ΜΠΑΓΕΡΝ - ΑΛΜΠΑ 62-56: Ο Λούτσιτς έριξε στο... καναβάτσο τα «άλμπατρος»

Με… τετράποντο του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στα 41,3″ πριν το φινάλε, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου (62-56) και παρέμεινε αήττητη στους γερμανικούς «εμφύλιους» της EuroLeague.

Με… τετράποντο του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στα 41,3″ πριν τη λήξη του αγώνα, η Μπάγερν Μονάχου έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου (62-56) και παρέμεινε αήττητη στους γερμανικούς «εμφύλιους» της EuroLeague.

Το ντέρμπι κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών ως το τελευταίο λεπτό, όχι για το – άθλιο, η αλήθεια είναι – θέαμα, αλλά για τις μονομαχίες και το πάθος που έδειξαν οι παίκτες των δύο ομάδων καθ’ όλη τη διάρκεια της βραδιάς.

Οι Βαυαροί ήταν αυτοί που… χαμογέλασαν τελευταίοι και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 11-11, παραμένοντας σε τροχιά Playoffs. Απεναντίας, η Άλμπα υποχώρησε στο 6-15, με το… τρένο της οκτάδας να έχει χαθεί προ πολλού για εκείνη.

Μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό για τους νικητές και συνάμα αυτός που έκρινε την έκβαση του ματς με «τετράποντο» (τρίποντο και μία συμπληρωματική βολή από φάουλ) ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς των 19 πόντων.

Παραγωγικότεροι παίκτες από πλευράς πρωτευουσιάνων ήταν οι Μάοντο Λο και Τζέιλεν Σμιθ, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Η ισορροπία χαρακτήρισε τον αγώνα από το ξεκίνημα. Το γρήγορο 4-8 για τα «Άλμπατρος» έγινε 14-11 με επί μέρους 10-3 στο επόμενο τρίλεπτο. Το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 16-16.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε μεγάλες αλλαγές σε σύγκριση με το πρώτο, με τη διαφορά πως παραγωγικά ήταν ακόμα χειρότερο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν… εκνευριστικά άστοχες, προσφέροντας κάκιστο θέαμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +5 στο 15’ (26-21), όμως δεν σκόραραν ξανά στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και η εξίσου κακή επιθετικά Άλμπα μείωσε στους δύο πόντους (26-24).

Η πρωταθλήτρια Γερμανίας επέστρεψε δριμύτερη από τα αποδυτήρια και σίγουρα ήταν πιο συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με εξαιρετική άμυνα και εμφανώς καλύτερη επίθεση, πήρε τα ηνία στο σκορ και με επί μέρους 1-14 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου ξέφυγε με +11 (27-38). Οι «Βαυαροί» χρειάστηκαν κάποιο χρόνο ανάκαμψης, αλλά έστω και… καθυστερημένα επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας στους τρεις στο φινάλε της περιόδου (41-44).

Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου το σύνολο του Τρινκιέρι κατάφερε να προσπεράσει με σερί 6-0 (47-44) στο πρώτο τρίλεπτο. Ο Σίκμα ανέλαβε δράση και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (47-48), όμως η απάντηση της Κυπελλούχου Γερμανίας δόθηκε από τους Σίσκο, Λούτσιτς και Ρούμπιτ, οι οποίοι της έδωσαν ένα προβάδισμα τριών πόντων (55-52) στο 1’40” για το τέλος. Ακολούθησαν άστοχα σουτ εκατέρωθεν μέχρι τελικά να έρθει ο Λούτσιτς στα 41.3″ και με δύσκολο τρίποντο και μία συμπληρωματική βολή, λόγω φάουλ που του έγινε στο σουτ, να υπογράψει τη νίκη της ομάδας του, η οποία διεύρυνε το αήττητό της στους αγώνες με την Άλμπα για την EuroLeague στο 5-0.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56