ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ – ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 121-114: «Κάζο» των Μπακς, πρώτη εντός έδρας νίκη των Χοκς μετά από δύο μήνες!

Οι Μιλγουόκι Μπακς έπαιξαν σε ακόμα ένα ματς με τη «φωτιά» και… κάηκαν, γνωρίζοντας ήττα με 121-114 από τους Ατλάντα Χοκς στην State Farm Arena.

Οι Μιλγουόκι Μπακς έπαιξαν με τη «φωτιά» και… κάηκαν ολοσχερώς στην State Farm Arena, γνωρίζοντας ήττα με 121-114 από τους Ατλάντα Χοκς.

Οι Μπακς είχαν την κατάσταση στα χέρια τους στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά 14 πόντων λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (28-42), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο υπέστησαν ολικό μπλακ-άουτ και το πλήρωσαν εν τέλει με μία οδυνηρή ήττα, από αυτές που… καταρρακώνουν ψυχολογικά.

Τα «γεράκια» πέτυχαν το 2/2 στις αναμετρήσεις με τα «ελάφια» για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο και συνάμα «έσπασαν» ένα αδιανόητο σερί 10 εντός έδρας ηττών που «έτρεχαν» από τις 22 Νοεμβρίου!

Οι περσινοί φιναλίστ της Ανατολικής Περιφέρειας βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 18-25 και έλαβαν μία γερή ψυχολογική ντόπα ενόψει της συνέχειας της σεζόν και της μάχης που δίνουν για μία θέση στο Play-In τουρνουά. Τουναντίον, οι εστεμμένοι πρωταθλητές του NBA υποχώρησαν στο 27-19 και εξακολουθούν να ψάχνουν σταθερότητα από ματς σε ματς.

Κορυφαίος για τους νικητές, οι οποίοι στερήθηκαν των υπηρεσιών των Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Κλιντ Καπέλα, ήταν ο Τρέι Γιανγκ με 30 πόντους (14/14 βολές) και 11 ασίστ. Σε εξαιρετικό βράδυ ήταν επίσης ο ΝτιΆντρε Χάντερ, που σημείωσε 20 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμη συνεισφορά είχαν ο Τζον Κόλινς (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 3 μπλοκ) και ο Ντανίλο Γκαλινάρι (16 πόντοι με 4/5 σουτ εντός πεδιάς και 7/8 βολές).

Οι ηττημένοι, που σε ακόμα ένα ματς παρατάχθηκαν δίχως τους Μπρουκ Λόπεζ και Τζρου Χόλιντεϊ, είχαν ως βασικό πρωταγωνιστή στο παιχνίδι τους τον Κρις Μίντλετον, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 34 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, αλλά και 8 λάθη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε μεγάλες μάχες κόντα στο καλάθι, μετρώντας 27 πόντους (10/14 βολές, 7/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 5 λάθη και 4 φάουλ σε 36:59 συμμετοχής. Από εκεί και πέρα, ο Πατ Κόνατον προσέθεσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις κατέγραψε ένα ακόμα double-double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, καθώς τα πρώτα σουτ δεν έβρισκαν στόχο και ο ρυθμός ήταν χαμηλός. Οι Μπακς ήταν ελαφρώς πιο παραγωγικοί από τους Χοκς, με τον Γιάννη να… τρομοκρατεί τους αντιπάλους του. Έτσι, πήραν από νωρίς τα ηνία στο σκορ με 6-13.

Δίχως να θέλξουν με την απόδοσή τους, αλλά με εμφανώς καλύτερη εικόνα από τους αντιπάλους τους, οι Μπακς διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου (17-26), έχοντας ως πιο αξιόπιστο παίκτη στην επίθεσή τους τον Μίντλετον, ο οποίος σκόραρε με συνέπεια με τα αγαπημένα του pull-up jump shots.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, ο Γιάννης «ζέστανε» τις… μηχανές του, ο Μίντλετον συνέχισε τη… ραψωδία του και ο Ντιβιτσέντζο είχε καίριες παρεμβάσεις από τα 7.25, με φυσικό επακόλουθο να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με +11 (29-40). Προς τα μισά της περιόδου, οι Χοκς έγιναν πιο ορθολογικοί στο παιχνίδι τους, με τον Γιανγκ σε ρόλο… μαέστρου να διαβάζει όλες τις αδυναμίες της άμυνας των πρωταθλητών. Τούτου δοθέντος, οι Χοκς ροκάνισαν απολύτως φυσιολογικά τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (44-48), δηλώνοντας για πρώτη φορά την παρουσία τους στο ματς.

