ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 71-66: Τρία τρίποντα έδωσαν τη νίκη στους Καταλανούς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ : Η Μπαρτσελόνα μπορεί να τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, αλλά με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήρε τη νίκη με 71-66, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 9-9.

Στην συνέχεια η εικόνα, αμφότερων των ομάδων, βελτιώθηκε αισθητά. Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοσή της και μπόρεσε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-29, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ψάχνει ακόμα τα πατήματά της στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα.

Στην επανάληψη οι Καταλανοί μπήκαν πολύ πιο δυναμικά και με τον Κάιλ Κούριτς να κάνει για ακόμα μία φορά ένα εξαιρετικό παιχνίδι, μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν εκείνοι τα ηνία στο σκορ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 45-41.

Οι Βαυαροί δεν τα παράτησαν όμως και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με σκοπό να πιέσουν όσο περισσότερο γίνεται την Μπαρτσελόνα. Τελικά αυτή η πίεση είχε αποτέλεσμα, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 47-50 με τρίποντο του Γουόλντεν, ενώ με τον Γουάιλερ-Μπαμπ λίγο μετά από τα μέσα του δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (56-61) για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Ωστόσο, οι Καταλανοί με τρίποντο του Κούριτς, έμμεσο τρίποντο του Ντέιβις και τρίποντο του Αμερικανού σέντερ ανέκτησαν το προβάδισμα (66-61) και έμειναν μπροστά στο σκορ μέχρι την λήξη της αναμέτρησης για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 71-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 45-41, 71-66