ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ – ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ 96-103: Οι Ράπτορς «σκούπισαν» τους «διπρόσωπους» Μπακς

Οι Τορόντο Ράπτορς πέρασαν ξανά με νίκη (103-96) από τον Fiserv Forum και ολοκλήρωσαν τη σειρά αγώνων τους απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς για την κανονική περίοδο του NBA με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Οι Τορόντο Ράπτορς πέρασαν εκ νέου με νίκη (103-96) από τον Fiserv Forum, ολοκληρώνοντας τη σειρά αγώνων τους με τους Μιλγουόκι Μπακς για την κανονική περίοδο του NBA με τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις! Με 30 πόντους και 17/17 βολές τελείωσε το ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ούτε η τρίτη ήταν η… φαρμακερή για τους Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Τορόντο Ράπτορς. Ο εσχάτως «κακός δαίμονας» των πρωταθλητών του NBA «άλωσε» για δεύτερη φορά στην τρέχουσα αγωνιστική σεζόν και πέμπτη διαδοχική (!) φορά το Fiserv Forum, υπερακοντίζοντας το εμπόδιο των «ελαφιών» με 103-96.

Οι «πτερόσαυροι» βρήκαν και πάλι τον τρόπο να κατεβάσουν στα… τάρταρα την παραγωγικότητα των πρωταθλητών, παρότι στο πρώτο δωδεκάλεπτο βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ ακόμα και διαφορά 15 πόντων. Ως εκ τούτου, οι Ράπτορς «έκλεισαν» τη σειρά των παιχνιδιών τους με τους Μπακς για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν με το απόλυτο των 3 νικών σε ισάριθμες αναμετρήσεις, διευρύνοντας παράλληλα το νικηφόρο σερί τους απέναντι στα «ελάφια» από την περασμένη σεζόν στο 5-0.

Οι Μπακς, που στερήθηκαν σε ακόμα ένα ματς τις υπηρεσίες του Τζρου Χόλιντεϊ, υποχώρησαν στο 27-18 ρεκόρ και έχασαν έδαφος στη διεκδίκηση της κορυφής της Ανατολικής Περιφέρειας. Οι Ράπτορς ανέβηκαν στο 21-19 και εξακολουθούν να κυνηγούν τις όποιες πιθανότητές τους για απευθείας είσοδο στα Playoffs.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έφαγε για ακόμα μία φορά… μπασκετικό ξύλο από τους σκληροτράχηλους παίκτες των Ράπτορς, αλλά παρ’ όλα αυτά κατάφερε να σημειώσει στη στατιστική του 30 πόντους (17/17 βολές, 5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη και 5 φάουλ σε 35:29 συμμετοχής. Ο Γκρέισον Άλεν ακολούθησε σε απόδοση τον «Greek Freak» με 18 πόντους, ο Κρις Μίντλετον συμπλήρωσε 16 πόντους -έχοντας όμως μόλις 3/12 σουτ εντός πεδιάς-, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις κατέγραψε ένα ακόμα double-double με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι νικητές είχαν σαφώς μεγαλύτερη πολυφωνία στην επίθεσή τους, με τον Πασκάλ Σιακάμ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Όου Τζι Ανουνόμπι να προσφέρει τεράστια στήριξη με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από εκεί και πέρα, ο Φρεν ΒανΒλίτ συμπλήρωσε 17 πόντους και 7 ασίστ, ο Κρις Μπουσέ προσέθεσε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Πρέσιους Άτσουα κέρδισε ουκ ολίγες εναέριες μονομαχίες, καταγράφοντας 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Ο αγώνας

Τα «ελάφια» έκαναν εκρηκτική εκκίνηση στο ματς, αντίστοιχη μ’ αυτή του αγώνα απέναντι στους Γουόριορς. Μετά από τέσσερα λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 16-2 χάρη σε «καταιγισμό» τριπόντων στην επίθεση και σωστές αλληλοκαλύψεις στην άμυνα. Λίγο αργότερα, οι πρωταθλητές ανέβασαν τη διαφορά και στο +15 (22-7), αλλά κάπου εκεί… προσγειώθηκαν απότομα. Οι «πτερόσαυροι» αντέδρασαν και οικοδόμησαν 2-13 σερί, με αποτέλεσμα την απαλοιφή του μεγαλύτερου μέρους της διαφοράς στο σκορ (24-20). Εν τέλει, οι Μπακς έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με πέντε αναπάντητους πόντους (29-20).

Οι Ράπτορς «έσβησαν» τη… φλόγα των Μπακς και ελάττωσαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (38-34) στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, δίνοντας «χρώμα» στον αγώνα. Τα «ελάφια» ανέβασαν προσωρινά στροφές έπειτα από το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +9 (46-37), αλλά οι Καναδοί βρήκαν εκ νέου την ισορροπία που αναζητούσαν σε άμυνα και επίθεση και εξανέμισαν εν ριπή οφθαλμού την τιμή της διαφοράς (46-46). Ο επίλογος του πρώτου ημιχρόνου γράφτηκε δια χειρός Κόνατον για το ισχνό +3 με το οποίο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (49-46)

Ο αγώνας άλλαξε ρότα στο δεύτερο μισό. Ύστερα από το γρήγορο +6 (52-46) των Μπακς στο ξεκίνημα, οι «πτερόσαυροι» οικοδόμησαν σερί 0-9 και προσπέρασαν με 52-55, αλλοιώνοντας για τα καλά τις ισορροπίες της αναμέτρησης. Το μομέντουμ έγειρε προς την πλευρά τω φιλοξενούμενων, οι οποίοι με δύο συναπτά τρίποντα από Σιακάμ και ΒανΒλίτ προηγήθηκαν και με +6 (59-65). Ο Αντετοκούνμπο κράτησε όρθιους τους Μπακς στο «επικίνδυνο σημείο» (64-65), αλλά οι «πτερόσαυροι» βρήκαν αναπάντεχο πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Μπουσέ και ολοκλήρωσαν την περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (69-73).

Οι Καναδοί είχαν αποκτήσει καταιγιστικό ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο η περιφερειακή τους άμυνα δεν ήταν η ενδεδειγμένη, με συνέπεια ο Χιλ να κρατήσει τους πρωταθλητές σε απόσταση βολής με δύο συναπτά τρίποντα (76-78). Ο «Greek Freak» ήταν… άχαστος από τη γραμμή των βολών και οι Μπακς ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 82-82. Οι «πτερόσαυροι» απάντησαν και προσπέρασαν με 84-88, όμως ένα σετ τριών εύστοχων βολών του Μίντλετον επέφερε και πάλι τη μείωση της διαφοράς σε απόσταση ενός σουτ (87-88). Ο Ανουνόμπι «ξεκλείδωσε» εις διπλούν την άμυνα των πρωταθλητών, δίνοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του (87-93), ενόσω το ματς όδευε στην πιο κρίσιμη καμπή του. Τελικά, ο Σιακάμ σκόραρε με… κρύο αίμα στο 1’10” από την κορυφή για το +7 (91-98), υπογράφοντας το «διπλό» των Καναδών.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-20, 49-46, 69-73, 96-103