Μπράουνσβαϊγκ - Μπάγερν Μονάχου 82-91: Με κομβικό Τόμας στην παράταση οι Βαυαροί

Μπράουνσβαϊγκ – Μπάγερν Μονάχου 82-91: Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία δύσκολη νίκη επί της Μπράουνσβαϊγκ με 91-82 στην παράταση, με την ΝτεΣόν Τόμας να σημειώνει 23 πόντους.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, Μπράουνσβαϊγκ και Μπάγερν Μονάχου… μονομάχησαν για 45 λεπτά στο παρκέ. Οι Βαυαροί μπορεί να βρέθηκαν να έχουν μία σημαντική διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (30-42), αλλά στο δεύτερο μισό όλα άλλαξαν.

Οι γηπεδούχοι με μία αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν τα ηνία στο σκορ με 56-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης η Μπράουνσβαϊγκ προηγήθηκε με 10 πόντους (75-65), αλλά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι με ένα σερί 12-0 πέρασε μπροστά με 75-77, αλλά ο Κράμερ με δύο βολές ισοφάρισε σε 77-77 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κράμερ ανέκτησαν τα ηνία με 80-79, με την Μπάγερν Μονάχου να βρίσκει ρυθμό και με ένα σερί 8-0 να παίρνει διαφορά 7 πόντων (80-87).

Μέχρι το τέλος της παράτασης η Μπάγερν διατήρησε το προβάδισμά και πήρε τη νίκη με 82-91. Πρώτος σκόρερ για την Μπάγερν Μονάχου ήταν ο ΝτεΣόν Τόμας με 23 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Κράμερ με 22.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 30-42, 56-54, 77-77 (κ.α.), 82-91 (παρ.)