Έκτοτε, οι Μπακς βρήκαν καταιγιστικό ρυθμό από την περίμετρο, σκοράροντας υπό οποιαδήποτε συνθήκη, προεξάρχοντος του Μίντλετον, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν το πρώτο ημίχρονο μ’ ένα προβάδισμα 12 πόντων (50-62).

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Μίντλετον… άχαστο, να προσφέρει στα «ελάφια» σταθερό σκορ από μέση και μακρινή απόσταση. Ως εκ τούτου, η διαφορά παγιώθηκε για κάποια λεπτά στις παρυφές των 10 πόντων (59-70). Καίτοι, τα «γεράκια» βρήκαν συνέπεια στην εμπροσθοφυλακή τους και ελάττωσαν εκ νέου τη διαφορά στους πέντε πόντους (69-74). Όταν μάλιστα ανέβασαν και την έντασή τους στην άμυνα, πλησίασαν και στους τρεις πόντους (77-80), απειλώντας σοβαρά τους φιλοξενούμενους. Τελικά, δύο τρίποντα ψυχολογίας από Μίντλετον και Κόνατον και ένα καλάθι του Πόρτις μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, διατήρησαν τους Μπακς στην πρωτοπορία ως το φινάλε της τρίτης περιόδου (83-88).

Όλα λάθος για τους Μπακς, πολυφωνία για τους Χοκς

Με το «καλημέρα» στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έφτασαν δια χειρός Κόλινς σε απόσταση βολής (86-88), προκαλώντας ντελίριο στην State Farm Arena. Προτού η «φλόγα» των Χοκς προλάβει να εξαπλωθεί, οι Αντετοκούνμπο και Μίντλετον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και έσυραν τον χορό στην επίθεση της ομάδας τους, μεγαλώνοντας το προβάδισμα των πρωταθλητών στο +11 (86-97). Παρ’ όλα αυτά, το σάλπισμα της αντεπίθεσης των «Διόσκουρων» δεν βρήκε ανταπόκριση από τους συμπαίκτες τους. Τα «γεράκια» το εκμεταλλεύτηκαν, φέρνοντας το ματς στην κόψη του ξυραφιού (97-100), αφού εξαργύρωσαν ορισμένες υποδειγματικές άμυνες. Εν συνεχεία, ο Γκαλινάρι έγινε σημείο αναφοράς των επιθέσεων των γηπεδούχων, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στο πρώτο προσπέρασμα των γερακιών στο σκορ (104-103).

Στην πλέον κρίσιμη καμπή του αγώνα, ο Γιανγκ έριξε… βόμβα από τα 8 και… βάλε μέτρα, τοποθετώντας τους γηπεδούχους στο +6 (111-105). Πριν προλάβουν να κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες, ο Πόρτις απάντησε ακαριαία με corner three για το 111-108 και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα από το Γουισκόνσιν. Οι Μπακς, όμως, απέτυχαν εν νέου στην επόμενη κρίσιμη άμυνα και ο Οκόνγκου έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα του, ύστερα από υποδειγματική ασίστ του Γιανγκ (113-108). Στο ακροτελεύτιο λεπτό, ο Γιάννης αστόχησε σε καθοριστική ελεύθερη βολή στα 51.8″ και ο Χάντερ έβαλε την… ταφόπλακα στις τελευταίες ελπίδες των «ελαφιών» με καλάθι στα 26.3″ για το 115-109. Ο Γιανγκ αποδείχτηκε «τέρας ψυχραιμίας» από τη γραμμή των προσωπικών βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και «σφράγισε» τη δεύτερη ήττα των Μπακς σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τους Χοκς για την εφετινή αγωνιστική σεζόν.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-26, 50-62, 83-88, 121-114