν τρίποντο-μαχαιριά από τον ΜακΝτάνιελς με την ολοκλήρωση της περιόδου (83-74).

Η ζώνη των «ελαφιών» προβλημάτισε τους Χόρνετς στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, γεγονός που επέφερε τη μείωση της διαφοράς στους πέντε πόντους (88-83) με τέσσερα απανωτά καλάθια του Μίντλετον. Οι Χόρνετς μπλόκαραν στην επίθεση, με αποτέλεσμα τη μείωση της υπέρ τους διαφοράς στον έναν πόντο (88-87) και την… πιστοποίηση πως το ματς θα κρινόταν στις τελευταίες κατοχές του. Ο «Greek Freak» πήρε τη σκυτάλη από τον «Διόσκουρο» Μίντλετον και με δύο διαδοχικά καλάθια κράτησε τη διαφορά στον πόντο (92-91), ωστόσο ο Χείγουορντ έβαλε ένα dagger three στα 04:07, δίνοντας «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (95-91). Ο Γιάννης ισοφάρισε με εντυπωσιακό κάρφωμα σε 95-95, στα 02:39 για το τέλος, με τον Ροζίερ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους (97-95) στο 01:55. Τα «ελάφια» είχαν τρεις ευκαιρίες στη συνέχεια για να ισοφαρίσουν ή να προσπεράσουν, αλλά τις σπατάλησαν όλες, με συνέπεια να το πληρώσουν από τον Μπρίτζες, ο οποίος έβαλε τους γηπεδούχους σε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (99-95) στα 42.8”. Ο Αντετοκούνμπο σκόραρε με… τσαμπουκά μπροστά στον Μπρίτζες και κέρδισε και φάουλ στα 38.8” (99-97). Παρότι αστόχησε στη συμπληρωματική βολή, ο Μάθιους σαν «από μηχανής θεός» εξασφάλισε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε σε 99-99. Η κρίσιμη άμυνα, όμως, δεν βγήκε και ο Μπολ σκόραρε στα 15.4”, δίνοντας τα ηνία στην ομάδα του με 101-99. Οι Μπακς είχαν την ευκαιρία είτε να στείλουν το ματς στην παράταση με δίποντο είτε να «αποδράσουν» με το «διπλό» με τρίποντο στην τελευταία επίθεση, αλλά ο Γιάννης υπέπεσε σε λάθος πάσα στα 3.3″ και τα… όνειρα νίκης τους «έσβησαν». Εν τέλει, ο Μπρίτζες οριστικοποίησε την ήττα των πρωταθλητών του NBA με 2/2 βολές στα 3.1” για το τελικό 103-99.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-19, 47-48, 83-74, 103-99