Άρης - Ιωνικός Νίκαιας 79-75: Κάουαν και Τζούιστον έκριναν τη «μάχη» μέχρι τελικής πτώσης

Ο Άντονι Κάουαν και ο Σακούρ Τζούιστον πήραν από το χέρι τον λαβωμένο Άρη και τον οδήγησαν σε μία πολύτιμη και δραματική εντός έδρας νίκη επί του Ιωνικού (79-75), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο «θεός του πολέμου», ο οποίος παρατάχθηκε με καρέ σημαντικών απουσιών (Κέλι, Πουλιανίτης, Σιδηροηλίας και Σχίζας), είχε τον «δαιμόνιο» Κάουαν στους 25 πόντους, στις 6 ασίστ και στα 4 κλεψίματα, τους Ζίριους Γουίλιαμς και Ολιβιέ Χάνλαν στους 13 πόντους, τον Έρικ Λόκετ στους 11 πόντους και τον Σακούρ Τζούιστον στους 10 πόντους και στα 8 ριμπάουντ. Ο τελευταίος, με καλάθι στα 13″ πριν από το φινάλε, έβαλε το βουλοκέρι στη νίκη των «κίτρινων».

Για τον Ιωνικό, ο Ντάνιελ Χάμιλτον πέταγε «φωτιές» στο ντεμπούτο του στην Stoiximan Basket League, ολοκληρώνοντας το ματς με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ιωσήφ Κολοβέρος πραγματοποίησε ακόμα μία μεστή εμφάνιση απέναντι στον Άρη (όπως και στο ματς του πρώτου γύρου), καταγράφοντας 17 πόντους.

Ο αγώνας

Ο Άρης ήταν ράθυμος στο ξεκίνημα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ιωνικός για το γρήγορο 3-6 στο 5′. Η είσοδος του Λόκετ στο παρκέ έδωσε ενέργεια στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι αύξησαν κατακόρυφα και την παραγωγικότητά τους και προσπέρασαν στο σκορ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με ένα προβάδισμα της τάξεως των 6 πόντων (17-11).

Ο Ιωνικός μάζεψε άμεσα τη διαφορά με γρήγορο 0-6 στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου (19-17) και στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο της κατάστασης. Ο αγώνας «άναψε», με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι διαδοχικές και τον Ιωνικό να δείχνει  γρήγορα αντανακλαστικά, έχοντας ως ενορχρηστρωτή της αντεπίθεσής του τον Κολοβέρο και άξιο συμπαραστάτη του τον Χάμιλτον. Το άκρως ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ιωνικό στα ηνία με βραχεία κεφαλή (31-34).

Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν με περισσότερη ένταση στην τρίτη περίοδο, ψάχνωντας συν τοις άλλοις και σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Ο Γουίλαμς με δύο απανωτά τρίποντα έβαλε τον Άρη σε θέση οδηγού (46-40) και στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς βρήκαν καταιγιστικό ρυθμό από την περίμετρο, προεξάρχοντος του Κάουαν, εξασφαλίζοντας ένα προβάδισμα εννιά πόντων στο φινάλε της τρίτης περιόδου (61-52).

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στην τέταρτη περίοδο, με τους Νικαιώτες να χτίζουν ένα γρήγορο 0-12 σερί (61-64) και να μεταφέρουν την πίεση στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν επίσης φορτωμένο με τέσσερα φάουλ τον Κάουαν. Λόκετ και Χάνλαν έδωσαν «ανάσες» στον Άρη και τον κράτησαν οριακά σε προβάδισμα (67-66), με το τελευταίο πεντάλεπτο να παίρνει τη μορφή… θρίλερ. Οι «καυτοί» Κολοβέρος και Χάμιλτον έβαλαν και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (71-75) με 2’32” για το φινάλε, αλλά κάπου εκεί ήταν η ώρα της τριάδας Κάουαν, Τζούιστον και Χάνλαν να αναλάβει δράση. Οι τρεις τους σημείωσαν 8 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, ο Ιωνικός δεν ξανασκόραρε και ο Άρης έφτασε δια πυρός και σιδήρου στη νίκη, η οποία τον ανέβασε στο 6-8 ρεκόρ και στην έβδομη θέση της κατάταξης, την ώρα που ο Ιωνικός κατρακύλησε στο 3-11 ρεκόρ, μετρώντας πλέον έξι διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75