ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 90-83: Με «καυτό» Χάκετ χτίζουν σερί οι Ρώσοι

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 90-83: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε την δεύτερη σερί της νίκη, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 90-83.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε την δεύτερη σερί της νίκη, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 90-83, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ και πάλι τον Ντάνιελ Χάκετ.

Μπορεί για τρεις περιόδους, η Βιλερμπάν να έβαλε δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αλλά με τον Ντάνιελ Χάκετ να σημειώνει 27 πόντους και τον Αλεξέι Σβεντ να συμπληρώνει άλλους 17 η ρωσική ομάδα έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ο αγώνας

Από το ξεκίνημα, λοιπόν, ο αγώνας ήταν αμφίρροπος με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει μία βραχεία κεφαλή (23-21), αλλά τον Έλι Οκόμπο με ένα εξαιρετικό coast-to-coast, να ισοφαρίζει στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου σε 23-23.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παραμένει μπροστά στο σκορ (40-39) και την Βιλερμπάν να συνεχίζει να την… κυνηγά.

Πανδαισία από Χάκετ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να οδηγούν την κούρσα, με τον Ντάνιελ Χάκετ να έχει… συνδεθεί για τα καλά με το γαλλικό καλάθι. Ο Ιταλός γκαρντ έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε στο παρκέ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 15 πόντους, για να δώσει στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας προβάδισμα ενός πόντους (62-61).

Ο Χάκετ δεν σταμάτησε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς σημείωσε 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Γκριγκόνις και τον Σβεντ διατήρησαν μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ.

Μάλιστα, ο Ιταλός έφτασε τους 2000 πόντους στην καριέρα του στην Euroleague.

Έτσι, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σημείωσε την δεύτερη σερί της νίκη, μετά από την επικράτησή της επί του Παναθηναϊκού και κέρδισε ακόμα περισσότερο έδαφος για την μάχη της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 40-39, 62-61, 90-83