Α1 Μπάσκετ Γυναικών: Χωρίς ζόρια ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, συντρίβοντάς τον στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με σκορ 76-48, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι «πράσινες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οικοδόμησαν διψήφια διαφορά (28-15). Εν συνεχεία, η διαφορά στο σκορ πήρε την ανιούσα και έφτασε  ως και στο +33 (59-26) στην τρίτη περίοδο, με τη γηπεδούχο ομάδα να κατεβάζει στροφές στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα.

Πρωταγωνίστριες για τη νικήτρια ομάδα, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-1, ήταν οι Ριντ και Φίτζγκεραλντ, οι οποίες σημείωσαν από 21 και 15 πόντους αντιστοίχως. Πολυτιμότερη παίκτρια των ηττημένων, που υποχώρησαν στο 2-8 ρεκόρ, ήταν η Σλιμ με 16 πόντους.

Στο άλλο ματς της ημέρας (13/02), οι Εσπερίδες Καλλιθέας «άλωσαν» την έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 67-59. Η Μπαράμαν ξεχώρισε από τις νικήτριες με 21 πόντους, ενώ από πλευράς Δάφνης οι Γκίβενς και Γεροστεργίου σημείωσαν από 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-16, 30-31, 43-50, 59-67

Δάφνη Αγ.Δημ. (Μπουμπούς): Γκίβενς 15(2), Γεροστεργίου 13(3), Παγώνη, Πάτερσον 9, Γκριτζά 6, Κούκη 5(1), Ντάνιελ 11.

Εσπερίδες Καλ. (Νανάκος): Καμμένου 3(1), Γασπαράτου 11(1), Λουκάτου 3, Πότερ 12(1), Μπενέκη, Ζούμπατς 9(1), Βιντσιλαίου 8, Κασάπογλου, Μπαραμαν 21(1).

Διαιτητές: Ρίζος-Νάστος-Μπακετέα

Δεκάλεπτα: 28-15, 50-23, 62-40, 76-48

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 21(1), Φίτζγκεραλντ 15(1), Ζιάκα 2, Σταμάτη 7(1), Λύμουρα 6(1), Κωτούλα, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 3, Μυλωνάκη 7, Χολμς 10, Χατζηνικολάου 5.

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Μπλάσιερ 1, Χούλη 5(1), Σαρηγιαννίδου 3, Θεοδώρου 6(1), Καλαμπάκου 3(1), Χρηστάκη 8(2), Σλιμ 16, Παπαδοπούλου 4, Δημητριάδου, Μαρίνη 2.