Αναντολού Εφές - Βιλερμπάν 78-72: Δεινοπάθησε αλλά χτίζει σερί

Αναντολού Εφές – Βιλερμπάν 78-72: Η Βιλερμπάν πάλεψε στην Τουρκία, αλλά η Αναντολού Εφές πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη με 78-72, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς για την Βιλερμπάν, καθώς η γαλλική ομάδα αιφνιδίασε την Αναντολού Εφές και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 15-16.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την Εφές και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μάρκος Νάιτ να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι και να καλύπτει ιδανικά το κενό του Έλι Οκόμπο, σημειώνοντας 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Βιλερμπάν έκλεισε το πρώτο 20λεπτο στο +4 (32-36).

Ωστόσο, με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν -ο οποίος επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας του μετά από το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε- αντέδρασε και κατάφερε με τον Σέιν Λάρκιν να οδηγεί την επίθεση της ομάδας του να κάνει την ανατροπή, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 54-50.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, μένοντας μπροστά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι η Βιλερμπάν προσπάθησε να μειώσει την διαφορά.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (68-56), με τον αγώνα να τελειώνει στο 78-72 και την Εφές να παίρνει την δεύτερη σερί της νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72