NBA: Πήραν το «θρίλερ» οι Τίμπεργουλβς - Στο... ρελαντί οι Γουόριορς

Δύο αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου του NBA τα ξημερώματα της Τετάρτης (19/01). Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ, οι Τίμπεργουλβς «λύγισαν» τους Νικς στη Νέα Υόρκη. Σαφώς πιο εύκολο ήταν το έργο των Γουόριορς απέναντι στους Πίστονς, με τους «πολεμιστές» να κάνουν έναν υγιεινό περίπατο στο Ντιτρόιτ.

Δύο αγώνες περιλάμβανε το πρόγραμμα της κανονικής περιόδου του NBA τα ξημερώματα της Τετάρτης (19/01). Ύστερα από ένα ματς-θρίλερ, οι Τίμπεργουλβς «λύγισαν» τους Νικς στη Νέα Υόρκη. Σαφώς πιο εύκολο ήταν το έργο των Γουόριορς απέναντι στους Πίστονς, με τους «πολεμιστές» να κάνουν έναν «υγιεινό περίπατο» στο Σαν Φρανσίσκο.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ 110-112

Το αντάμωμα των Νικς με τους Τίμπεργουλβς στο Madison Square Garden «έκοψε» την ανάσα όσων το παρακολούθησαν, με τους «λύκους» να «δραπετεύουν» με την τεράστια νίκη με 112-110. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου τους βρήκε να έχουν ένα προβάδισμα 10 πόντων (51-61). Ωστόσο, οι Νικς ανέκαμψαν με τρομερή τρίτη περίοδο (40-25 επί μέρους σκορ), παίρνοντας τα ηνία στο σκορ (91-86). Οι Γουλβς δεν άφησαν τον αγώνα να ξεφύγει από τον έλεγχό τους και τον οδήγησαν στις λεπτομέρειες του crunch time. Εκεί, στα 29.3″ ο Καρλ-Άντονι Τάουνς σημείωσε το πιο καθοριστικό lay-up, το οποίο συνδύασε και με μία εύστοχη συμπληρωματική βόλη από το φάουλ που κέρδισε πάνω στην προσπάθεια για το 109-111. Ο Τζούλιους Ραντλ με 1/2 βολές στα 24.3″ έκανε το 110-111, ενώ το τελικό σκορ γράφτηκε δια χειρός Πάτρικ Μπέβερλι στα 19.2″ (110-112). Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και τους ματς, ο Εβάν Φουρνιέ προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση με lay-up, αλλά δέχτηκε κόψιμο από τον Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς, αποτυγχάνοντας να γίνει «ήρωας». Οι «λύκοι» έφτασαν τις δύο σερί νίκες και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 22-22, την ώρα που οι Νεοϋρκέζοι έπεσαν στο 22-23. Ο Άντονι Έντουαρντς οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές με 21 πόντους, με τον Τάουνς να τον ακολουθεί καταπόδας με 20 πόντους και τον ΝτιΆντζελο Ράσελ να συνεισφέρει 17 πόντους. Ο Εβάν Φουρνιέ ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους ηττημένους με 27 πόντους, ενώ ο Ραντλ προσέθεσε 21 πόντους και διάνθισε τη στατιστική του και με 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-30, 51-61, 91-86, 110-112

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 102-86

Ελάχιστες συγκινήσεις έκρυβε η αναμέτρηση των Γουόριορς με τους Πίστονς στο Chase Center, με τους «πολεμιστές» να συναντούν ελάχιστη αντίσταση στο δρόμο τους προς την εύκολη νίκη με 102-86. Οι Γουόριορς είχαν θέσει τα θεμέλια της επικράτησής τους από νωρίς στο ματς, με το προβάδισμα των 28 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (66-38) να μην αφήνει το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας τους. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε την ποιότητα ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν από αυτή την κατάσταση, βρέθηκαν ακόμα και στο -34 (73-39) στην τρίτη περίοδο και τελικά ηττήθηκαν με το αξιοπρεπές -16 (102-86), καθώς εκμεταλλεύτηκαν τη δικαιολογημένη χαλάρωση των γηπεδούχων στο garbage time. Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος, οι Γουόριορς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 32-12, ενώ οι Πίστονς υποχώρησαν στο 10-33. Ο Κλέι Τόμπσον πρωταγωνίστησε στην επίθεση των νικητών με 21 πόντους και είχε άξιους συμπαραστάτες τον Άντριου Γουίγκινς των 19 πόντων και τον Στεφ Κάρι των 18 πόντων και 8 ασίστ. Ο Ρόντεϊ Μακγκρούντερ ήταν ο βασικός εκφραστής των επιθέσεων των ηττημένων, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους, ενώ οι Αμιντού Ντιαλό και Αϊζάια Στιούαρτ κατέγραψαν double-double με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ και 14 πόντους και 11 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-22, 66-38, 83-63, 102-86