Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 93-94: Της... ρούφηξε το αίμα στο «ροντέο» του WiZink Center

Ρεάλ Μαδρίτης – Βαλένθια 93-94: Η Βαλένθια πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» στο WiZink Center επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 94-93, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο WiZink Center, η Βαλένθια έδειξε από το ξεκίνημα την διάθεσή της να δυσκολέψει την Ρεάλ Μαδρίτης. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά… κλειστό, με τους φιλοξενούμενους τελικά να έχουν βραχεία κεφαλή με 30-31.

Μάλιστα η ομάδα του Χοάν Πενιαρόγια παρέμεινε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα στο 48-51. Με τον Πρέπελιτς να πληγώνει σημαντικά την άμυνα των Μαδριλένων, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία στο σκορ, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να προσπαθεί να κρατηθεί σε μία καλή απόσταση με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 71-74.

Οι δύο ομάδες, λοιπόν, έλυσαν τις διαφορές τους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί η Βαλένθια με τους Πρέπελιτς και Ριβέρο να επωμίζονται το βάρος της επίθεσης μπόρεσε να μείνει μπροστά στο σκορ, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να κάνουν την ανατροπή. Έτσι, η Βαλένθια πήρε τη νίκη με 93-94, με τους Πρέπελιτς και Ριβέρο να έχουν από 16 πόντους, ενώ για την Ρεάλ ξεχώρισε ο Γιούλ με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-31, 48-51, 71-74, 93-94