NBA: Οι Νικς «υποκλίθηκαν» στο μεγαλείο του «βασιλιά» ΛεΜπρόν - Ασυγκράτητοι οι Σανς

Με τη διεξαγωγή έξι αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Κυριακής (06/02) η κανονική περίοδος του NBA. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε ηχηρή επιστροφή στην αγωνιστική δράση με triple-double και οδήγησε τους Λέικερς σε μία πολύ οριακή νίκη στην παράταση απέναντι στους Νικς. Η «υπερταχεία» των Σανς πέρασε και από την Ουάσινγκτον.

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ – ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 115-135

Οι Γκρίζλις πιστοποίησαν την ανωτερότητά τους απέναντι στους Μάτζικ, περνώντας με το επιβλητικό 135-115 από το Amway Center. Οι «αρκούδες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της υπεροχής τους, έχοντας διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο έφτασε ακόμα και στο +31. Για τους νικητές, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 37-18, ο Τζα Μοράντ μέτρησε 33 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ συμπλήρωσε 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο ΝτιΆντονι Μίλτον κατέγραψε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους του 12-42 ρεκόρ, ο Κόουλ Άντονι ηγήθηκε στο σκοράρισμα έχοντας 22 πόντους, ενώ οι Τζέιλεν Σαγκς και Φραντς Βάγκνερ προσέθεσαν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-37, 56-76, 81-108, 115-135

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ – ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ 86-104

Οι Χιτ ζορίστηκαν χαρακτηριστικά για ένα ημίχρονο απέναντι στους Χόρνετς (51-46), όμως επέστρεψαν στο παρκέ μεταμορφωμένοι για το τρίτο δωδεκάλεπτο, το οποίο εξελίχθηκε σε άνευ προηγουμένου «περίπατο» της ομάδας του Έρικ Σποέλστρα. Η ομάδα από το Μαϊάμι διαμόρφωσε με την απόδοσή της ένα αδιανόητο 8-35 επί μέρους σκορ στην τρίτη περίοδο, το οποίο την οδήγησε σε μία άνετη νίκη στο Spectrum Center με 104-86. Για τους Χιτ, που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 34-20, παραγωγικότεροι παίκτες ήταν οι Τζίμι Μπάτλερ, Μπάμ Αντεμπάγιο και Τάιλερ Χίρο, οι οποίοι σημείωσαν από 27, 20 και 19 πόντους αντιστοίχως. Για τους Χόρνετς, που υποχώρησαν στο 28-26, ξεχώρισαν οι Τέρι Ροζίερ και Μάιλς Μπρίτζες με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, σε μία βραδιά που σε γενικές γραμμές κινήθηκαν στη μετριότητα.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-31, 51-46, 59-81, 86-104

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ – ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ 80-95

Με αιχμή του δόρατος την αμυντική τους προσήλωση και την κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (64 έναντι 42), οι Σανς υπέταξαν τους Γουίζαρντς (95-80) στην Capital One Arena. Οι «ήλιοι» είχαν θέσει τις βάσεις για την εύκολη επικράτησή τους από το πρώτο μισό, το οποίο τους βρήκε στο +27 (59-32). Στο φινάλε της τρίτης περιόδου η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων εκτινάχτηκε στους 36 πόντους (85-49), με τους πρωτευουσιάνους απλά να εκμεταλλεύονται τη χαλάρωση των αντιπάλων τους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και να μαζεύουν κάπως το εύρος της ήττας τους. Από τους Σανς του 42-10 ρεκόρ, σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε ο ΝτιΆντρε Έιτον με 20 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ οι Κρις Πολ και Ντέβιν Μπούκερ είχαν συνεισφορά 14 πόντων και 9 ασίστ και 11 πόντων, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ αντίστοιχα. Για τους Γουίζαρντς του 24-28, μοναδικοί παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν οι Μοντρέζλ Χάρελ και Άαρον Χόλιντεϊ με 15 και 11 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-33, 32-59, 51-85, 80-95

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ – ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ 122-115

Έπειτα από ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς στην Crypto.com Arena, οι Λέικερς έκαμψαν τη σθεναρή αντίσταση των Νικς με 122-115 στην παράταση. Οι «λιμνάνθρωποι» βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο ημίχρονο, όπου και έχαναν με -21 (47-68). Στο δεύτερο μισό ανέτρεψαν ολοκληρωτικά την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν ακόμα και με +9 (108-99) στα 2’22” πριν την ολοκλήρωση της τέταρτης περιόδου. Εντούτοις, με μεγάλα ψυχικά αποθέματα, οι Νεοϋρκέζοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση, χάρη σε τρίποντο του Αρ Τζέι Μπάρετ στα 8.7” πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς και ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έχασε την ευκαιρία στην εκπνοή να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Στην παράταση, όμως, οι γηπεδούχοι ρύθμισαν την κατάσταση στο σκορ και έφτασαν στη νίκη, που τους ανέβασε στο 26-28. Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από πέντε ματς στα πιτς, ο ΛεΜπρόν ήταν και ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ αρκετά επιδραστικοί ήταν επίσης οι Μάλικ Μονκ με 29 πόντους και Άντονι Ντέιβις με 28 πόντους και 17 ριμπάουντ. Για τους Νικς του 24-29 ρεκόρ, όλη τη δουλειά στην επίθεση έκαναν οι Αρ Τζέι Μπάρετ και Τζούλιους Ραντλ, οι οποίοι μέτρησαν από 36 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ και 32 πόντους, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-42, 56-71, 87-84, 111-111 (κ.δ.), 122-115 (α’ παρ.)

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ – ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ 113-103

Οι Κινγκς πήραν μία σχετικά άνετη νίκη απέναντι στους Θάντερ (113-103), στο Golden 1 Center. Η ομάδα της πρωτεύουσας της Καλιφόρνιας είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, χτίζοντας διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία υπερασπίστηκε με επιτυχία. Οι «βασιλιάδες», που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 20-35, είχαν πολυφωνία στην επίθεσή τους, με τους Χάρισον Μπαρνς (24 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Μo Χάρκλες (18 πόντοι και 11 ριμπάουντ) και Ντάβιον Μίτσελ (17 πόντοι) να οδηγούν την κούρσα των σκόρερ. Για τους Θάντερ, που είδαν να μπαίνει τέλος στο μίνι σερί τριών νικών που «έτρεχαν» και υποχώρησαν στο 17-35, ξεχώρισαν ο Τζος Γκίντεϊ με 24 πόντους και 8 ασίστ, ο Ντάριους Μπέιζλι με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τρε Μαν με 16 πόντους. Μεστή παρουσία είχε και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι, ο οποίος κατέγραψε 12 πόντους (5/9 σουτ εντός πεδιάς), 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 26’28” συμμετοχής.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-30, 64-57, 89-79, 113-103