ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ – ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ 85-76: Η άμυνα «ξεκλείδωσε» την τρίτη διαδοχική νίκη

Με βασικό της «όπλο» την άμυνα, η Φενέρμπαχτσε υπέταξε τη Βιλερμπάν με 85-76 στην Κωνσταντινούπολη, διευρύνοντας το νικηφόρο σερί της στην EuroLeague στα τρία ματς.

Ο αγώνας

Το ματς άρχισε με τους Γάλλους περισσότερο συνετούς. Ο Οκόμπο, συνεπικουρούμενος από τον Καουντί, έσυρε το χορό στην επίθεση της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, δίνοντάς της τα ηνία στο σκορ με 13-17 στο πεντάλεπτο. Η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση μετά το αρχικό «μούδιασμα» και με οδηγούς της τους Γκούντουριτς και Φλόιντ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (29-23).

Ο Χένρι ενορχήστρωσε στα πρώτα λεπτά τη δεύτερης περιόδου το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της τουρκικής ομάδας με 38-26, αλλά ένα 0-8 σερί που ακολούθησε με την υπογραφή του ασυγκράτητου Οκόμπο έδωσε εκ νέου ισορροπημένη μορφή στο ματς (38-34). Ωστόσο, τα «κίτρινα καναρίνια» ανασυγκροτήθηκαν άμεσα στα αμυντικά τους καθήκοντα, «μπλοκάροντας» τη δημιουργία στους περιφερειακούς των Γάλλων, με αποτέλεσμα τη νέα διεύρυνση της διαφοράς (47-36). Τελικά, ένα καλό τελευταίο λεπτό των φιλοξενούμενων επέφερε την ελάττωσή του προβαδίσματος των γηπεδούχων στους έξι πόντους (47-41) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Το σκηνικό άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με τους Γάλλους να ισορροπούν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση και να ανατρέπουν της εις βάρος τους διαφορά, έχοντας ως βασικό εκφραστή τον Οκόμπο, ο οποίος υπέγραψε το προβάδισμά τους (49-53). Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς βρήκε ασφαλείς λύσεις μέσα στο «ζωγραφιστό» και προσπέρασε προσωρινά με 57-55, όμως οι Γάλλοι πήραν ώθηση από την περιφέρεια τους και διαμόρφωσαν το 59-63. Ο τελευταίος λόγος στην τρίτη περίοδο ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να περιορίσουν τη γαλλική απειλή και ολοκλήρωσαν την περίοδο με προβάδισμα, έστω και βραχείας κεφαλής (64-63).

Οι άμυνες έσφιξαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και το άγχος κυρίευσε τους παίκτες, με συνέπεια την καταβαράθρωση των ποσοστών στα σουτ. Ο Αντετοκούνμπο έγινε βασικός παράγοντας στο παιχνίδι της γαλλικής ομάδας και την κράτησε είτε με σκορ είτε με ριμπάουντ σε απόσταση βολής (67-66 στο 32′), δίχως όμως να υπάρχει ανάλογη συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του. Η γαλλική ομάδα είχε κακές επιλογές στη συνέχεια, απόρροια και της βελτιωμένης άμυνας των αντιπάλων και αυτό μεταφράστηκε και στο σκορ. Ως εκ τούτου, ο Γκούντουριτς πήρε… μπρος για τη Φενέρμπαχτσε και την οδήγησε προς τη σωστή κατεύθυνση, διευρύνοντας το προβάδισμά της στο +7 (73-66), με κάτι λιγότερο από έξι λεπτά για το φινάλε. Εν συνεχεία, μάλιστα, η τουρκική άμυνα εξουδετέρωσε ολοκληρωτικά την γαλλική απειλή και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά και αμετάκλητα προς την πλευρά της Φενέρ, η οποία οικοδόμησε και προβάδισμα 10 πόντων στην τελική ευθεία του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-41, 64-63, 85-76