ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 82-96: Νίκησε μετά από σχεδόν δύο μήνες και πήρε «ανάσα»

Ο Απόλλων Πατρών «άλωσε» την έδρα του Ιωνικού με 87-76 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις 4 Δεκεμβρίου και τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ντουμπλάροντας τις νίκες απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας, στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Ο Απόλλων Πατρών «άλωσε» την έδρα του Ιωνικού με 96-82 και επέστρεψε σε νικηφόρους ατραπούς μετά τις 4 Δεκεμβρίου και την εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ, ντουμπλάροντας συνάμα τις νίκες απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας, στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε από τη δεύτερη περίοδο τον έλεγχο της αναμέτρησης και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω, βρίσκοντας πάντα απαντήσεις στα «ξεσπάσματα» που είχαν οι γηπεδούχοι ανά τακτά χρονικά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ως εκ τούτου, οι Πατρινοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-8 και παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφ, ενώ οι Νικαιώτες υπέστησαν την 4η συναπτή ήττα τους και εξακολουθούν να βρίσκονται εντός της επικίνδυνης ζώνης της κατάταξης με ρεκόρ 3-9.

Ο αγώνας

Το ματς ξεκίνησε με τις χειρότερες δυνατές προϋποθέσεις, καθώς 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη ο Κολοβέρος τραυματίστηκε και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Το ματς, πάντως, απέκτησε πολύ υψηλό ρυθμό με το καλημέρα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε συνεχή επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ίδιως από την περίμετρο όπου τα ποσοστά τους ήταν εξαιρετικά.

Με τους Μουσταφά και Γόντικα στις επάλξεις, οι Νικαιώτες προηγήθηκαν με 12-8 στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με καρέ τριπόντων και προσπέρασαν με 17-21, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία (25-25).

Οι Πατρινοί έγιναν πιο επιθετικοί στη δεύτερη περίοδο, καθώς βρήκαν καταιγιστικό ρυθμό πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων,  παίρνοντας τα ηνία στο σκορ. Η διαφορά έφτασε και στο +8 υπέρ των φιλοξενούμενων (32-40), με τον Τσαλμπούρη να κυριαρχεί εντός και εκτός ρακέτας και τους συμπαίκτες του να τιμωρούν από την περίμετρο την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων. Το πρώτο μισό έκλεισε με τις δύο ομάδες σε απόσταση έξι πόντων χάρη σε τρίποντο του Ντέιβις στο φινάλε της δεύτερης περιόδου (41-47).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην τρίτη περίοδο, έχοντας ισορροπία στις επιθετικές τους επιλογές από κοντινή και μακρινή απόσταση. Σε συνδυασμό με την αφλογιστία των «κυανόλευκων», η διαφορά πήρε την ανιούσα και έφτασε στο μέγιστο σημείο της, το +17 (47-64). Εντούτοις, οι Νικαιώτες δεν κατέθεσαν τα όπλα, αφού έσφιξαν την άμυνά τους, με παρεπόμενο τη μείωση της διαφοράς σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-66).

Το ματς πήρε μορφή ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν «άχαστες» στο πρώτο τρίλεπτο με 6/6 τρίποντα στο εν λόγω χρονικό σημείο της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί με… νύχια και με δόντια παρέμεναν στην πρωτοπορία και μετά από πέντε λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (74-79). Ωστόσοι, οι φιλοξενούμενοι στην τελική ευθεία έδειξαν περισσότερη σύνεση στις επιλογές τους στην επίθεση και κατάφεραν να ξεφύγουν με +13 (74-87), με τους Νικαιώτες να μην έχουν επιστροφή στο τελευταίο τρίλεπτο και να συμβιβάζονται με την ιδέα της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96