ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ 74-65: Επέστρεψε στις νίκες με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου έκαμψε την αντίσταση της Ζάλγκιρις Κάουνας (74-65), επιστρέφοντας στις νίκες στην EuroLeague έπειτα από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα.

Σ’ ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Μπάγερν Μονάχου υπέταξε με 74-65 τη Ζάλγκιρις Κάουνας, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της EuroLeague.

Οι Βαύαροι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 8-10. Τουναντίον, οι Λιθουανοί γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική τους ήττα στη διοργάνωση και βυθίστηκαν ακόμα πιο χαμηλα, στο 3-14 ρεκόρ.

Ο Όγκνιεν Γιάραμαζ οδήγησε την κούρσα των σκόρερ από πλευράς νικητών με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Αντρέας Ομπστ και Όγκουστιν Ρούμπιτ με 12, 11 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζος Νέμπο κυριάρχησε στους «αιθέρες» με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Τάι Γουέμπστερ και Λούκας Λεκαβίτσιους προσέθεσαν από 10 πόντους έκαστος.

Το ματς

Ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι Γερμανοί βρήκαν ένα προβάδισμα έξι πόντων στα πρώτα πέντε λεπτά (11-6), αλλά δεν κατάφεραν να «πατήσουν» πάνω σ’ αυτό, με συνέπεια οι Λιθουανοί να προσπεράσουν με σερί 0-7 (11-13). Το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε την Μπάγερν μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (16-15).

Η Ζάλγκιρις έγινε σκληρή στην άμυνα και ταυτόχρονα πολύ πιο επιθετική στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νέμπο και Γουέμπστερ να την κουβαλάνε στο σκοράρισμα. Μετά από πέντε λεπτά, οι Λιθουανοί είχαν επιτρέψει μόλις τρεις πόντους στους γηπεδούχους, γεγονός που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 19-26. Παρά ταύτα, οι γηπεδούχοι σταδιακά… αφυπνίστηκαν, βρίσκοντας λύσεις στην επιθετική δυστοκία. Ως εκ τούτου, με επί μέρους 13-4 στα τελευταία 3:30 της δεύτερης περιόδου, η Μπάγερν μετέτρεψε το 21-29 σε 34-33 και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η ανάπαυλα φαίνεται πως έκανε καλό στους Βαυαρούς, οι οποίοι επέστρεψαν δριμύτεροι για την τρίτη περίοδο και «λύθηκαν». Έχοντας παροιμιώδη πολυφωνία στην επίθεσή της, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διεύρυνε την υπέρ της διαφορά στο +8 (45-37), υποχρεώνοντας τον Γιούρι Ζντόβντς στο να καλέσει τάιμ-άουτ για να «ξεμπλοκάρει» τους παίκτες του. Η εικόνα του αγώνα, όμως, παρέμεινε απαράλλαχτη, με τους Γερμανούς να κυριαρχούν ολοκληρωτικά και να ανεβάζουν τη διαφορά στο +11 (55-44). Ο Λεκαβίτσιους κράτησε όρθια τη λιθουανική ομάδα στο «επικίνδυνο» σημείο της αναμέτρησης, με τη διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου να κλείνει στο +7 υπέρ των γηπεδούχων (61-54).

Ο Λεκαβίτσιους μείωσε τη διαφορά και στους πέντε (61-56) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως τρία απανωτά τρίποντα των γηπεδούχων (δύο από τον Γιάραμαζ και ένα από τον Γουάιλερ-Μπαμπ) άνοιξαν ξανά τη διαφορά (70-58), ενόσω το ματς έμπαινε στην πιο κρίσιμη καμπή του. Η Ζάλγκιρις κατάφερε να μειώσει στους 10 την τιμή της διαφοράς (72-62) και κάπου εκεί «σίγησε» οριστικά, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες για να μετατρέψει την τελική ευθεία σε… θρίλερ. Εν τέλει, οι Γερμανοί έφτασαν άκοπα στη νίκη (74-65).

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65